ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סייבר 
אינתיפאדת ההאשטג: כך מוכרים אינתיפאדה לדור ה- GTA  

אינתיפאדת ההאשטג: כך מוכרים אינתיפאדה לדור ה- GTA

 
סייבר |
 

מדאעש ועד הכורדים: כיצד פועלת תעשיית ההסתה הפלסטינית? מי עומד מאחוריה, ומדוע ואיך ניצלו ברשת הפלסטינים לטובתם את טרגדיית הלינץ' בזירת הפיגוע בבאר שבע?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אינתפדת דור ה-GTA
 אינתפדת דור ה-GTA   צילום: פייסבוק 
 
 

בפיגוע הטרור המזוויע שארע אמש(א') בתחנה המרכזית בבאר שבע, נרצח חייל צה"ל ונפצעו עוד 11 איש בדרגות פציעה שונות. במהלך אותו הערב נפצע, ומאוחר יותר אף נהרג גם נתין זר. האיש, אריתראי במוצאו, נורה בעקבות טעות בזיהוי והותקף בלינץ' אכזרי על ידי הנוכחים במקום -שסברו כי הוא אחד מהמחבלים. סרטון מחריד מהלינץ' שהועלה לרשת הפך ויראלי. כמה שעות מאוחר יותר, והארוע הטראגי הזה כבר נוצל ידי מכונת ההסתה הפלסטינית, כשעמוד הפייסבוק של "סוכנות הידיעות" קודס נטוורק העלתה סרטון תעמולה מחריד עוד יותר שמציג את סרטון תיעוד הלינץ' בתחנה המרכזית, כארוע גזעני, מנותק לחלוטין מהפיגוע הארור שארע רגעים לפני כן. הסרטון מציג את את הארוע כשהנרטיב הוא שהכובשים האכזרים רצחו את האריתראי רק בגלל שהוא שחור. הסרטון עלה עם הכיתוב "רק בגלל שהוא אריתראי"  ובצירוף ההאשטג  Eritrean#, אשר מנוצל על ידי מכונת ההסתה הפלסטינית באופן ציני( ולא מפתיע במיוחד)  במטרה להרעיל את דעת הקהל העולמית ולהתסיס את הגולשים כנגד ישראל. אם משהו מכאן נשמע לכם מעט מוכר, אתם צודקים. מדובר בדפוס פעולה שנועד לייצר דמיון בין הפיגוע בבאר שבע ובין מהומות הגזע בארה"ב בשנתיים האחרונות, שם אחת הסיסמאות המובילות הייתה "חיי שחורים חשובים" או בתרגום לעולם הרשת #blacklivesmatter. אינתיפאדת אל אקצה השלישית? טעות, מעתה אימרו אינתיפאדת ההאשטגים הראשונה.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

 

רבות המילים שנשפכו על גל הטרור שישראל חווה בימים אלו. בעוד הויכוחים מתגברים אודות מהות גל האלימות והאם זו אינתפאדה או לא, יש משהו אחד שכולם מסכימים עליו: פרופיל המפגע הפוטנציאלי השתנה לחלוטין. ממפגעים פנאטים דתיים שחברים בקבוצות פוליטיות קיצוניות, עברנו ל בני נוער וצעירים חילונים, כאלו שרק לפני רגע שיחקו אנגרי בירד בסמארטפון שלהם והעלו סלפי לאינסטגרם. ואם זה נשמע לכם מוכר אתם לא טועים, מישהו כאן עשה את שיעורי הבית שלו היטב. אם בעבר, תעשיית ההסתה הפלסטינית התמקדה בעיקר במוטיבים דתיים, הרי שבגל ההסתה שקדם לימים האחרונים נדמה שמישהו כיוון לדור הפייסבוק, מישהו כיוון לילדי משחקי המחשב - מישהו כאן עקב וניתח את פעילות דאעש ברשתות החברתיות כמו גם את פעילות הכורדים והמתנגדים לדאעש והכניס את הכל לתסיסה מהירה בקלחת הרותחת שההיא הרשת. אז נכון, המישהו היחיד הזה אינו קיים, אבל התיזמון, השתלשלות הארועים וההתנהגות ברשתות החברתיות כל אלו בהחלט מאפשרים לנו לשלוח אצבע מאשימה כלפי אשמים ועוד יותר, לנסות ולהבין כיצד עבד מנגנון ההתססה הזה ומה בעצם השינויים שחלו בפעילות הפלסטינית ברשת, כתוצאה מהאביב הערבי, הארועים סביב "המדינה האיסלאמית", ודור המליניאלים החדש.

