ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חדשות הייטק 29 6 

חדשות הייטק 29 6

 
 
יוני שדמי

ביל גייטס ולארי אליסון מחליפים עוגות פאי מוקצפות, יאהו! מחליפה מנוע חיפוש, והחדשות באינטרנט מחליפות הילוך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לארי אליסון? מי זה לארי אליסון? ביל גייטס
 לארי אליסון? מי זה לארי אליסון? ביל גייטס   
השבוע הודתה חברת אורקל כי העסיקה משרד חקירות שפעל בקרב חברות שהתקשרו עם מיקרוסופט במטרה לרגל אחריה. בין השאר, ניסה אחד הבלשים הפרטיים שהועסקו במסגרת המאמץ המלחמתי לקנות את הזבל שנזרק לכל הפחים במיקרוסופט. זוהי "הוכחה דרמטית" כי למתחרי מיקרוסופט היה תפקיד מרכזי בתביעת המונופול הממשלתי, טען בזעם עצור דובר מיקרוסופט.

מה שבטוח הוא שמדובר בעליית מדרגה בקרב העתיק בין החברות בכלל ובין ראשיהן בפרט, שמנוהל בידי לארי אליסון (ראש אורקל, ובאמת לא הבנאדם שצריך לחטט בכביסה המלוכלכת של אנשים אחרים) שגאה בתדמית קולית למדי ונמצא במקום השני ברשימת עשירי העולם, אל מול יריבו הגיקי יותר, ביל גייטס קשישא, שמוביל את רשימת האמידים. יש מכות.

מחלקת יחסי הציבור של ענק הטלהקומוניקציה הפיני נוקיה הייתה פעילה במיוחד השבוע, עם זוג הכרזות משמעותיות. מנכ"ל החברה קבע בדרמטיות כי עד סוף שנת 2002 מחסום מיליארד משתמשי הטלפון הסלולארי יישבר וכי באינטרנט ישתמשו יותר משתמשים סלולאריים מאשר משתמשי PC, והנהלת החברה הודיעה כי נוקיה תחבור לחברת נגני המדיה Real בכדי לפתח ולהפיץ טלפונים סלולאריים שיתחברו לאינטרנט ויקלטו אודיו ו-וידיאו בטכנולוגיית Real.

"דל", היצרנית הגדולה ביותר של מחשבים בארה"ב, הודיעה השבוע כי תיכנס לשותפות אסטרטגית עם MSN של מיקרוסופט, ובמסגרת הפרוייקט המשותף יציעו החברות ללקוחותיהן חיבור לאינטרנט דרך ספק אינטרנט חדש, שייקרא "דל-נט".
 
 
חברה אחת, שתי חברות, מה זה משנה? קרייג בארט, אינטל
 חברה אחת, שתי חברות, מה זה משנה? קרייג בארט, אינטל   
למרות שמאות חברות שעוסקות בתחום נמצאות בבעיות פיננסיות מאז תחילת עונת היובש בוול-סטריט, חברת המחקר ג`ופיטר (שהתאחדה השבוע עם חברת מדידת הרייטינג "מדיה-מטריקס") פירסמה מחקר לפיו היקף המסחר בין עסקים באינטרנט (B2B בבאז-וורדית) יגיע ל6 מיליארד דולר, או 43 אחוז מכלל העסקאות באינטרנט, עד 2005. אנאליסט אחר העריך כי לשוק יש פוטנציאל צמיחה בשנים הקרובות של 50 טריליון דולר.

נותרו עוד לא מעט פרטים לסכם עם משרד האוצר ומשרד התעשייה והמסחר, אך נראה כי אינטל החליטה סופית להקים בארץ מפעל חדש בהשקעה של שני מיליארד דולר. המפעל, שטרם הוחלט על מיקומו המדוייק (כזכור, מפעל השבבים הסטרילי הראשון שאינטל הקימה בארץ בעלות של 1.6 מיליארד דולר ממוקם בקריית גת), צפוי להעסיק יותר מ2500 עובדים.

נשיא חברת אינטל, קרייג בארט, הביע השבוע לראשונה את דעתו הרשמית של תאגיד השבבים העצום בנושא פירוק מיקרוסופט. לדבריו, המבנה החדש של מיקרוסופט לא יגרום לשינויים דרסטיים בתעשיית ההיי-טק, משום שהוא "מקביל למבנה האופקי של תעשיית המחשבים כיום", כהגדרתו. בארט לא ציין איך ישפיע הפירוק על "ווינטל", הכינוי הרשמי למחצה לשיתוף הפעולה ההדוק והקרטלי באופיו בין אינטל ומיקרוסופט.
 
אתר התוכנות Tucows, שנמצא בין השאר בשליטת הישראלים בני שטיינמץ ויוסי וורדי, יונפק לפי שווי הנאמד בכחצי מיליארד דולר. האתר ההומוריסטי, שסמלו זוג פרות בריאות בשר, הרחיב מאוד בחודשים האחרונים את היקף השירותים שלו, שכוללים היום הורדת תוכנות, חנות לרכישת תוכנות אונליין, חדשות טכנולוגיה, אתר מוסיקה ועוד.

