ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חייו ומותו של רובוט אמריקאי 
 
 חייל אמריקאי במיתה   
 
דנה רוטשילד

המלחמה הסמי-וירטואלית של ארצות הברית בשדה הניסויים שלה, עיראק, גבתה קורבן וירטואלי ראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה יש לארצות הברית לחפש בעיראק? שאלה מצויינת. יש שישיבו שהמעצמה היחידה בעולם חיפשה שם חומרים לייצור נשק לא קונוונציונלי, כי ג'ורג' W בוש מוכן לעשות הכול כדי להגן על העולם החופשי מחרון אפו של השליט העיראקי דאשתקד. יש שישיבו שבוש ביקש לפתוח קצת את שוק הנפט לחבריו ותורמיו, אילי נפט ואנשי תעשיות כבדות.

התשובה הראשונה כבר הוכחה כלא רלוונטית. התשובה השניה נשמעת צינית מדי אפילו ביחס לפוליטיקאי רפובליקני. בכל זאת, תשמחו לדעת שאנשים – אילי הון אמריקאים, מן הסתם – ממשיכים לעשות מיליונים בזכות המלחמה ההולכת ומסתעפת.
 
 
אתמול (שני) הכריז תאגיד הרובוטיקה iRobot, המייצר רובוטים לצבא ארצות הברית, על הסכם חדש שנחתם בינו לבין צבא ארצות הברית. במסגרת ההסכם, ששוויו 32 מיליון דולר, ייפתח התאגיד את הרובוט לניטרול מטעני חבלה שלו, ה-PackBot, ויהפוך אותו לקטן ומתוחכם יותר.

זו לא היתה הכרזה עסקית רגילה, במהלכה חושפים הבכירים את פרטי ההסכם ומשוויצים ביציר כפיהם (כלומר, יציר כפי עובדיהם), אלא סצינה קורעת דמעות ופטריוטית כמו סרט של מל גיבסון. מנכ"ל התאגיד, קולין אנג'ל, פתח בטון דרמטי: לראשונה מת רובוט של התאגיד "במהלך מילוי תפקידו".

ככל הנראה – כך נמסר מחברת הרובוטיקה – מותו של הרובוט מנע את מותו של חייל אמריקאי. ככל הנראה. אנג'ל לא יכול היה שלא להתפייט. "זה היה רגע מיוחד", הוא אמר, "שבו רובוט מתפוצץ במקום חייל".

החברה סירבה לפרט על המקום, הזמן והנסיבות של המקרה. למעשה, מאגף אחר בחברת iRobot "צבא ארצות הברית... חושש שאם יימסרו פרטים נוספים, פעולות התגמול (נגד הרובוטים) תוכל לצאת לפועל". כך לפחות אמר לרויטרס במלוא הרצינות אוסה פיטש, מנהל תוכנה ביחידה לרובוטיקה תעשייתית בתאגיד.

בין 50 ל-100 יחידות PackBots מסתובבות כעת בעיראק ואפגניסטאן, תרים אחר מטעני חבלה, מוקשים למיניהם ופסולת של כלי נשק, ומפוצצים את חומרי הנפץ שנמצאו. החיילים נשארים מאחור, מפקחים על כל התהליך בשלט רחוק. מחירו של כל רובוט הוא 50,000 דולר. נהוג לחשוב שחייל אמריקאי שווה יותר – לפחות בעיני דעת הקהל ערב הבחירות. בעיני אחרים זו פשוט הזדמנות מצויינת לעשות עסקים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by