 

 
המחבל החדש: דואג למראה החיצוני, חמוש בסמארטפון מתקדם וחסיד אומת הסלפי
 המחבל החדש: דואג למראה החיצוני, חמוש בסמארטפון מתקדם וחסיד אומת הסלפי   צילום: עמודי הפייסבוק של פאדי אלון ומוהנד חלבי 
 

בעולם שלאחר דאעש (הם עדיין עימנו, אך השוק הראשוני של העולם כבר חלף) חוקי הרשת כבר הרבה יותר ברורים. רוצה לגייס צעירים למטרות שלך? מעולה! הם הרי גם ככה לא צורכים יותר חדשות (על פי כל הסקרים האחרונים) ובנוסף גם חסרי כל ידע בהיסטוריה או הבנה גיאו-פוליטית בסיסית. מה כן הם מבינים? גם זה פשוט: פלייסטיישן, GTA, ראפ, סרטים וסיסמאות קלושות. ההצלחה של דאעש בתחום הזה היתה פנומנאלית: החל מסרטונים שמחקים את סגנונם האלים של סדרת המשחקים הפופולארית Grand theft auto ) GTA) ו- Call of duty ועד גיוס צעירים דרך אותם המשחקים עצמם(באמצעות אפשרות צ'טים במשחק המקוון). תעשיית ההסתה הפלסטינית צפתה מהצד ופשוט לקחה את העניין לתשומת ליבה.

 

 
GTA : גרסת דאעש
 GTA : גרסת דאעש   צילום: צילום מסך - 
 
 

באלפי פוסטים בפייסבוק, תמונות באינסטגרם וציוצים ניתן לראות את ההקבלה הברורה שהפלסטינים מושכים אליה: תרבות הגנגסטה האמריקנית ומחאת האפרו אמריקנים האלימה שארעה בשנתיים האחרונות - כנגד אלימות משטרתית. זה לא רק ההאשטג שהפלסטינים גנבו אלא גם את השפה, המוזיקה והאחווה שאלו מוצאים באלו כאחים לדיכוי. השפה הזו מושכת את הצעירים ומדברת אליהם.המחבלים של היום דואגים לעדכן סטאטוס רגע לפני שהם יוצאים לפיגוע. לכן השפה שבה פונים אליהם בכל הלפאטפורמות המנוצלות להסתה,  אינה אותה השפה בה יפנו לפנאט דתי (מהטיפוסים שהורגלנו קודם לכן בפיגועים מסוג זה).

 

ילדים וצעירים הם מטרות קלות להנעה לפעולה. האימפולסיביות שלהם מנוצלת על ידי אנשים שהם כבר מומחים בויראליות ובלחיצה על כל הכפתורים הנכונים אצל הגולשים. ואכן זה המצב. ההוכחה הכי גדולה היא שגל הפרעות לא התגבר באופן חריג בעקבות ההתפרעויות באל אקצה, כי אם רק לאחר פיגוע ובו נורה למוות  רוצח פלסטיני כבן 19. כלומר, בטווח הקצר, השמירה על שלום אל קאצא הוכחה כמניע לא פרודקטיבי בשינוע הזעם בקרב האוכלוסיה הפלסטינית ביחס לסיפור על ילד בן 19 ש"נרצח" על ידי הכובש הישראלי הציוני, על לא עוול בכפו (כך דווח בתקשורת הפלסטינית על פיגוע הרצח הכפול  שביצע מוהנד חלבי).

 

 
האינתפדה החדשה גרסת ה GTA
 האינתפדה החדשה גרסת ה GTA   צילום: פייסבוק 
 

הנשים הפלסטיניות ולוחמות הפשמרגה הכורדית


ההשפעה של ארועי דאעש  מהדהדת גם באופן באחר, בלתי צפוי. בשבועות האחרונים אנו עדים לעלייה מתמדת בכמות הנשים הצעירות שיוצאות לבצע פיגועים ביהודים, באופן יחסי מדובר בכמות גדולה ממה שהורגלנו  בעבר, ויש לכך סיבה טובה. תעשיית התעמולה הפלסטינית, בעיקר בעמוד של סוכנות קודס, מתמקדת בדמותה של האישה הפלסטינית יותר מתמיד. הפלסטינית הצעירה מתוארת כלוחמת ללא חת שמסוגלת וצריכה להרים אבן וסכין כאחיה הגברים. הדגש שהעניין הזה מקבל הוא מראה ישירה לתשומת הלב התקשורתית ולאהדה העולמית לה זכו לוחמות הפשמרגה הכורדית, שנלחמות בדאעש גב אל גב עם הגברים. הרצון להעניק לפלסטינית הלוחמת דימוי הירואי ניבט מכל אותם שלל הצילומים ה"רומנטים" של נשים משליכות אבנים וכנראה שאלו עשו את שלהם, ולכן אנו עדים ליותר ויותר צעירות פלסטיניות שלוקחות חלק ישיר בפיגועי הטרור, הפרות הסדר ובהתגרות ישירה בחיילים.

