ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מת לבכות 
 
 
מערכת חיים ברשת

עידו זיירמן התמסר ל-Far Cry, המשחק שהבטיח – וגם קיים – אקשן לא הפסקה, אויבים רצחניים וגרפיקה מהממת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל מי שמכיר אותי יודע שאחד הפגמים הגדולים יותר באישיות שלי, הוא שברגע בו אני באמת מתלהב ממשהו, אני הופך להיות אובססיבי לגביו. בין אם מדובר בספר כמו 'בשורות טובות', סצינת הקרב ברכבת התחתית בפרק 85 ב'באפי', או במשחק מחשב משובח כמו 'פליינסקייפ טורמנט' - ברגע שאני נתפס לדבר כזה, אני מתקשה להפסיק לדבר עליו. לכן, אני פותח את הביקורת הזו בהתנצלות. אני מתנצל בפני כל מי שנאלץ, במהלך השבוע האחרון, לשמוע אותי מדבר ללא הפסקה על Far Cry. זה מה שקורה כשמאוהבים.

לשמחתי, עוד מעט לא אהיה לבד. ברגע שהמשחק יגיע לחנויות הארץ, כולכם הולכים להבין על מה אני מדבר. אין אפילו שאלה בעניין - ברגע שהוא יצוץ על מדפי החנויות, אתם הולכים להפסיק את כל מה שאתם עושים באותו רגע, לרוץ לחנות, לקנות את המשחק, ולשחק בו עד שכרון חושים. ואתם הולכים ליהנות מכל רגע.
 

משחק שאפתני על אי בודד

 
הסיבה לכך היא ש-Far Cry הוא לא רק משחק שאפתני. אלוהים יודע שכאלה לא חסרים לנו, ורובם לא הצליחו אפילו להתקרב למטרות שהם קבעו לעצמם. אבל Far Cry הוא גם משחק פעולה שכמעט ולא מפספס באף אחת מהמטרות שקבע לעצמו. יש בו הרבה דברים שטובים בהרבה מכל משחק אחר שקיים היום בשוק. הגרפיקה? עוצרת נשימה. עיצוב השלבים? מעולה. האינטליגנציה הממוחשבת? מהפכנית. המנוע הפיסיקלי? ללא רבב. זה מסוג המשחקים שכמעט דורש שכולנו נעמוד ביחד בשורה ונמחא לו כפיים ביום שהוא מגיע לארץ. קבלו את משחק הפעולה הטוב ביותר של תחילת 2004.

בתחילת המשחק, שמתהדר באחד מסרטוני הפתיחה הטובים ביותר של משחק פעולה כלשהו, אפשר לראות כיצד דמות מסתורית בחולצה אדומה מזעזעת מובילה כתבת בשם ואלרי לשרשרת איים נידחת. הבעיות, כמובן, מתעוררות תוך ארבע שניות, פחות או יותר. הכתבת נעלמת, הסירה של ג'ק מתפוצצת, וג'ק, בניסיונותיו לברוח מעשרות יצורים מוזרים ושכירי חרב החמושים בכלי נשק אוטומטיים, מוצא את עצמו תקוע במערה טחובה על אי לא ידוע.

מי היו שכירי החרב? מי היו היצורים המוזרים? לא ברור. אבל במהרה, אדם בשם דוויל נכנס לתמונה, ומחליט לעשות קצת סדר בבלגן. אם רק ג'ק יעקוב אחר ההוראות שלו במדויק, דוויל טוען, הוא יצליח לשרוד, למצוא את ואל, לשמור על השלום העולמי ולברוח מהאי בדיוק בזמן. פשוט, לא?
 

מספר פתרונות לכל בעיה

 
כדרכן של עלילות משחקי מחשב, העניינים מסתבכים. הסיפור המלא על המחקר הסודי שנעשה באיים האלה נחשף בהדרגה, המפלצות נכנסות פעם נוספת לתמונה, וכך יוצאת לדרכה עלילה בנאלית למדי, שנמצאת שם רק בשביל לספק לכם כמויות בלתי נדלות של אקשן על המסך. אבל הסיבה שבגללה כל כך התלהבתי מהמשחק, היא שהאקשן הזה הוא משהו שלא ראיתם כמותו בעבר.

