ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי הזיז את העכבר שלי 

מי הזיז את העכבר שלי

 
 
גדי שמשון

זה היה אצלה בידיים, והיא ויתרה על זה. חברת זירוקס, זו ממכונות השכפול, פיתחה את כל מה שאנו מכירים במחשב המודרני כבר בשנות השבעים, אבל כשלה לראות את הפוטנציאל. אפל העתיקה ממנה, מיקרוסופט העתיקה מאפל, ולזירוקס המסכנה בקושי נשאר הקרדיט. משל סיליקון קדום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האלטו של זירוקס. מק מודל 74
 האלטו של זירוקס. מק מודל 74   
השבוע מת וולטר מתיאו. הסיבה שאני מאזכר את שמו היא שכמה מחברי מערכת נענע, שמטעמי רוח הזמן מורכבת ברובה מאנשים צעירים (לאחד מהם מלאו 19 אתמול), שלחו לי איחולי השתתפות בצער על מותו של עוד אחד משכבת הגיל שלי. זה מין הומור כזה של הצעירים, כנראה. בזמן האחרון הם מוותרים על בדיחות הקטטר הנדושות וישר דופקים חיקויים של "סבא מתעצבן מהעיתונים".

סבא, כמו עוד איזה שמונה וחצי אנשים שהיו כאן לפני שעולם העסקים שם לב שהאינטרנט הזיזה לו את הגבינה, כבר לא מתעצבן על מה שהעיתונים כותבים על האינטרנט. הגיעו ימים טובים, ואין כמעט כלי תקשורת בישראל שאין במחסניו לפחות כתב אינטרנט אחד שיודע על מה הוא מדבר. מצד שני, העיתונים עדיין מהווים מקור לא אכזב למיני מופרכויות, מהסוג שגורם לוותיקי האינטרנט לגרגר בהנאה. נכון שהרשת כבר מזמן לא כמו שהיא היתה, אבל עדיין אפשר לפתח מעט אליטיזם בריא כלפי המדיה הישנה, שכמו תמיד, עדיין לא תופסת את זה.

תאמרו מה שתאמרו על חוסר הרצינות והאנרכיה שיש באינטרנט, ובעיתונים אומרים ועוד איך, ככל שהדבר נוגע לכיסוי תחום האינטרנט עצמו, אתרי האינטרנט עושים זאת בדרך כלל טוב יותר. אז אולי חלק גדול מהכתבים ברשת זקוק לגילוח, במקרה הטוב, רק פעם בשבוע, אבל ספק אם תמצאו אותם כותבים שהמתיחה הגדולה של 1994, הידועה בשם Good Times, היתה וירוס אמיתי. או שביל גייטס גנב את הרעיון של חלונות מסטיב ג`ובס מאפל, בלי לאזכר שג`ובס עצמו גנב את הרעיון מפרויקט Parc של זירוקס. יכול להיות שזה בגלל שברשת הקוראים מגיבים, ומהר, והופכים למנגנון בקרה עבור הכותבים.
 
סטיב ג`ובס. מנומס מנומס, אבל קלט את הפרינציפ (רויטרס)
 סטיב ג`ובס. מנומס מנומס, אבל קלט את הפרינציפ (רויטרס)   
זה דווקא סיפור נחמד עם מוסר השכל, ה Parc של זירוקס. סיפורה של החברה שהמציאה את רוב מה שאנו משתמשים בו במחשב עוד בראשית שנות השבעים, ולא קלטה מה שיש לה ביד. סיפורו של המורד יוצא הדופן שקלט עד כמה האדם הפשוט זקוק לתקשורת החדשה אדם-מכונה שפותחה שם, והעתיק אותה בלי להתבייש. וגם סיפורו של איש העסקים הקשוח בעל פני היורם שידע להעתיק פעם נוספת מהגנב הכריזמטי את הרעיונות, בדיוק בזמן הנכון ביותר לממש אותם כלכלית.