 

 

نساء فلسطين انجبن أبطالا من أجل الاستشهاد في سبيل الله والوطن دفاعا عن المقدسات الإسلامية ..

#الانتفاضة_انطلقت
#الأزهر_اليوم

‎Posted by ‎الأزهر اليوم‎ on‎ ראשון 11 אוקטובר 2015

 

 

בעוד בארץ ובעולם, בצבא ובאקדמיה עדיין מתווכחים האם הסייבר הוא זירה עצמאית או שמא רק שלוחה של הלחימה האמיתית בשטח, גל האלימות האחרון פחות או יותר מלמד אותנו שלמרות שמדובר בגזרה המושפעת מהלחימה האמיתית, היא בעלת מאפיינים משלה ולמעשה כללי משחק אחרים לחלוטין. יתרה מכך, בעוד שבלחימה המטרה היא הכנעת האוייב, הרי שבגזרת הסייבר המטרה האמיתית היא עיצוב הגורם האנושי והשפעה על תהליכים חברתיים. במובן הזה, פעילות הסייבר הפלסטינית אינה שונה במאוד אפילו מתעמולת הקולנוע הסובייטית בראשית המאה העשרים, השינוי המהותי כאן הוא שבניגוד לכל מה שהכרנו בעבר- התעמולה היום היא אינטרקטיבית ומאפשרת אינטרקציה של הגולש עם החומר המוצג ועם גולשים אחרים - הכל תחת הנוחות הבלתי נתפסת שהסמארטפון החדש והנוצץ שלנו מאפשר.

 

 
הרוצח מוהנד חלבי בפוסט שהחל את ההאשטג
 הרוצח מוהנד חלבי בפוסט שהחל את ההאשטג   צילום: פייסבוק 
 

#אינתפאדת ההאשטג התחילה

 

ביולי 2015 הוצת בית משפחת דוואבשה בדומא על ידי מי שנטען כי הם מפגעים יהודים (נכון לכתיבת שורות אלו לא נמצאו אשמים ולא הוגש כתב אישום נגד איש). בספטמבר האחרון, כחודשיים מאוחר יותר חלה הסלמה במצב הביטחוני בירושלים עקב מהומות ופרעות של המוסלמים על הר הבית שהחלו בעקבות הסתה פרועה של מנהיגי הפלסטינים שטענו כי היהודים רוצים להרוס את "אל-אקצא" וכי המקום בסכנה. המהומות בהר הבית החלו להתפשט ומה שהחל בספטמבר וכונה כ-"טרור האבנים" עד מהרה הפך עוד בתחילת אוקטובר - ל"טרור הסכינאים". ועדיין- למרות כל אלו, נקודת המפנה והעלייה הכי משמעותית בגל ה טרורנרשמה לאחר הפיגוע שארע בערב שבת ה-10\03, עת המחבל הפלסטיני, מוהנד חלבי בן ה-19, רוצח בעיר העתיקה בירושלים, באחד הארועים האכזריים שנראו בסבב הזה, את נחמיה לביא ואהרון בנט ז"ל . לאחר שחלבי מחוסל, תמונתו מופצת ברשתות החברתיות (פייסבוק אינסטגרם וטוויטר) כשהסיפור מאחוריה הוא שחלבי נרצח על ידי מתנחלים יהודים על לא עוול בכפו. מאוחר יותר הופצה תמונה של גופתו של חלבי עם הכיתוב האינתפאדה החלה בצירוף האשטג רלוונטי #‏الانتفاضة_انطلقت‬. אך למרות שהיו עשרות שיתופים ושימושים בהאשטג, הוא לא תפס - עד אשר קודס נטוורק השתמשו בו לראשונה בערב הרביעי באוקטובר.

 

טרם קודס השתמשו בהאשטג, גולשים פלסטינים נעזרו בו כדי להביע צער על "רציחתו" של חלבי בידי כוחות הכובשים. הפוסט המקורי כלל קטע טקסט המביא ציטוט ממה שחלבי כתב בעצמו ברשת, שם טען שלעם הפלסטיני אסור להשלים עם ההשפלה וכי יש לצאת ולהתנגד לכיבוש, כשלפי ראות עיניו האינתיפאדה השלישית כבר פרצה. החל מאותו הערב, כמעט בכל דיווחיהם,  השתמשו בקודס בהאשטאג הזה - בעשרות אם לא מאות פוסטים וציוצים ביום.