בעקבות כמה הכרזות של אנאליסטים ספקנים, הודיעה חברת אמאזון.קום, הכולבויניק של מסחר אלקטרוני באינטרנט, כי לא חסר לה כסף מזומן לתיפעול החברה, למרות הפסדיה המצטברים. ההכרזה פורסמה לאחר שכמה אנאליסטים תיארו את מצב האשראי של החברה כ"חלש ביותר ומתדרדר". למרות הכחשותיה הנמרצות של אמאזון ("שטויות במיץ", או "Hogwash" בלעז, היה הביטוי המדויק בו השתמש דובר החברה), המנייה שלה ספגה ירידות לאחר הדיווחים על מצבה הפיננסי.
 
יותר טוב מאינקטומי. גוגל
 יותר טוב מאינקטומי. גוגל   
יאהו! הודיעה השבוע כי תתחיל להשתמש במנוע החיפוש של הסטארט-אפ גוגל בכדי למצוא אתרים שלא נמצאים באינדקס האתר, וזאת במקום המנוע של Inktomi, שעד כה טיפל בכל החיפושים באתר. יאהו! הסבירה את החילוף ב"תפיסת העולם של גוגל, שמתמקדת בגולש". ייחודו של מנוע החיפוש של גוגל בכך שהוא משלב מספר טכניקות בכדי למצוא את האתרים הנדרשים, כגון ניתוח אינטיליגנטי בזמן אמת של מילות החיפוש ודירוג אתרים על פי הפופולאריות שלהם.
 
מהיר. מאוד מהיר. המחשב החדש של יבמ
 מהיר. מאוד מהיר. המחשב החדש של יבמ   
מיקרוסופט פירסמה השבוע פרטים ודוקומנטציה ראשונית של שפת התיכנות #C (מבטאים את זה "סי-שארפ"), שאמורה להתחרות בשפת ג`אווה של סאן. מהנדסי סאן מיהרו לכנות את #C, שמתבססת על שפת C, "מבלבלת ולא מושלמת". כידוע, ג`אווה לא מילאה את הציפיות שתלו בה אנשי סאן, שלפחות בתחילת דרכה של הטכנולוגיה דיברו עליה משל מדובר היה בפריצת הדרך המדעית החשובה ביותר מאז הפניצילין, ומיקרוסופט מקווה לנצל את חולשתה של סאן בתחום זה כדי להציע שפת תכנות שלא תהיה מוגבלת, לפחות לטענת החברה, לשימוש בחלונות בלבד.

מיקרוסופט הציגה השבוע פעם נוספת את החזון שלה ל"עידן האינטרנט", בהנחה שיש דבר כזה, תחת הכותרת .net, סיומת שמעתה תוצמד לשמו של כמעט כל מוצר של החברה (לאסטרטגיה עצמה קוראים מיקרוסופט.נט, לחלונות העתידית יקראו חלונות.נט, וגרסת אופיס הבאה תקרא אופיס.נט). מלבד השם הקליט (בעבר קראו לאסטרטגיה NGWS, או Next Generation Windows Services), מיקרוסופט מתכוונת להעניק תוכן אמיתי ליוזמה החדשה, ובין השאר לפתח מכשירי אינטרנט מיוחדים, שיתבססו, איך לא, על חלונות.

IBM חשפה השבוע ASCI White, המחשב החזק בעולם, שמסוגל לחשב בשנייה אחת מה שאדם ומחשבון בידו לא יוכלו לחשב ב10 מיליון שנים. מחשב-העל, שחזק פי אלף ממחשב-העל שהביס את השחמטאי קספרוב, אמור לסייע לממשלת ארה"ב להפחית ואולי אף להפסיק קליל ניסויים אטומיים לטובת הדמיות מחשב.
 
סוני הצטרפה השבוע לשוק הגדל במהירות של מחשבי כף יד, כשהודיעה כי תחשוף בקרוב אב טיפוס של מחשבי כף יד המבוססים על מערכת ההפעלה של פאלם. ההתקן החדש, שנקרא בינתיים "העוזר הדיגיטלי האישי בגודל פנקס", יוכל כפי הנראה להריץ תוכנות שיפעלו בסטנדרט מיוחד של סוני וגם חלק גדול מהתוכנות שפותחו לפאלם פיילוט.

מהנדסים של ענק האלקטרוניקה "קנווד" טוענים כי פיתחו טכנולוגיה חדשה שמאפשרת להעניק לקבצי MP3 בדיוק את אותה האיכות של תקליטורים. הטכנולוגיה משחזרת את אותות המוסיקה בתדרים הגבוהים שאובדים במהלך ההסבה לMP3, ומאפשרת להם לנגן צליל "מלא ועגול" יותר. סמנכ"ל חברת החלפת הקבצים נאפסטר כינה את הטכנולוגיה "מלהיבה" אך הוסיף כי "עדיין מוקדם מדי לומר האם האיכות של הקבצים באמת תשתפר".
 