יש כמה סיבות לכך ש-Far Cry מצליח להתעלות בצורה כל כך בולטת על כל משחק פעולה שיצא בשנים האחרונות. הראשונה שבהן היא הגישה הפתוחה שלו. כבר מהרגע הראשון, Far Cry מנצל את הסביבה בה הוא מתרחש (אי טרופי עוצר נשימה) בשביל ליצור שלבים פתוחים, עם מספר גדול ככל האפשר של דרכי פתרון לכל בעיה.

באחד השלבים במשחק, למשל, תצטרכו לפוצץ אנטנה המוצבת על ראש גבעה, הממוקמת על אי קטן. אם נניח לרגע, שהצלחתם להתחמק מסירות האויב ולהגיע לאי, עדיין תוכלו לבחור כיצד לגשת לבעיה. האם תטפסו על גבעה אחת, ובאמצעות גשר השרוע בין שתי הגבעות תעברו לגבעה השנייה, או שמא תבחרו לטפס במדרגות התלולות לצד הגבעה עליה ממוקמת האנטנה? כל דרך תציב בפניכם אתגרים אחרים, אבל בשתיהן ההנאה מובטחת.

הבחירה הזו, בין מספר דרכי פעולה בכל מצב, היא רק חלק ממה שהופך את Far Cry למשחק פעולה טוב. אבל יש עוד גורם שמבדיל את Far Cry משאר משחקי הפעולה - האינטליגנציה של האויבים הממוחשבים.
 
 

קשה, קשה

יכול להיות שהתנסיתם, במהלך החודש האחרון, בגרסת ההדגמה של Far Cry. יכול להיות שהבחנתם בכך שהאויבים מציגים אינטליגנציה מרשימה במיוחד, וכל זאת תוך כדי שימוש במספר מינימלי של תסריטים קבועים מראש (מה שהופך את ההתנהגות שלהם למפתיעה הרבה יותר, במקרים מסוימים). אני מבטיח לכם - עוד לא ראיתם כלום. דווקא המפלצות המוזרות שהוזכרו בתיאור סרט הפתיחה של המשחק וזוכות להופעה ממשית רק בשלב מאוחר יותר של המשחק, הן אלה שמוכיחות באמת את הכוח של אינטליגנציה ממוחשבת נטולת תסריטים.

אני באמת לא רוצה לפרט יותר מדי, כדי לא להרוס למישהו כמה מהסצינות הגדולות של המשחק, אבל לאחר שמסיימים את השלבים הראשונים ב-Far Cry, יש כמה קרבות מרשימים במיוחד שעומדים להתפתח בין שכירי החרב שמאכלסים את האי, לבין המפלצות שמשום מה נמצאות עליו. התוצאה היא פשוט תענוג לעיניים.

תחושת האושר ברגע בו תרכינו את ראשכם בשעה שאתם רצים דרך מטר לא מתוסרט של אש ותמרות עשן, במטרה להגיע לרכב הבטוח שיוציא אתכם מתוך שדה הקרב שאתם כלואים בו, היא משהו שאפילו משחקי המלחמה הכבדים ביותר יתאמצו מאוד בשביל לשחזר. זאת, מהסיבה הפשוטה שגם בפעם השלישית בה תשחקו בקרב הזה, לא תהיו לגמרי בטוחים כיצד הקרב הולך להתפתח. בריצה אחת דרך הסצינה הזו, הרכב התפוצץ לפני שהספקתי להגיע אליו. בשנייה, שכירי החרב הצליחו להרגיע את המפלצות התוקפות, ובשלישית - שכירי החרב החליטו בכלל שאני, משום מה, מהווה איום גדול יותר, ולכן הם צריכים לתקוף אותי קודם.
 

עוד לא ראיתם כלום...

