ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הייטק וטכנולוגיה 
ענקית הטכנולוגיה העולמית שקוראת לסטארטאפים ישראלים ליצור עימה קשר 

ענקית הטכנולוגיה העולמית שקוראת לסטארטאפים ישראלים ליצור עימה קשר

 
הייטק וטכנולוגיה |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
איתן צרפתי, אוטודסק ישראל
 איתן צרפתי, אוטודסק ישראל   צילום: רוני פרל, יח"צ 
 
 

השנה האחרונה הייתה מעניינת עבור הנציגות הישראלית של ענקית התוכנה העולמית אוטודסק (Autodesk), המתמחה בפתרונות תוכנה למדפסות תלת מימד. החל מהשקת מעבדת הדפסת התלת מימד הגדולה באירופה ובמזה"ת, דרך אימוץ היוזמה המקומית, פרוייקט החינוך Ignite (פלטפורמת לימוד טכנולוגית לבתי ספר) לכדי מהלך עולמי ועד ההשקעה של  25 מליון דולר בסטאטרט המקומי XJet (אקסג'ט) המתמקד בהדפסת מתכות (באמצעות תרחיפים יחודיים)- נראה שהשוק הישראלי משמש ככר פורה לפעילות החברה. ישבנו לשיחה מעניינת עם איתן צרפתי, מנהל מרכז הפיתוח של Autodesk בתל אביב וממובילי תחום ה-Generative Design בישראל על עתיד התחום.

 

היכן ישראל נמצאת על גבי מפת ההשקעות העתידיות של אוטודסק העולמית?
"ישראל בהחלט תופסת מקום מרכזי בכל הקשור להשקעות בטכנולוגיות חדשות ובחדשנות בכלל. לראיה, מרכז הפיתוח הישראלי גדל שנה אחר שנה באמצעות השקעות ורכישות שמבצעת החברה הגלובאלית בארץ".


איזה תפקיד ממלא מרכז הפיתוח בתל אביב במהלכים הגלובליים של החברה?
"מרכז הפיתוח מהווה מקור לחדשנות ויכולות פיתוח תוכנה מתקדמות בתחומים מגוונים, החל מגיאומטריה ממוחשבת, תלת ממד והמשך בטכנולוגיות ״ווב״ ו״מובייל״ מתקדמות. כמו כן תחום בולט הינו המעבר לטככנולוגיות ענן שאותו מוביל המרכז הישראלי. תפקיד חשוב נוסף של המרכז הוא בחיפוש אחר חברות ישראליות פוטנציאליות לרכישה או להשקעה. אוטודסק העולמית מבינה שישראל הינה Hub של חדשנות ומצפה מהמרכז הישראלי להיות גוף מוביל באקו סיסטם המקומי".

 

 
צרפתי: "מרכז הפיתוח מהווה מקור לחדשנות"
 צרפתי: "מרכז הפיתוח מהווה מקור לחדשנות"   צילום: רוני פרל, יח"צ 
 

מאז 2009 אוטודסק רכשה מספר סטארט-אפים ישראלים שחלקם שיחקו תפקיד משמעותי בהתפתחות החברה בארץ. האם אנו צפויים לראות רכישות דומות בעתיד הקרוב? האם ישנן תוכניות להרחיב את פעילות החברה בארץ?
"מוקדם לציין תוכניות קונקרטיות והתשובה הטובה ביותר לכך היא שהכל תלוי בחברות הסטרטאפ הישראליות הפועלות בתחומים הרלוונטיים לחזון החברה. נציגי קרן ההשקעות ומחלקת מיזוגים ורכישות מבקרים בישראל לעיתים קרובות ומתעניינים מאוד בטכנולוגיה הישראלית".

 

 

מי שהימרה ובגדול על שוק הדפסת התלת מימד, מוצאת עצמה כיום בחזית כשהיא נאלצת להתמודד עם שוק שלא ממהר לחבק את הטכנולוגיה פורצת הדרך הזו. אחר הבום הראשוני, נדמה שהזוהר מסביב לתעשיית הדפסת התלת מימד עומעם. למרות ההבטחה העצומה והפוטנציאל הלא ממומש, ראינו מניות צונחות וחברות בתחום ההדפסה התלת מימדית שמדשדשות ומתקשות לממש את הפוטנציאל.שאלנו את צרפתי האם לטעמו זהו מקרה ובו השווקים לא בשלים לטכנולוגיה, או שמא הטכנולוגיה עצמה עדיין לא הבשילה?  בתשובתו הדגיש את ההבדלים בין השוק התעשייתי לזה הבייתי:

 

"חייבים להבדיל בין 2 סוגים של הדפסת תלת ממד:

הדפסת תלת ממד לעולם המייקרים או כפי שנהוג לכנותה ״שוק המדפסות הביתיות״ והסוג השני שפונה לעולם התעשייתי היצרני. יש כאלו המתייחסים לראשון כ 3D Printing ולאחרון כ-Additive Manufacturing וזאת על מנת להדגיש את ההבדל בין השניים.

