ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ויראלי 
"ככה מרגישה לי בגידה": הפוסט הנוקב שמסעיר את הרשת רגע לפני יום הזכרון לחללי מערכות ישראל 

"ככה מרגישה לי בגידה": הפוסט הנוקב שמסעיר את הרשת רגע לפני יום הזכרון לחללי מערכות ישראל

 
ויראלי |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תסתכלו טוב על הכרזה הזו. ככה מרגישה לי בגידה. כמו סכין שננעצת בלב, ואין לי אוויר לנשימה. אפילו לא לעוד אחת. בא לי לבכות,...

‎Posted by Ayala Katz on‎ יום שני 9 מאי 2016

 
 

"תסתכלו טוב על הכרזה הזו. ככה מרגישה לי בגידה. כמו סכין שננעצת בלב, ואין לי אוויר לנשימה. אפילו לא לעוד אחת. בא לי לבכות, בא לי לצרוח, בא לי לפרק את כל מה שנמצא סביבי".

 

כך נפתח פוסט הצובר תאוצה ברשת בשעות האחרונות. את הטקסט הנוקב כתבה איילה כץ - אלמנתו של רמי כץ ז"ל, שנפל בעת שירות מילואים באסון צאלים א', ואמא של ניר כץ ז"ל, שנרצח בהיותו מדריך בפיגוע הירי בבר-נוער בתל אביב באוגוסט 2009.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

אילה כץ לאחר רצח שירה בנקי במצעד הגאווה: "זה לא מפתיע"

עד המדינה פנה לאמו של ניר כץ בבקשת סיוע

 

בפוסט הזועם והמרגש כאחד, כץ יוצאת כנגד כרזה של ארגון קוממיות, שהעזה להשוות בין ההקרבה של חיילי צה"ל לבין אלו של בחורי הישיבות שלפי הארגון "מהווים את המגן הרוחני", מה שמוגדר על פי הארגון הדתי כ"השלמה הרוחנית שכביכול חסרה לצבא ההגנה לישראל". הנה הפוסט הקשה במלואו.

 

"תסתכלו טוב על הכרזה הזו. ככה מרגישה לי בגידה. כמו סכין שננעצת בלב, ואין לי אוויר לנשימה. אפילו לא לעוד אחת. בא לי לבכות, בא לי לצרוח, בא לי לפרק את כל מה שנמצא סביבי. שוב הקרקע נשמטת מתחת לרגליים, והשמיים נופלים ממעל. שוב, כמו אז, ב-17 ביולי 1990, ביום שנכנסה חוליית לובשי מדים עם ההודעה שבעלי, רמי כץ ז"ל, נפל בתאונת אימונים במהלך שירות מילואים, באירוע שלימים קיבל את הכינוי 'אסון צאלים א''.

 

 
אילה כץ
 אילה כץ   צילום: פייסבוק 
 

"גדלנו בגבעתיים, הכרנו בקן הנוער העובד והלומד בעיר, היינו נאיבים, אידיאליסטים, ציונים, האמנו בכל ליבנו בערכים עליהם גדלנו", כותבת אילה. "ההורים שלנו הקימו את המדינה, בצבא הבריטי, בפלמ"ח, באצ"ל, בעליה של שנות ה-50. כל אחד מהורינו בדרכו שלו, כל אחד עם כבוד לדרכו של האחר. גם לדרכם של אחרים במדינה. המדינה שהם בנו הייתה מדינה של חופש לחיות, של חופש להאמין. מדינה דמוקרטית שמאפשרת חיים חילוניים למי שחפץ בכך, דתיים למי שבוחר אחרת. אבל חיים של ערבות הדדית, של שותפות. שותפות בצבא, בהגנה על המדינה, שותפות בחיי העבודה, בבנייה של האפשרות לחיי יצירה והתפתחות, כל אחד בדרכו. אנחנו גדלנו על הערכים האלה, האמנו בהם, וחיינו אותם.

 

 
הכרזה שעוררה מחלוקת
 הכרזה שעוררה מחלוקת   צילום: פייסבוק 
 
 

"המילואים של רמי ליוו את כל חיינו, היו שם תמיד, קצת לפני החתונה, בחודש תשיעי, אחרי הלידה, בשיגרה ובמלחמה, בשטחים ובלבנון. האמנו שנינו שהדרך לחיות כאן היא להיות חלק מהעשייה, לתת את מה שצריך, לעשות הכל בדרך הכי מוסרית והוגנת. האמנו שדרך החיים שלנו תמשיך להתקיים כאן, ולא העלינו על דעתנו שיום אחד היא תאויים מבפנים".

 

 
רמי כץ ז"ל, מתוך אתר יזכור
 רמי כץ ז"ל, מתוך אתר יזכור   צילום: אתר יזכור של משרד הביטחון 
 

"היום אני מרגישה שהגעתי לקצה. אני מקשיבה לקציני צה"ל, אשר מדברים בשם אותם ערכים של כבוד לאחר, של טוהר הנשק, של חופש וסובלנות, ונתקלים בהשתלחויות מלאות שנאה או ציניות. אני רואה שימוש ציני בזכרם של הנופלים, בהם בעלי, לקידום אינטרסים דתיים ואחרים, שאין ולא היה כל קשר בינם לבין מה שהוא נלחם בשבילו. אני רואה פגיעה בנשים בטקסי זיכרון, ויודעת שלא בשביל זה הוא היה בצבא.