גם בתנאים קיצוניים פחות, האינטליגנציה הממוחשבת לא מפסיקה להרשים. שכירי החרב היריבים לעולם לא יפגינו תכונות על אנושיות כשהם יחפשו אחריכם: אם רק תרצו, תוכלו להתחבא מאחורי אבנים, הרים, ואפילו שיחים קטנטנים בניסיון לצאת משדה הראיה שלהם. כל עוד הם לא יראו אתכם, ולא משנה מאחורי מה אתם מתחבאים, הם לא יוכלו לירות בכם. אבל לרוע המזל, היריבים שלכם יותר ממסוגלים לפצות על החסרונות האנושיים שהוטלו עליהם.

ברגע בו המצב יתחיל לנטות לרעתם, הם יתחילו לעשות כל שביכולתם על מנת לעצור אתכם. אני לא מדבר רק על שכיר חרב פצוע שרץ לעבר כפתור האזעקה, כפי שראיתם במשחק פעולה כזה או אחר בעבר. ב-Far Cry, שכירי החרב מסוגלים גם לירות נור תאורה לשמיים על מנת לקרוא לעזרה, להזעיק כוחות סיוע מבסיס קרוב, או לעבוד ביחד על מנת לאגף את השחקן ולהתקיף אותו ממספר כיוונים בו זמנית. הרגעים בהם שכירי חרב מבסיסים סמוכים קפצו לתוך הג'יפ שלהם ונסעו אל נקודה כלשהי במרכז האי רק מכיוון שהחברים שלהם דיווחו על פולש היה אחד הרגעים המרשימים ביותר שראיתי במשחק פעולה כלשהו בשנה האחרונה. כמובן, חצי שנייה מאוחר יותר הם הרגו אותי, אבל זה לא באמת חשוב.
 

גרפיקה עוצרת נשימה

 
מלבד נושאים 'כבדים' כמו עיצוב שלבים או אינטליגנציה ממוחשבת, יש נושא הרבה יותר פשוט בו Far Cry מצליח להדהים. הנושא הזה נקרא 'גרפיקה', ובו, Far Cry מצליח לעבור כל משחק אחר שקיים היום בשוק.

כבר מהרגע הראשון בו אתם יוצאים לאוויר הפתוח, והאי כולו נגלה לרגליכם, הפרצוף שלכם הולך להיתקע בהבעה של הלם מוחלט. וההלם הזה לא הולך לעבור כל כך מהר. כל תקופת זמן כזו או אחרת, ידאגו המפתחים להזכיר לכם עד כמה המשחק שלהם עליון מבחינה גראפית על כל דבר אחר שנמצא היום בשוק. בין אם מדובר בשרשרת הרים מרשימה במיוחד, באפקט מים או השתקפות של אור שעדיין לא ראיתם כמותו בעבר, או סתם במסדרון בעל טקסטורות מפורטות - בכל צעד ושעל, Far Cry פשוט עוצר נשימה. מדובר במשחק מהסוג שמעודד אתכם לאסוף את המשפחה מול המחשב, ואז לבהות בשעה שחיוך טיפשי פרוש על הפנים שלכם. כן, הוא נראה עד כדי כך טוב. אפילו יותר.

על הדיוק של המנוע הפיסיקלי, אגב, אני אפילו לא רוצה לדבר. מנועים פיסיקליים מדויקים, היום, זה דבר נדוש. היום, לכל משחק פעולה שמכבד את עצמו יש מנוע פיסיקלי שמחקה תנועת חפצים בצורה הקרובה לחיים האמיתיים. בדרך כלל, מעט מאוד מהמשחקים האלה באמת עושים בו שימוש. כאן, תמצאו את עצמכם מגלגלים חביות על מנת להפיל שכירי חרב ביותר מהזדמנות אחת. זה לא קורה יותר מדי, אבל כשזה קורה, זה פשוט כיף.

גם הצליל של המשחק לא מכזיב. אמנם כלי הנשק של Far Cry לא נשמעים טוב מדי, אבל המוסיקה של המשחק בשילוב עם האפקטים הקוליים המדויקים (של כל דבר שהוא לא קול של ירי, לפחות) מצליחים לשמור על רמה מכובדת.
 