Parc, ראשי התיבות של Palo Alto Research Center, הוקם על ידי חברת מכונות הצילום זירוקס, כמרכז מחקר ופיתוח שיעודו יצירת "הארכיטקטורה של האינפורמציה". זו היתה התפוצצות של כישרון ויצירתיות, שלבלבה היטב בפאלו אלטו שבעמק הסיליקון, רחוק ממרכז העצבים העיסקי של זירוקס בניו יורק. הם פיתחו את האלטו, המחשב המודרני הראשון. היו לו מסך עם תצוגה גרפית ועכבר, והמחשבים יכלו לשלוח הדפסות של מסמכים למדפסות הלייזר, הדפסות שנראו בדיוק כמו המסמך שעל המסך. שלא לדבר על זה שכל מחשבי האלטו במעבדה היו מקושרים זה לזה באמצעות רשת.

סטיב ג`ובס, מייסדה הכריזמטי של אפל, ערך ביקור ב Parc בראשית שנות השמונים, בזמן שצוות מובחר במטה אפל בקופרטינו הסתגר בבניין משרדים נפרד, הניף עליו דגל של שודדי ים והחל בפיתוח המקינטוש הראשון. הביקור המנומס והידידותי של ג`ובס במעבדה שינה את פני עולם המחשבים. בניגוד להנהלה קפוצת העכוז של זירוקס, ג`ובס היטיב להבין את היופי, הקלות והפשטות של הממשק הגרפי (מצד שני, ג`ובס התעלם מיכולות התקשורת והרישות של האלטו). ג`ובס חזר לקופרטינו, העביר את הרעיונות שקלט לצוותו, שכלל אותם מעט והוציא ב 1984 את המקינטוש הראשון.
 
ביל גייטס, שידע גם הוא לזהות איכות כאשר ראה אותה (הוא פשוט יודע גם איך לכמת אותה לדולרים), לא נחשב לאויב האיום של אפל בתחילת הדרך. מיקרוסופט היתה מיצרני התוכנה המוצלחים שייצרו תוכנות עבור המקינטוש החדש, בעיקר תוכנות משרדיות שונות.

בשקט בשקט, ובלי הרבה הענות מצד הצרכנים, החלה מיקרוסופט לפתח מערכת הפעלה מבוססת ממשק גרפי, ממש כמו המק הקל והנוח לשימוש, שהפכה אחרי כמה גלגולים לחלונות 3.0 המצליחה. זו היתה מערכת פרימיטיבית יותר מזו של אפל, מכוערת יותר והרבה פחות נוחה לשימוש - אבל היא עבדה על המחשבים שהיו לכולם. התחרות החדשה וסידרה של החלטות ניהוליות שגויות הובילה לתחילת דעיכתה של אפל כחברת מחשבים מובילה.

רק ב 1995 הוציאה מיקרוסופט את חלונות 95, שדרוג של מערכת ההפעלה (שעדיין מהווה מבחינות רבות כסות גרפית למערכת הדוס הישנה והמקרטעת) שהצליחה להגיע להישגים שאפל הגיעה אליהם עוד ב-1989. בזמן הקצר שעבר מאז נכתבו עוד לא מעט פרקים בסאגה של גייטס, ג`ובס, מיקרוסופט ואפל - מיקרוסופט השקיעה באפל וכך הצילה אותה מפשיטת רגל, סטיב ג`ובס הובא בחזרה לחברה אותה ייסד וייזם את פרויקט ה iMac, אותם מחשבים לטיפים בצבעי סוכריה שנהפכו מייד ללהיט.

מרכז המחקר של Parc נותר מחוץ לתחום הכיסוי של המדיה הקיימת, שתמיד נוח לה כשיש דו קרב בין טוב לרע, מרובע למרדן, מונופוליסט לאינדיבידואליסט, או כל סיווג אחר שג`ובס וגייטס, ולו בזכות מראם החיצוני, מתחברים אליו יפה. וזירוקס עצמה? אם לשפוט לפי האתר שלה, למרות הגאווה בהישגי מרכז המחקר שלה, היא מין הסתם לא אוהבת להרהר בעובדה שכמעט כל מה שאנו מכירים היום בעבודה מול מחשבים ורשתות מחשבים, פותח אצלה בבית עוד באמצע שנות השבעים. הכל היה כבר אצלה בידיים.

אם יש מוסר השכל לסיפור, הוא שלעולם אסור לזלזל במה שיש לך בבית, ולעולם אין לסמוך יותר מדי על אנשים נחמדים עם אידיאלים שבאים לביקור נימוסין ושואלים יותר מדי שאלות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by