ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אי שפיות בסינמטק 
 
 
עידן זיירמן , גיימר

כנס 'אבק כוכבים', שהוקדש הפעם לנושא האי שפיות, סיפק השבוע בית חם למאות אוהבי הפנטזיה והמדע בדיוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למשך מספר ימים במהלך חופשת הפסח, הופך מדי שנה הסינמטק בתל אביב לביתם השני של מאות מעריצי מדע בדיוני ופנטסיה. כנסים מסוג זה מתקיימים בדרך כלל פעמיים בשנה: בסוכות, מאחד כנס 'אייקון' תחת קורת גג אחת את שני הגופים העיקריים בתחום המדע הבדיוני בארץ - האגודה למדע בדיוני ופנטזיה, ו'סטארבייס', מועדון מעריצי 'מסע בין כוכבים'.

לעומת זאת, בפסח, חוזרים שני הגופים האלו למריבות הפוליטיות הישנות, ומייסדים שני כנסים מקבילים - 'פנטזיקון', של האגודה למדע בדיוני ופנטזיה, ו'אבק כוכבים', של מועדון 'סטארבייס', אליו הצטרפו השנה גם אגודת טולקין הישראלית, קהילת מעריצי 'באפי' ומספר ארגונים קטנים יותר. המעריצים המסכנים נאלצו לנדוד (בדרכים נואשות, לעיתים) בין אירועי שני הכנסים השונים.

במקום לתמרן כמו משוגע, העדפתי להתנחל בכנס 'אבק כוכבים'. הרי גם ככה ממש לא היה חסר מה לעשות שם. מארגני הכנס מילאו את התוכנייה שלהם באירועים מכל הבא ליד, כאשר הנושא המרכזי של כנס חובבי פנטזיה זה, היה אי שפיות.
 

יוצאים לדרך: מההתחלה, עם רגש

רוקי, מאחוריך - ההקרנה הפעילה של פרק המחזמר של באפי
 רוקי, מאחוריך - ההקרנה הפעילה של פרק המחזמר של באפי   
כבר ביומו הראשון של כנס 'אבק כוכבים', אשר התרחש ביום רביעי, התקיים האירוע שלדעת רבים מהווה את שיאו של הכנס - ההקרנה הפעילה של פרק המחזמר של 'באפי, ציידת הערפדים'. הכרטיסים, בהתאם, אזלו כבר יומיים לפני. לטובת מי שלא מכיר, מדובר בפרק מתוך העונה השישית של סדרת הטלוויזיה 'באפי', בו כל הדמויות פוצחות בשיר וזמר ספונטניים, לעיתים בלוויית ריקודים - מחזמר אמיתי. 'ההקרנה הפעילה' היא עוד אחד מסוגי הפולחן הרבים שהתפתחו סביב הפרק הזה.

במהלך ההקרנה הפעילה מוקרן הפרק כסדרו, על מסך באחד מאולמות הסינמטק. במקביל, עולים לבמה המשתתפים, וממחיזים את הסצינות על הבמה. לפעמים הם מבצעים ריקודים הנאמנים למקור, לפעמים הם מוסיפים הפתעות משלהם הנוגדות את המתרחש על המסך.

בחצי השנה שעברה מאז ההקרנה הפעילה הקודמת של הפרק, הספקתי להכיר אישית אחוז נכבד ממשתתפי ההקרנה, כך שאני לא אובייקטיבי, ולכן לא ארחיב את הדיבור על האירוע הזה. אני כן יכול להגיד שהניסיון גרם לצוות לשכלל את ההקרנה הפעילה לכדי שלמות. הצוות כבר יודע מה עובד, מה לא עובד ומה מסוגל לעבוד עם שיפורים קלים, והתוצאה - נהדרת. לרוע המזל, הצוות הודיע כי זו הפעם האחרונה בה הוא ביצע את ההקרנה הפעילה. אני מתנחם במחשבה שצוותים חדשים יקומו, ויוכיחו כי הם לא מביישים את הפירמה.
 

רואים טלוויזיה: מרתונים ליליים

 
כיוון שחלקנו מגדירים את עצמם כחיות לילה, הוציאו מארגני הכנס רעיון חדש לפועל: מרתונים ליליים. המרתונים הם סדרה של הקרנות המתחילות באזור חצות, ונמשכות עד אור הבוקר. נושאי ההקרנות הללו היו מגוונים למדי, וכללו את המיני סדרה 'הממלכה העשירית', שלא שודרה לפני כן בארץ, פרקים נבחרים מתוך סדרת 'באפי' (איך לא...), פרקים מתוך סדרת המדע הבדיוני 'פארסקייפ', פיילוטים מסדרות 'מסע בין כוכבים' השונות והמרתון האהוב עלינו ביותר - מרתון קומי שכלל מגוון של פרקים מ'סאות' פארק', 'משפחת סימפסון', 'פיוצ'רמה' המעולה ועוד שאר הפתעות.

באופן מפתיע מעט, המרתונים כללו כמות מפתיעה של אנשים שהסכימו להישאר ערים לאורך כל הלילה (או לפחות, ערים ככל האפשר) כדי לצרוך עוד קצת בידור. אם לומר את האמת, אני לא יכול להאשים אותם. במרבית המרתונים, החומר הנבחר היה נהדר - בדיוק מה שמסוגל להשאיר אנשים ערים כל הלילה. אני, לעומת זאת, שייך לאלה שצריכים לישון לפעמים, ולכן בשלב כלשהו פרשתי. אבל זה לא אומר שלא היה לי מה לעשות בכנס. היו שלל אירועים מהנים אחרים.
 