 

"ואז מגיע השיא: משרד החינוך שותף לקריאה ל'שותפות' בין אברכי הישיבות לנופלים. הם איבדו את חייהם, ואלה יתפללו בשבילם. סליחה? תספרו לי ולילדים שלי, להורים של רמי ולאחותו, ולכל משפחתנו, כי בכל השנים האלה של ההתמודדות עם האובדן, עם העצב והגעגועים, עם כל הקשיים שמשליכים על כל החיים של כל אחד מאיתנו, ה"שותפים" שלנו חיים את חייהם, בונים משפחות, מגדלים ילדים ומתפללים. ה"שותפים" שלנו חוסמים לנו כבישים כי לא מתאים להם שבחור שהולך לפאב באילת גם יתגייס לצבא. ה"שותפים" שלנו פוגעים בכל אחד מהערכים עליהם גדלנו, אלימים (ברור שרק מיעוט קיצוני) בדרישותיהם לכפות את דרכם על שאר הציבור, משפילים נשים, ילדות, ומתחרמנים מכל תמונה של אשה או ילדה.

 

 
ניר כץ ז"ל
 ניר כץ ז"ל   צילום: חדשות 10 
 

"ה'שותפים' שלנו מזלזלים במה שחשוב לנו, אבל מאלצים אותנו להתחשב בהם, להימנע מפגיעה בריגשותיהם, והמדינה נותנת לזה יד", ממשיכה האם והרעייה השכולה. "אין לי שום דבר נגד הדת. יש לי הרבה נגד השימוש שעושים בה. הדת בעיני היא דבר רוחני וטהור, לא כלי להשתמט מחובות המוטלות על כל אזרח במדינה, תוך כפייה של הכרח לחיות, להתחתן, לאכול ולמות על פי חוקיה. הדת בעיני היא בין אדם לאלוהיו, מקסימום בתוך הקהילה שלו, על פי בחירתו. המדינה? מה היא קשורה?


"במדינה בה גדלנו, לא הכל היה מושלם. הרבה דברים אפשר היה לעשות אחרת. בתפיסה שלי, של רמי, היהדות היא חלק מאיתנו, כי נולדנו לאמהות יהודיות. מעבר לזה, הכל בחירה אישית. אני מרגישה חירות לכתוב את הדברים גם בשמו, כי היו לנו שיחות רבות על הנושא, על הדרך שלנו בתוכו. החלק של "יהודית" בהגדרת המדינה היה מבחינתנו קודם כל בית ללאום היהודי, ומקום בו לכל אדם מתאפשרת החירות לחיות את חייו. בין היתר, החירות לחיות בגלוי חיים יהודיים מסורתיים או דתיים יותר.

 

 

"כואב לי לראות את השנאה ההולכת וגוברת, את ההשמצות על החילוניים ("חסרי ערכים", "רוצים להשמיד את עולם התורה"), את ההשתלחויות בצה"ל ובמי שמנסה לשמר ערכים של סובלנות ושל טוהר הנשק, את ההכרזות על כך שיש רק דרך "יהודית" אחת, תוך פסילת הדרכים האחרות, את דרך החשיבה שאומרת שאם אתה חושב אחרת ממני, אתה בהכרח נגדי.


"כואב לראות את הצעת ה'שותפות' הזו, מטעם מדינת ישראל, ועוד בימים הכי רגישים לכל משפחה שכולה. אני מרגישה את השמים נופלים, ואת הקרקע הנשמטת, ובא לי לצרוח את אותה צרחה שרציתי לצרוח כשבאה החוליה... ושלא תעזו להזכיר את שמו של רמי בתפילות שלכם..."

 

 
לוחמי גולני בצאלים (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)
 לוחמי גולני בצאלים (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)   צילום: חדשות 10 צילום מסך 
 

מאחורי הכרזה הזו עומד כאמור ארגון קוממיות, מוסד אשר ממומן מכספי משרדו של שר החינוך ממפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט (על פי הכרזה עצמה) ושמצהיר על עצמו כגוף שמטרותיו "חיזוק והנחלת ערכי זקיפות הקומה היהודית וכן מניעת גירוש יהודים מחבלי יהודה, שומרון ורמת הגולן". הארגון הזה הוקם לאחר ההתנתקות על ידי רבנים חרדים וכאלו המשתייכים לציונות הדתית, כשבין ראשיו עומדים הרבנים דוד חי הכהן, אליקים לבנון, דב ליאור, זלמן מלמד וגם אביו של חבר הכנסת סמוטריץ' מהבית היהודי - הרב ירוחם סמוטריץ'.

 

חשוב לציין שמטרת הכרזה היא לחבר בין בחורי הישיבות לבין זכר הנופלים. עם זאת, קשה שלא להתעלם מחוסר הטעם שהופגן במודעה הזו. כאמור, הפוסט של כץ זוכה למאות שיתופים בשעות האחרונות ומעורר דיון עמוק ברשת בנושא השיוויון בנטל וגיוס בחורי הישיבות.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by