ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כסף או פאדיחה 
 
 לא ידעת שלא מסתבכים עם דון סם ?!   
 
מערכת חיים ברשת

מדינות ארה"ב מצאו שיטה חדשה לגרום למתחמקים מתשלום מס לתת את הכסף - הן מפרסמות את שמותיהם על גבי הרשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התחמקות מתשלום מס אינה המצאה ישראלית. המדינות בארה"ב נתקלים בה באותה מידה, אם לא יותר. חובות גדולים הצטברו לאזרחים רבים והמדינה מתקשה להכריח אותם לשלם. אזרחות טובה זה לא מה שהיה פעם, ואי אפשר לסמוך עליה שתגרום לאנשים לבקש סליחה ולתת את הכסף שהם חייבים. גם פעולות באמצעות מערכת המשפט הרשמית לא תמיד עובדות, היות והמתחמקים מתשלום נוהגים להתחמק גם מהדיונים. ללכלך את הידיים בפעולות בסגנון המאפיה ולתפוס את החייבים בסמטה חשוכה ולסחוט מהם את הכסף במכות, הגובים הממשלתיים גם לא ממש מעוניינים.

במקום השיטות האלו המדינות מקוות שלחץ חברתי יהיה גורם מספיק חזק שיכריח את החייבים לשלם. 13 מדינות בארה"ב החלו לנקוט בשיטה חדשה ומפרסמות על גבי אתרים רשמיים כדוגמת CyberShame של לואיזיאנה או Debtor's Corner של דרום קרוליינה, רשימות של שמות החייבים בתשלום. רשימות אלו כוללות את השם המלא של החייבים, הכתובת הפרטית וסכום הכסף שהם מסרבים לשלשל לקופת המדינה.

"אנחנו מנסיים לבייש את האנשים", אומר ל-CNN דני ברזל ממחלקת הגביה של דרום קרוליינה "ברגע שהשכנים יוכלו לראות את החוב שלך, זה יהיה מבייש למדי וזה בדיוק הרעיון".
 
 
לאתרים אלו נכנסים עשרות אלפי גולשים ביום, ששמחים לחטט במידע אודות מצבם הפיננסי של שכניהם. לפעמים הם יוכלו למצוא ברשימות אלו פנינים כמו שמות של סלבריטאים. שני סלבריטאים ששמותיהם מופיעים ברשימות, למרות שהם כבר מזמן מריחים את הפרחים מלמטה, הם הראפר טופאק שאקור שחייב למדינת ג'ורג'יה $85,260 וליסה לופז, חברת TLC, שמתחמקת מתשלום של לא פחות מחצי מליון דולר מס.

שיטת האאוטינג של מתחמקים ממס אינה שיטה חדשה, אלא רק קיבלה עכשיו צורה חדשה. בעבר היו נוהגים לתלות את רשימות החייבים בכיכר העיר, או מפרסמים אותן בעיתון. הפעם השמות נתלו על קירותיה של הכיכר הגדולה בעולם.

קבוצות ההגנה על הפרטיות מתנגדים למדיניות זו וחוששים שהיא תיפגע בדרך באזרחים תמימים. "מה יקרה אם המדינה טועה?" שואל פט ספ, דובר של אחת מקבוצות אלו. " מידע מוטעה כזה עלול לגרום לנזק עצום למוניטין של אדם ששמו הוכפש לשווא". המדינות, מנגד, בטוחות בדרכן וטוענות כי כל מי ששמו פורסם באתר קיבל קודם לכן אזהרה על כך בכתב והזדמנות נוספת לשלם את החוב.

המספרים מוכיחים שהשיטה עובדת רק באופן חלקי. מדינת ג'ורג'יה למשל, הצליחה לגבות מליון דולר מאזרחים שרצו להוריד את שמם מהרשימה והסכימו לשלם את החוב. אולם ביחס ל-1.6 מליארד הדולר שחייבים לה, זהו סכום קטן מאד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by