 

אכן תחום המדפסות הביתיות אינו מממש את הפוטנציאל כפי שהיה נהוג לחשוב ושם יש עוד הרבה מקום לשיפור, אך הסוג השני: ההדפסה התעשייתית, הינו מבטיח ביותר וכבר כיום מאומץ ע״י החברות הגדולות בעולם בכל תחומי הייצור וביחוד בתחום התעופה והרכב. אחת ההבטחות שכבר ממומשות בימים אלו הינה בתחום הדפסת מתכות מסוגים שונים. הדפסת מתכות מאפשרת לחברות השונות לחשוב מחדש על הגיאומטריה וההרכב הפנימי של חלקי המוצרים ולייעל את פסי הייצור שלהן.

 

תחום נוסף בהדפסה התעשייתית שאני מאמין שיתממש בקרוב הינו תחום החומרים או לחילופין הרכבי חומרים חדשים ,שיותאמו לתהליך ההדפסה בתלת ממד. כיום אוטודסק משקיעה בתחום ההדפסה התעשייתית, שם האימפקט של החדשנות הינו גדול ומשמעותי הרבה יותר".

 

 
"אני קורא לחברות סטרטאפ ישראליות ליצור איתנו קשר"
 "אני קורא לחברות סטרטאפ ישראליות ליצור איתנו קשר"   צילום: רוני פרל, יח"צ 
 
 

עם כל הדגש שנותנים על כניסת ההדפסה התלת מימדית לתעשייה, נדמה שהשוק הבייתי נשכח. מדוע לדעתך המדפסות התלת מימדיות לא מצליחות לחדור לשוק הבייתי? האם ומתי להערכתך זה יקרה?


"שאלה מצויינת.אני מאמין שהתשובה נעוצה למעשה במדרג רב שלבי של התפתחות השימוש בטכנולוגיה. הבאזז של המדפסות הביתיות לא לקח בחשבון את השלבים השונים שעל טכנולוגיות ההדפסה השונות לעבור על מנת שתתאפשר גישה נוחה לכל אחד. אין זה אומר שלא נגיע למימוש חזון של מדפסות ביתיות אך אני סבור שהדרך לשם תעבור בשדרוג התעשיות המסורתיות. מכיון שכך, אוטודסק ממוקדת כיום בתחום הייצור התעשייתי, שכבר בשל לשילוב טכנולוגיות שונות כגון הדפסה תלת ממדית, רובוטיקה מתקדמת, IOT תעשייתי, מערכות נשלטות בטכנולוגיות ענן ועוד".

 

נדמה שיצרתם ממשק הדפסה תלת מימד לכל פלטפורמה, לכל רמת משתמש ולכל גיל - ובכל זאת, בקרב אלו קהלים ואלו פלטפורמות תוכנה נרשמו מירב המשתמשים ובאילו נרשם הגידול הרב ביותר?
"אכן אוטודסק מביטה על מגוון השימושים ורמות הכניסה לעולם ההדפסה התל ממדי אך בעוד אנו תומכים ומעודדים את קהילת המייקרים והחובבים, מירב ההשקעה הינה בתחום הייצור התעשייתי, שם גם נרשם הגידול הרב ביותר ושם גם ההבטחה הגדולה בעתיד הקרוב".

 

כחברה שבשנים האחרונות סמנה את עולם התוכנה בתחום הדפסת התלת מימד כמטרה לכיבוש, היכן אתם עומדים היום ביחס למתחרות שלכם?
"הייתי מגדיר זאת באופן שונה: החברה סימנה את תחום הדפסת התלת ממד כפוטנציאל לא ממומש בתעשיית הייצור. אוטודסק שמה לה למטרה לפרוץ את גבולות החדשנות ולהוביל את התחום קדימה והיא בהחלט עושה זאת, אם בהשקעות, רכישות או בפיתוחים פנימיים של החברה הקשורים בתחום זה. כיום כל חברה המעוניינת להתקדם לייצור בהדפסת תלת ממד תוכל להפיק יתרונות משמעותיים אם תחבור לאוטודסק".

 

 
מתי נראה מדפסות תלת מימד בכל בית?
 מתי נראה מדפסות תלת מימד בכל בית? 
 

