ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא שוכחים את הקורבנות 

לא שוכחים את הקורבנות

 
 
מיכל יפה

האלימות במשפחה נשארת גם אחרי שהמשטרה ומצלמות הטלוויזיה עוזבות. אתר חדש מתגייס ומגייס לעזרתם של אלה שנשארו מאחור, מאויימים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
``כותרות אלה ואחרות נהיו כמעט עניין שבשיגרה`` (עיבוד מחשב: נגה רויך)
 ``כותרות אלה ואחרות נהיו כמעט עניין שבשיגרה`` (עיבוד מחשב: נגה רויך)   
`רצח את אשתו והתאבד`, `אב רצח את החשוד באונס בתו בת ה-15`, `מיכאל פולנסקי, שרצח את אשתו, לא נושא באחריות פלילית` - כותרות אלה ואחרות נהיו כמעט עניין שבשיגרה בשבוע האחרון, והם העלו את נושא האלימות במשפחה לסדר היום הציבורי.

"סדר היום הציבורי" הוא מושג חמקמק וכפוי טובה. רגע אחד כל המדינה נסערת בגלל מקרה רצח, אונס או התעללות בילד חסר מזל, וברגע שאחרי שוכחים את הכל ועוברים לעסוק בעניין אחר (מות אסד, המשבר בממשלה ומי יודע על מה מדברים כרגע בשעה שאתם קוראים כתבה זו).

אבל מסתבר שלא כולם שוכחים. יש אנשים שהמודעות לאלימות במשפחה, נפגעי/ות תקיפה מינית, נוער במצוקה וילדים בסיכון נשארת איתם גם לאחר שהמשטרה מסירה את סרטי הסימון האדומים לבנים מזירת הפשע. שניים מהם הם רוית ואופיר יהב, שהקימו אתר בשם "לתת" (אין קשר לארגון בשם זהה) שמטרתו לספק מידע על כל הגופים והארגונים הנותנים סיוע בנושאים הנ"ל.

למה להקים אתר דווקא לנושאים האלה?

אופיר: "הנושא תמיד היה קרוב ללבנו. אלימות ותקיפות מיניות הן דברים שקיימים גם כשלא כותבים עליהם בעיתונים. העובדה שיש אנשים שצריכים סיוע ולא יודעים איך ניתן להגיע אל הארגונים השונים הפריעה לנו ולכן חשבנו להקים אתר שיתן את כל הכתובות ומספרי הטלפונים של ארגוני הסיוע השונים".

זאת אמנם היתה המטרה הראשונית שלהם ובאמת בתחילת דרכו כלל האתר רק מספרי טלפון של הארגונים המטפלים בנפגעי/ות תקיפה מינית, אלימות במשפחה ונוער במצוקה, אבל עם הזמן האתר גדל וכיום אפשר למצוא בו גם קישורים לאתרים נוספים, קישורים לפורומים באתר ופורומים רלוונטיים באתרים אחרים, כתבות ומאמרים שהתפרסמו בעיתונות הכתובה ופינה המיועדת למי שנפגע מינית או סבל ממקרים של אלימות במשפחה לומר את אשר על לבו.
 
עוד יוזמה שנוספה לאחרונה לאתר היא עצומה הממוענת לראש הממשלה, השר לבטחון פנים, שר המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה יו"ר הכנסת ונשיא בית המשפט העליון ומטרתה להביא לשינוי החקיקה בנושא האלימות המינית והאלימות במשפחה.

אופיר: "העצומה באה לתת עוד מודעות ציבורית לנושאים שבאתר. אם לא קורה רצח, אף אחד לא מתעניין. אנחנו רוצים להעלות את הנושא על סדר היום באופן קבוע וליזום בחקיקה תקצוב לעמותות שכולן בהתנדבות כרגע, החמרה בענישה והקצאת משאבים לטיפול נפשי הן לקרבנות והן לאלה שפגעו בהם, על מנת למנוע מהם פגיעה עתידית באחרים".

ולא שמדובר באיזה "שגעון" פרטי של שני אנשים. גם פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, הודתה השבוע כי מערכת אכיפת החוק לא תוכל להתמודד ביעילות עם נגע האלימות המתפשט ללא עזרה של המערכות האחרות, וללא הגדלת כח האדם בפרקליטות.

בעולם מושלם החוק היה משתנה. קרבנות אלימות, תקיפה מינית וילדים במצבי סיכון היו זוכים לתמיכה הולמת מהמדינה ועברייני המין והאלימות היו מקבלים את העונשים המגיעים להם. אבל העולם שלנו לא מושלם והמדינה שלנו מושלמת עוד פחות, אבל זאת לא סיבה להפסיק לנסות לשנות את המצב.

לחתימה על העצומה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by