יעבור לנאפסטר. שאול מופז
 יעבור לנאפסטר. שאול מופז   
בקרוב יותקנו עמדות אינטרנט ברוב בסיסי צה"ל ברחבי הארץ, וזאת בזכות תרומתו של המיליונר האמריקאי יונס נזריאן, ידיד אישי של הרמטכ"ל שאול מופז. התרומה אמורה לכסות את עלות המחשבים ואת מחיר החיבור לרשת במשך שלוש שנים, ונוצלה כך משום ש"אינטרנט זה מה שמעניין את החיילים כיום", כהגדרת שלמה לוזון, מנכ"ל האגודה למען החייל.
 
מה, אפילו לא איסיקיו? קווין מיטניק
 מה, אפילו לא איסיקיו? קווין מיטניק   
בעתיד הקרוב יפתח פורטל חדש בשפה הערבית בשם "איווה", שפותח בעלות של שני מיליארד דולר ומומן על ידי בני גאון ושותף ערבי ששמו לא נמסר. הפורטל, שיוקם באחת המדינות הערביות במזרח התיכון אך יפנה לערבים מכל העולם, חתם כבר על הסכם לקבלת תכנים מסוכנות הידיעות "רויטרס" ויתחרה ב"פלאנט עראבייה", הפורטל הערבי המוביל.

סקר שערכה חברת טלסקר התפרסם השבוע, לפיו 34 אחוזים מהנסקרים מחוברים לאינטרנט זהב, לעומת 32 אחוזים שמחוברים לאינטרנט זהב. כמו כן השווה הסקר בין הפורטלים, וגילה כי 44 אחוז מהנשאלים משתמשים בוואלה, 34 אחוזים משתמשים ביאהו ו27 אחוזים משתמשים בנענע.

קווין מיטניק, כנראה ההאקר המפורסם לעולם, רצה לכתוב טור אישי באתר תכנים חדש שיעלה בקרוב, אך כפי הנראה בית המשפט האמריקני ימנע זאת ממנו. מיטניק, שהשתחרר זה מכבר מהכלא לאחר שישב חמש שנים בעוון פריצות מחשבים שונות, מנוע לפי תנאי השיחרור שלו לעסוק במחשבים בכל דרך או לעשות שימוש במודמים, תוכנות וטלפונים ניידים.
 
בית"ר ירושלים תתחיל למכור ביום ראשון את דיסק המחשב הרשמי הראשון של קבוצת כדורגל בארץ. הדיסק, שפותח על ידי חברת "ליקוויד מולטימדיה" הקטנה ויימכר ב119 שקלים, יכלול בין השאר טקסטים שנכתבו בידי עיתונאי הספורט אראל סג"ל, אוסף של 700 תמונות של שחקני בית"ר בעבר ובהווה, ראיונות ווידיאו עם שחקני הקבוצה, וחידון טריוויה. אם הפרוייקט יצליח, מוסרים מחברת ליקוייד, יפותחו דיסקים גם לקבוצות נוספות.

בסיגנון אמריקאי אמיתי, הודיע קלינטון כי בקרוב יפתח הממשל האמריקני את מה שהולך להיות כנראה אתר האינטרנט הגדול בעולם. האתר אמור לאפשר לאזרחי ארה"ב לקבל את כל הנתונים שנאגרו עליהם במשרד הממשלה השונים, למלא טפסים שונים ולתקשר עם פקידי ממשל. קלינטון: "תוך שלושה חודשים נעלה את האתר השימושי ביותר בעולם".

בית המשפט לערעורים בארה"ב קבע כי הצעת החוק הפדרלית להגבלת כניסת ילדים לאתרים פורנוגרפיים באמצעים טכניים מנוגדת לחוקה האמריקנית. "החוק להגנת ילדים ברשת" אמור היה לקבוע כי אתרי הפורנו השונים מחויבים לבקש מספר כרטיס אשראי במטרה לוודא את גיל הנכנסים לאתר, אך בית המשפט קבע כי בעלי האתרים יאלצו להוציא סכומי כסף גבוהים ובלתי מוצדקים על האמצעים הטכניים שיידרשו על פי החוק המוצע.
 
אמנם לא מדובר בקונספט חדש (תחנת טלוויזיה רוסית כבר ניסתה את זה), אבל זו פעם ראשונה שאתר אינטרנט מציע את השילוב המתבקש בין שתיים מהנושאים בפופולאריים ביותר ברשת - פורנו ואקטואליה. המיזוג הניב את NakedNews, אתר שמציע שירות פשוט: נשים בלי בגדים מגישות את החדשות. לא מדובר בחדשות תעשיית הפורנו, חלילה וחס, אלא בחדשות הרגילות, שמוגשות בטון יבש וענייני - אולברייט, קלינטון, דה פלסטיניינס, כל הכוכבים הרגילים, אך במקום יעקב הקורקטי ומיקי החייכנית, מציגות את האקטואליה, הספורט ומזג האוויר נערות חן בלי בגדים. שוביניסטי? כנראה. סר טעם? מן הסתם. פצצת רייטינג עולמית? בטוח.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by