לצופה מהצד, נדמה שהחברה לקחה על עצמה לקדם את התחום כשהיא עושה זאת במגוון דרכים וביניהם, באמצעות קרנות השקעה מוכוונות מטרה. אחת מהן, הושקה בכנס העולמי של החברה לפני כחמישה חודשים, יוזמת פורג'.

פורג' היא למעשה שם כולל של למערכת שירותי ענן הנכנסת לשימוש מייד עם תחילת הפיתוח ומשולבת לכל אורך תהליך הייצור: משלב התכנון דרך ההפקה הייצור והתפעול. ליוזמה שלושה חלקים: פלטפורמת הענן, תוכנת פיתוח מתקדמת ורבת עוצמה, וקרן השקעות של 100 מליון דולר שנועדה לקדם טכנולוגיות חדשניות בתחומי העיצוב התכנון והייצור בתלת מימד. כאמור, חמישה חודשים אחרי,ניסינו לבדוק עם צרפתי, היכן עומדת היוזמה הזו והאם נזכה לראות סטארטאפים ישראלים שיהנו מקרן ההשקעות של הפלטפורמה?

 

"אתחיל מהסוף, אני קורא לחברות סטרטאפ ישראליות ליצור איתנו קשר מכיוון שרמת הטכנולוגיה בארץ היא מהגבוהות בעולם ואנו מעוניינים לחשוף את נציגי הקרן לאנשים ולרעיונות הטובים ביותר. איני יכול לדבר בשם נציגי קרן פורג׳ אך אני יכול להצביע על קרן ״ספארק״ למיזמים הדפסת תלת ממד, שרק לפני כמה שבועות הכריזה על השקעה בחברת אקס-ג׳ט הישראלית ובוחנת בימים אלו חברות ישראליות נוספות. אין לי ספק שנציגי קרן פורג׳ ערים לפעילות זו ומשום כך נמצאים איתי בקשר רצוף על מנת להיחשף למה שקורה בתחומים כגון Industrial IOT ובכלל בקשר לחדשנות בתחום הייצור התעשייתי או כפי שאנחנו אוהבים להגדיר כ: Future of Making Things.
מבחינת התקדמות הפלטפורמה, אכן עברו ארבעה חודשים בלבד וצריך זמן נוסף על מנת לבחון אימוץ והיענות אך בהחלט ניתן להגיד שכאשר חברה בסדר גודל של אוטודסק מכריזה על פלטפורמה גופים גדולים ומפתחים מכל העולם מביעים עניין להצטרף. אנו באתר הישראלי לוקחים חלק פעיל בפיתוח הפלטפורמה עדים להתקדמות מידי יום".

 

 
משרדי אוטודסק ישראל
 משרדי אוטודסק ישראל   צילום: אדריכל משרד מיכי סטר 
 

עם ההשקעה האחרונה שלכם באקס-ג'ט הישראלית, האם אנחנו צפויים לראות את אוטודסק חוצה את הקווים מעולם התוכנה אל ייצור פיזי של מדפסות?

"ייצור חומרה אינו המיקוד של החברה. אוטודסק בראש וראשונה היא חברת תוכנה, זהו מקור הכוח והיתרון התחרותי שלה. ייצור פיזי של חומרה מתבצע כיום כאמצעי בדיקה של התוכנות השונות וכהוכחת היתכנות למה ניתן להגיע כאשר תוכנה וחומרה משולבות בהצלחה. השקעה בחברה כמו אקס-ג׳ט מלמדת שאוטודסק בוחרת את השותפות לדרך ולא מנסה להתחרות עימן".

 

רגע לפני שהמציאות המדומה והמציאות הרבודה פורצות לחיינו, האם אנו צפויים לראות ממשקי עבודה למשקפי תלת ממד דוגמת ההולולנס והאוקיולוס ריפט? ומה מידת ההשפעה, אם בכלל, שתהיה לטכנולוגיה החדישה הזו על עולם העיצוב בתלת מימד?
"אני מאמין שבמידה מסויימת הן כבר פרצו לחיינו. האתגרים העומדים בפני טכנולוגיות אלו הן בעיקר ממשק משתמש נוח ואפליקציות שימושיות שיתנו ערך מוסף מעבר לאספקט המשחקי והמהנה. אני סבור שבקרוב נראה יותר ויותר שיפורים טכנולוגיים ואוטודסק כמובילה עולמית בטכנולוגיות תלת ממד מביעה ענין רב בתחום זה ורואה את הקשר בין פיתוחים אלו לתוכנות הקיימות בחברה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by