ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חדשות אונליין 
"רק שנה היינו ביחד": החלום של טירואיינט טקלה  

"רק שנה היינו ביחד": החלום של טירואיינט טקלה

 
חדשות אונליין |
 

פחות משנה לאחר שמימשה את החלום לעלות לישראל, טירואיינט טקלה נרצחה בפיגוע בבאר שבע. סרטון אנימציה חדש ומרגש מנציח את זכרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

"אני לא יודעת למה דברים כאלו קורים, רק שנה היינו ככה ביחד. איך הם יכולים לקחת אותה ממני? הוי אלוהים, הוי אלוהי ישראל... ".

 

מאז ומתמיד טירואיינט ומשפחתה חלמו לעלות לירושלים, אך כשלבסוף משפחתה הצליחה לעלות,  טקלה נאלצה להישאר עם ילדיה באתיופיה. רק לאחר תקופה ארוכה של מאבק עיקש התקבלה הבשורה המרגשת שהיא יכולה לעלות ארצה ולהצטרף למשפחתה. אך האיחוד הזה לא נמשך זמן רב והמשפחה נקרעה שוב כאשר טקלה נרצחה בפיגוע, פחות משנה לאחר עלייתה.  במסגרת פרוייקט "פנים. יום. זיכרון" של ארגון בית אבי חי, הופק השנה גם סרט אודות האחים לבית משפחת פרץ.

 

עוד מהפרוייקט:

אלף נשיקות: דווקא כשפתח החבר של מיכל זהר את ההפתעה שהכינה לו ליום ההולדת, הוא הבין שיותר היא לא תשוב

 

רווייה ויובל חלמו יחדיו מעל חומת העיר ירושלים על הקמת בית משותף, "צוק איתן" גדע את החלום

 

 

"הסרט המונפש, שימלא: החלום של טירואיינט טקלה,  מתאר את הקשר בין טירואיינט לאמה, שמנסה להביא אותה לארץ, ובמקביל, טיירואינט נראית כשהיא חולמת על הגעה לארץ המובטחת על כנפי חסידה, שאינן אלא כנפי הדמיון שלה" מספר יוצר הסרט נדב נחמני. שם הסרט הוא "שימלא", חסידה באמהרית, שכן החסידה היא סמל מאוד חזק בתרבות האתיופית ומבטאת את הכמיהה והגעגועים לארץ ישראל".

 

"בניגוד לרוב סרטי הזיכרון בפרויקט, שמדברים בדרך כלל על חיילים, הסרט שאני עבדתי עליו הוא על עולה מאתיופיה שנהרגה בפיגוע" סיפר נחמני על תהליך היצירה." מעבר לזה שמבחינת תוכן מדובר בסרט מאוד שונה, זה גם הסרט היחידי שאורכו יותר משמונה דקות (שאר הסרטים נעים בין שתיים לשלוש דקות). העבודה על הסרט היתה אתגר קשה במיוחד, לאור העובדה שלא היה לנו הרבה מידע על הסיפור. בנוסף, היה צורך בעבודת מחקר רבה כדי לנסות ולהבין את התרבות האתיופית. הסיפור של העלייה האתיופית מאוד מדבר ללבי: הקשיים הבלתי רגילים שהאנשים האלה עברו כדי להגיע לארץ כחלק מחזון שלהם, והפער הבלתי נתפס בין אותו חזון לבין המציאות שפגשו כאן".

 

 
שימלא: מתוך פרוייקט פנים.יום. זכרון
 שימלא: מתוך פרוייקט פנים.יום. זכרון   צילום: בית אבי חי צילום מסך 
 

טקלה טירואיינט נולדה ב-1971 באתיופיה לדמלאו ומולו גובזה. בבגרותה נישאה לטספייה טקלה ולזוג נולדו ארבעה ילדים, גשאו, אביף, דגיטו ואדיסו שהצטרפו בשמחה לאחותם טריק. במאי 2003 עלתה המשפחה לישראל, וחודש לאחר בואם נולדה בת הזקונים שלהם רחל. הם התגוררו במרכז הקליטה "נורית" בבאר שבע, והתכוננו לעבור לדירה משלהם.

 

 

 
טירואיינט טקלה ז"ל
 טירואיינט טקלה ז"ל   צילום: בית אבי חי צילום מסך 
 
 

טירואיינט הייתה אישה מסורה ונעימת הליכות, שהגיעה ארצה עם המון תקווה בלב, ורצון עז לבנות ולהתקדם בחיים החדשים בישראל. אך ברגע אחד התנפצו כל התקוות והחלומות של המשפחה בפיגוע טרור רצחני. ביום שלישי י"ד באלול תשס"ד (31.08.2004), יצאה טריאויינט בבוקר לשוק העירוני בדרכה חזרה הביתה סמוך לשעה 15:00, פוצצו שני מחבלים-מתאבדים את חומר הנפץ שנשאו בזה אחר זה בשני אוטובוסים במרכז באר שבע, קו 6 וקו 12. כמאה איש נפגעו בשני הפיצוצים. 16 אנשים נרצחו, ביניהם טירואיינט

 

 

עבור רבים, יום הזיכרון מוקדש להתייחדות עם זכרם של אלה אשר הקריבו את חייהם למען הזכות לחיות כאן. עבור בני המשפחות השכולות, יום זה הוא מועד רשמי בלבד, מכיוון שמבחינתם כל יום הוא יום זיכרון - יום ההולדת, יום הנישואים, החופשה האחרונה. כל רגע צופן בחובו רסיסי געגוע. פרויקט "פנים. יום. זיכרון" מבקש לרתום את הטכנולוגיה העכשווית להחייאת רסיסי זיכרון אלה ולשיתופם עם כולנו, מתוך אמונה כי הזיכרונות נושאים משמעות מעבר ליום אחד בשנה. במסגרת הפרוייקט, הארגון פנה ליוצרים צעירים מתחום האנימציה בבקשה להנציח רגעי מפגש וחסד של אלו שאיבדו את יקיריהם. הסרטונים שנוצרו מתחברים לכדי מחרוזת של רגעי חסד בלתי נשכחים מחייהם של אלו שכבר לא עימנו.

 

לחצו כאן כדי להגיע לשאר הסרטונים בפרוייקט באתר "בית אבי חי"

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by