 

לטובת מי שאינו מבין את עניין ההאשטג נציין כי תחת תיוג פוסט בהאשטג (#) ניתן למעשה לרכז צביר רעיונות דומים, כאשר החשיבות היא לא בתיוג עצמו כי אם בהשלכות של התיוג. במגרש משחקים שבו הויראליות היא המטבע הסחיר, הרי שכוחו של ההאשטג טמון ביכולות להעלות נושאים לסדר היום הציבורי ולמקד את תשומת ליבם של הגולשים- אך גם של התקשורת. מבדיקה פשוטה של היסטוריית תפוצת ההאשטג, ניתן לראות בברור שהשימוש בהאשטג דישדש בשעות הראשונות שלאחר היווצרו אך בערב הרביעי לאוקטובר, לאחר כשקודס אימצו אותו- נרשם זינוק ברור שנמדד באלפי אחוזים בשימוש ובפעילות סביב ההאשטג הזה. ועוד באותו הערב, יוצא צעיר ערבי משולהב אחר בשם פאדי אלון, דוקר נער בן 15 ומותיר אותו פצוע קשה. אלון נורה למוות לאחר שסרב להישמע להוראות כוחות הבטחון וניסה להימלט. פחות משעתיים לאחר מכן, כבר עולות ברשת תמונות של אלון עם התיוג המוכר כשהנרטיב בקודס ובשאר אמצעי המדיה הפלסטינים הוא שאלון נרצח על ידי יהודים לאחר שהגן על עצמו מתקיפה. כאמור, ההאשטג תפס תאוצה עוד בליל ה- 10\04  בטוויטר, פייסבוק ואינסטגרם- כשמספר השיחות שעושות בו שימוש נמדד באלפים.  למרות שלא כל מי שדן בנושא עושה זאת כשהוא משתמש בהאשטגים, הרי שגם אם מדובר בשבריר מהגולשים שאכן עושים זאת, עדיין רמת השימוש בהאשטג היא גדולה, כשממנה ניתן רק להסיק ולשער לגבי היקף השיח האמיתי ברשת.

 

 

במלחמת סייבר, כששדה הקרב הוא רשת חברתית, מנצח לא מי שיותר חזק, אלא מי שצורח לעיתים תכופות יותר ובקול רם יותר, ובקרב המספרים הזה- ישראל נמצאת כשידה לא על העליונה. סוכנות הידיעות קודס נתפסת בעיני הגולשים כגוף חדשותי כשעמוד הפייסבוק שלה מונה קרוב לארבע מליון עוקבים. לשם השוואה עמוד הפייסבוק של הצינור עומד על 732,309 עוקבים, ועמוד הפייסבוק של חדשות 10 חוצה את רף ה-362 אלף העוקבים. המשמעות היא שבידי סוכנות אחת נמצא כח עצום שביכולתו להשפיע ולעצב את תודעת ההמון הפלסטיני, ובקודס יודעים זאת היטב, ומסיבותיהם שלהם - פשוט לא מפסיקים עם המניפולציות וההסתה כנגד יהודים וישראלים. העמוד מעלה עשרות פוסטים לעיתים רק בשעה אחת, כשהתכנים שמועלים בעמוד הפייסבוק הזה נעים מהסתה פרועה הקוראת לרצח ישראלים, דרך עדכון וקריאה לפלסטינים להגיע למקומות בהם ניצפו חיילים ועד הדרכה להכנת בקבוקי תבערה ושאר טיפים - וכל זאת תחת חסותו של חזון הרשת החברתית של מארק צוקרברג.

 

אם כבר בצוקרברג עסקינן, שתיקתה של פייסבוק  בכל הקשור להסתה כנגד ישראלים ויהודים ברשת אמורה להדליק נורת חירום אצל מקבלי ההחלטות שלנו. אם גוף עיסקי שרשאי לפעול במדינה, פועל בניגוד לחוקיה- מה הדבר אומר על הדין הישראלי? האם חוקי ההסתה אינם חלים בפייסבוק? כאמור, אותה הרשת שמצד אחד אינה אחראית לתכנים שלנו אך מצידה השני חותרת לכך שכל התכנים שהגולשים מעלים לרשת יהיו, פחות או יותר, בבעלותה. הגיע הזמן שהרשת החברתית תתבגר ותיקח אחריות על מה שנעשה בקירבה, אחרת- כמו כל מוצר טכנולוגי- היא תאלץ לחשב את קיצה לאחור.

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by