ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סייבר 
פרופ' קרין נהון: "דליפת מידע מהמאגר הביומטרי תפגע אנושות באזרחים" 

פרופ' קרין נהון: "דליפת מידע מהמאגר הביומטרי תפגע אנושות באזרחים"

 
סייבר |
 

כשברקע דליפות של יותר מ-5 מליון טביעות אצבע של עובדי ממשל אמריקנים ובעקבות יום העיון "פרטיות.דוט.קום – הכל גלוי?" שנערך במכללת ספיר, ישבנו לשיחה עם פרופסור קרין נהון על אודות היתרונות והחסרונות במאגר הביומטרי, ומדוע היא נאבקת בהקמתו למען עתידם של אזרחי מדינת ישראל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מאגר ביומטרי של טביעות אצבע
 מאגר ביומטרי של טביעות אצבע   צילום: רויטרס 
 
 

ביום חמישי האחרון, כשברקע המצב הביטחוני מתדרדר ותחת איום הרקטות שחזר לזקוף ראש, התקיים במכללת ספיר כנס מרתק במיוחד שעסק (למרבה האירוניה) במצב הבטחון האישי ברשת, כמו גם במצב הפרטיות בעולם הסייבר בישראל - רגע לפני ששנת 2016 נכנסת. בין נושאי הדברים ניתן למנות את עו"ד יורם הכהן, רועי פלד, ד"ר תהילה אלטושלר, נאורה שם שאול, פרופ' שיזף רפאלי ונשיא מכללת ספיר הפרופ' עמרי ידלין. שדנו  בנושאים שנעו החל מ דיון על "האם חוסר בפרטיות יכול להיות דבר חיובי והאם יכול לשפר את איכות חיינו?" וגם "איזו השפעה יש לתהליכים האלה על תחושות של בידוד וניכור? ומה היא ההשפעה שיש לתאגידים בנושא?". בין כל אלו בלט נושא אחד שמעניין את הישראלים במיוחד:האם אנו מוכנים למאגר ביומטרי שישתלט על כל תחומי חיינו? אילו סכנות הוא טומן בחובו? ואילו יתרונות יש לו? לצורך הבנה טובה יותר של הנושא נפלה בחלקנו הזדמנות פז לשאול כמה שאלות את מי שנחשבת כאוטוריטה בתחום- פרופסור קרין נהון.

 

פרופסור נהון התפרסמה בזכות עבודתה המקיפה בתחום ניהול מערכות מידע, בזכות ספרה עטור הפרסים (והמעולה) "Going Viral", שאותו כתבה ביחד עם ג'ף המסליי. ההיסטוריה של נהון ומאבקה במאגר הביומטרי מתחילה עוד בשלביו הראשונים של הפרוייקט ובין היתר ב-2012 הגישה עתירה לבג"ץ, במטרה לצמצם את הפגיעה בזכויות הפרט של אזרחי המדינה.

 

 
פרופסור קרין נהון
 פרופסור קרין נהון   צילום: Robert M. Mason,וויקיפדיה 
 

-אז לטובת מי שלא מעורה בפרטים, מה הוא אותו מאגר ביומטרי שמקימים בארץ?

פרופסור נהון: "משנת 1995 מדינת ישראל נמצאת במסע חשוב שמטרתו המקורית הייתה להחליף את תעודת הזהות הכחולה הישנה בכרטיס חכם. מאמצע שנת 2007 שינה משרד הפנים את מדיניותו והחליט לכרוך את הנפקתה של תעודת הזהות החכמה הביומטרית ביחד עם הקמת מאגר מידע ביומטרי מרכזי, חד-חד ערכי, שבו יאגר המידע הביומטרי שנאסף מתושבי ישראל (תמונת פנים ושתי טביעות אצבע). כלומר המידע לא יאגר רק בתעודת הזהות החכמה ויהיה בבעלות האזרחים, אלא המדינה גם תשמור נתונים אלה במיקום אחד שאליו תינתן גישה למורשים על פי החוק. מידע ביומטרי הוא מידע המבוסס על מאפיינים פיזיולוגיים או התנהגותיים שיחודיים לפרט מסויים ושנותרים קבועים ויציבים.


חשוב לציין כי תעודה ביומטרית חכמה ללא מאגר מספיקה למנוע את רוב מקרי ההתחזות והזיוף הקיימים. הסיבה שבגינה מרשם האוכלוסין ביקש לבנות את מאגר המידע הביומטרי היא כדי למנוע מצב של התחזות ספציפית, וזו התחזות חוזרת בהנפקת התעודה, כלומר מצב שבו אדם שכבר הוציא תעודת זהות חוזר ללשכת האוכלוסין ומזדהה כאדם אחר וכך משיג זהות נוספת. אנחנו מדברים על מספרים בודדים של מקרים (כך דווח על ידי הרשות הביומטרית בדוח השלישי שלה). זהו פרוייקט עם עלויות גבוהות (מאות מיליוני שקלים בנתיים) וצריך להיווצר דיון האם מאגר רגיש שכזה שאם ידלוף או יפרץ פגיעתו תהיה אנושה באמת נחוץ? מה ההשפעה של מאגר שכזה על בטחון המדינה ושלום הציבור, מהו הנזק לפרטיות, מה עלותו הכספית, מה ההשפעה של פעילויות שניוניות שיעשו שימוש לרעה עם נתונים במאגר? כל אלה שאלות שרשות המאגר הביומטרי כמו גם מרשם האוכלוסין, מעדיף לא להתמודד איתן. מתי כן נתמודד איתן? כאשר המאגר ידלוף או יפרץ ויקימו ועדת חקירה ממלכתית לחקר העניין. אך אז יהיה הדבר מאוחר מדי. אני לא יכולה לשנות את תוי הפנים שלי או טביעות האצבע שלי, ועל כן כל אחד מאיתנו ישא בנזק לפחות לכל ימי חייו".