 

מסע בין כוכבים, באפי, ומה שביניהם

דוכן החתמה להצלת הסדרות 'אנטרפרייז' ו'אנג'ל'
 דוכן החתמה להצלת הסדרות 'אנטרפרייז' ו'אנג'ל'   
תמיד, במרכז הכנס עומדות ההקרנות. הפעם, נרשמה אכזבה כבדה עם היוודע על 'מסמר הכנס'. מארגני הכנס נפנפו בכך שהם הולכים להקרין בארץ, לראשונה על מסך ענק, את סרט הקולנוע 'מסע בין כוכבים: נמסיס'. הסרט, שהוא העשירי בסדרת סרטי 'מסע בין כוכבים', היה כישלון מהדהד בקופות בארה'ב, ומעולם לא הגיע בצורה מסודרת לארץ.

למעשה, יש סיבה טובה מאוד לכישלון הכלכלי של 'מסע בין כוכבים: נמסיס' בקופות בחו'ל: מדובר באחד מסרטי 'מסע בין כוכבים' המשעממים ביותר שהזדמן לי לראות. אבל בכל זאת, צריך להעריך את המחווה של מארגני הכנס, שדאגו להביא לארץ את הסרט לטובת מעריצי הסדרה, גם כאשר היה ברור שהפוטנציאל הרווחי שיספק להם 'מסמר הערב' הזה מוטל בספק.

מרבית ההקרנות האחרות היו בנושאים מעניינים. מעבר לאפשרויות הברורות מאליהן, כגון שלל פרקים מ'באפי' ומסדרות 'מסע בין כוכבים' השונות, הוקרנו בכנס גם 'פישר קינג' - סרטו של טרי גיליאם אודות הומלס מעורער נפשית, פרודיה על 'מסע בין כוכבים' ופרק הפיילוט של הסדרה עמוסת השבחים (שבוטלה בינתיים) Wonderfalls.

בהקרנת Wonderfalls יכולנו להיוודע לעלילת הסדרה, שעיקרה בחורה העובדת בחנות מזכרות מול מפלי הניאגרה, ומגלה יום אחד כי לא רק שפריטים בחנות מתקשרים איתה, הם גם מצווים עליה לעשות דברים מוזרים. הקרנה אחרת, משעשעת עד מאוד, היתה ה'טולקין קומדי סטור', ששילבה קטעים חיים על הבמה עם קטעים מצולמים, והצליחה להוציא את הצדדים המצחיקים (והמגוחכים) הקשורים לטולקינאים בכלל ול ג'. ר. ר. טולקין בפרט.
 

פורנו ומסע בין כוכבים?

עם זאת, הקרנות הן לא הכל. לטובת המשכילים שבינינו, סיפק כנס 'אבק כוכבים' גם הרצאות. ההרצאות עסקו במגוון רחב של נושאים: מניתוחים 'כבדים' של יצירותיו של טולקין (לא, הסרט של 'שר הטבעות' לא נחשב ל'יצירת טולקין') ועד לשיחה בנושאי אי שפיות עם גילי בר הלל, מתרגמת סדרת ספרי 'הארי פוטר'.

על רקע ההרצאות ה'יבשות' יותר בלטה במיוחד ההרצאה 'מסע בין הסדינים' של אלון פאר, שעסקה, תאמינו או לא, על הקשר בין פורנו לסדרה הידועה 'מסע בין כוכבים'. מלבדה, היה אפשר לשמוע הרצאות המנתחות את דמותו של ספייק מ'באפי', או הרצאה מרתקת בנושא פאן-פיקשן: סיפורים המתבססים על סדרת טלוויזיה או סרט אהוב ונכתבים ע'י המעריצים.

השנה, התווספה פעילות נוספת לשלל הפעילויות הלא שגרתיות של הכנס: תחרות הסרטונים. בארץ מסתובבים עשרות אנשים המבלים את זמנם בהכנת וידאו-קליפים המבוססים על סרטים או סדרות האהובים עליהם. מארגני הכנס החליטו, לראשונה, להכניס את הטובים ביותר מביניהם לאולם אחד, ולשסות (באופן מטפורי בלבד) את הקליפים שלהם זה בזה.

וכך למשל, יכולנו ליהנות מקליפ מרהיב מתוך הסרט 'אינטליגנציה מלאכותית', על רקע שיר של 'היהודים' (לעזאזל, הוא באמת הצליח לגרום לסרט הזה להראות טוב). עורך וידאו אחר בחר לסנכרן סצינות נבחרות מתוך 'הנסיכה הקסומה' ו'באפי (כן, שוב) עם 'מזל טוב מאיה', שיר הסיום של 'מטריקס Revolution'. והיה מי שלקח את השיר Wonderful World הבנאלי, וליווה אותו בקטעים מתוך 'שר הטבעות: שני הצריחים'. בסופו של דבר, מי שקטף את הפרס היה אדם מוכשר בשם יניב כהנא, עם קליפ שיצר לסרט 'מטריקס'.
 

אז מה בעצם היה לנו שם?

אמנם לא מדובר באירוע רחב היקף ובעל הילה כמו כנס 'אייקון' של סוכות, ואמנם התחרות עם כנס 'פנטזיקון' המקביל לא היתה לטובה, אבל עושה רושם שעם כל שנה שעוברת, מארגני הכנס משתפשפים בנושא יותר ויותר. הם ידעו איך להרים כנס נהדר על הרגליים, וראויים להמון תשבחות על הימים מלאי העניין שסיפקו למבקרים. כמו שהבטחתי (וקיימתי! רואים?) לאחר 'אייקון 2003' - נתראה בפעם הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by