 

-אז אם יעודו העיקרי הוא הגברת הביטחון,  מה כל כך רע בו?

 

פרופסור נהון: "מאגר המידע הביומטרי בהיותו משאב מידע כל כך יחודי ורגיש מסכן את בטחון הציבור, מסכן את בטחוןהמדינה, יפגע קשות בפרטיות התושבים, יעלה סכומי כסף נכבדים למשלם המיסים ועלול גם לשנות את יחסי השלטון-אזרח. דליפה של מידע מהמאגר אם בדרך של פריצה או בדרך של דלף מבפנים תיצור פגיעה אנושה שהתאוששות ממנה תארך שנים רבות. המאגר אינו נחוץ למניעת זיוף התיעוד ואינו הכרחי כדי למנוע גניבות זהות והתחזות. יש פתרונות שהם פחות יקרים, פחות מסוכנים אשר ישיגו את אותה התוצאה".

 

 
נהון: "דליפה של המידע מהמאגר תפגע אנושות באזרחים"
 נהון: "דליפה של המידע מהמאגר תפגע אנושות באזרחים"   צילום: פוטוליה 
 
 

-את מדברת על פתרונות אחרים, מה יש בעולם במקום?

 

פרופסור נהון: "בעולם המערבי אין דוגמא לפרוייקט מגלומני ומסוכן כמו זה שרוצים במרשם האוכלוסין להשית על אזרחי ישראל - מאגר מידע מרכזי כזה שהוא חובה לכלל האזרחים מעל גיל 16. מדינות כמו אנגליה, צרפת והולנד חזרו בהם מתכניות לבנות מאגר מרכזי שכזה, גרמניה בשל עברה החליטה מראש לא להכנס לפרוייקט כזה, ובית המשפט העליון בהודו המיר תוכנית דומה להיות תכנית וולנטרית ולא חובה. חשוב לציין שיש מאגרים ביומטריים ספציפיים מסוגים שונים בעולם - למשל כאשר מדובר במהגרים זרים ופליטים, מאגרי חשודים, מקומות עבודה, אשרות כניסה וכד׳".

-אז עד כמה  המאגר הביומטרי עלול להזיק לנו?

 

פרופסור נהון: "רק לפני חודש נחשף כי בהתקפה סייברית נפרץ מאגר מידע ביומטרי מהרגישים ביותר של משרד כח האדם של הממשל האמריקאי. נגנבו ממנו 5.6 טביעות האצבע של עובדים בכל היחידות הפדרליות האמריקאיות, קבלנים ואחרים הנתונים לבדיקת רקע פדרלית. משמעות הדבר היא כי ניתן לזהות עובדים ציבוריים פדרליים (כולל עובדים בסוכנויות ביטחון). בנוסף, מכיוון שנתונים ביומטריים הם יחודיים לכל אדם וכאלה שאחנו לא יכולים להחליף ניתן לעשות שימוש לרעה בנתונים הביומטרייים של אותם משרתי ציבור כמו השתלת ראיות מזוייפות בזירות פשע, חדירה לאיזורים רגישים ומסווגים ביטחונית ופגיעה בתשתיות קריטיות פיזיות או סייבריות וכד׳. אלו תרחישים פשוטים אשר אפשריים באמצעות הטכנולוגיה הקיימת כיום. הממשל האמריקאי הודיע כעת כי הדליפה תשפיע על 21.5 מיליון איש והוא לומד את הנושא ומנסה להבין את מידת ההשפעה. חשוב להעיר כי זהו מאגר ספציפי, ואין אצל האמריקאים פרוייקט כמו זה שרוצים להחיל עלינו, תעודות זהות חכמות ביומטריות עם מאגר מידע ביומטרי לכל אזרחי המדינה מגיל 16 באופן שהוא חובה".

 

 

 
המאגר הביומטרי
 המאגר הביומטרי   צילום: צילו מסך - צינור לילה 
 

-אז מה עושים? האם יש דרך להתגונן מפני הסכנות שאת מזהירה מפניהם?

פרופסור נהון: "צריך ליצור דיון ציבורי נרחב בנושא, ולמנוע הפיכת מאגר המידע הביומטרי בפיילוט לעובדה מוגמרת. אם הוא יהפוך למאגר מידע ביומטרי קבוע, לצערי לא יהיה ניתן להתגונן. אנחנו נהיה נתונים לחסדי המדליפים והפורצים למינהם. וכולנו יודעים בעידן המידע כיצד מאגרי מידע נשמרים - ראה מקרה סנודן, וראה מקרה מאגר המידע של מרכז האוכלוסין הישראלי שדלף כבר כמה פעמים עם הנתונים של כל אחד מאיתנו".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by