הקושי יכול גם לתסכל

אבל נושאים כמו עיצוב שלבים ואינטליגנציה ממוחשבת מתוחכמת הם, בסופו של דבר, רק חתיכות קטנות של פאזל גדול הרבה יותר. מה שמנחה את Far Cry הוא הדחף ליצור עולם אמין ככל האפשר, וחווית משחק זורמת ככל האפשר. גדולתו של Far Cry היא לא במנוע הגראפי המדהים שלו - גדולתו היא בכך שהוא מאפשר לשחקן לאלתר תוכניות פעולה חדשות תוך רגע, להסתכן ולנסות דברים שהוא לא היה מנסה בנסיבות אחרות ולהיסחף לתוך עולם משחק וירטואלי שמסתמך על תשומת לב כה גדולה לפרטים, עד שלרגע תהיו מסוגלים להתבלבל בינו לבין העולם האמיתי.

רק נושא אחד מצליח להעיב על ההצלחה ההיסטרית של Far Cry - שמירת המשחק. Far Cry, במטרה להרשים את השחקנים עם האינטליגנציה המלאכותית שלו, לא עושה שימוש בשיטת ה'שמירה מהירה' הכה אהובה על דורון יעקובי. במקום זה, יש למשחק 'נקודות שמירה'. ששומרות לשחקן את המשחק במספר רגעים קבועים מראש.

להגנת המפתחים יאמר שהמרחקים בין אלה קטנים למדי והנקודות האלה נמצאות, בדרך כלל, לפני קרבות גדולים. אבל השיטה הזו הופכת את המשחק למתסכל מאוד, בקטעים מסוימים. למשל, כאשר צריך לחזור שוב ושוב על קטעים לא מעניינים כמו הליכה ממקום א' למקום ב' במשך שתי דקות. מפתחי המשחק השכילו להבטיח עדכון שייצא בקרוב ויאפשר שמירה מהירה, וטוב שכך, אחרת גורלו של המשחק היה נחרץ. בינתיים צריך להסתפק באפשרות לשמור את המשחק באמצעות פקודה בקונסולת המשחק (\save_game, אם אתם מתעניינים).
 

הקרבות: נלחמים גם בפנים

אבל לא הכל מושלם ב-Far Cry. הבעיה העיקרית של המשחק היא השלבים הסגורים שלו. הם קצת פחות טובים. כלומר, כן, גם בשלבים הסגורים של Far Cry האינטליגנציה הממוחשבת עדיין מצליחה להרשים, והגרפיקה עדיין מדהימה כתמיד. אבל בכל זאת, אי אפשר שלא להרגיש שכל הקטגוריות האלה עובדות בשלבים הסגורים 'קצת פחות'. הגרפיקה? קצת פחות טובה. האינטליגנציה הממוחשבת? קצת פחות יעילה. וכן הלאה.

זה היה עלול להיות חסרון אמיתי של המשחק לו היו, חס ושלום, יותר מסכים סגורים שהשלבים האלה היו גרועים ללא תקנה. אבל אפילו השלב הסגור הרע ביותר עדיין מצליח להתעלות בהרבה על שלב ממוצע בכל משחק פעולה אחר שהופץ בשנים האחרונות. חלק מהשלבים, בעיקר אלה שמערבים את החיילים והמפלצות בקונפליקט לחיים ולמוות, פשוט מותחים ומושכים בהרבה מכל שלב אחר שהזדמן לכם לשחק בו בעבר.

ובכל זאת, קיים סיכוי שלא כולם יאהבו את Far Cry. צר לי להגיד לכם את זה, אבל אם אתם מחפשים משחק מרובה משתתפים טוב, אבל אולי רצוי שתחפשו אותו במקום אחר. בשלב הזה, המשחק מרובה המשתתפים של Far Cry אינו מרשים במיוחד. החיסרון העיקרי שלו הוא שלא רק שכל מה שיש במצב המשחק מרובה המשתתפים שלו כבר נעשה בעבר, הוא גם נעשה יותר טוב.
 

משחק נהדר לשחקן יחיד

הנקודה היחידה ש-Far Cry באמת זוקף לזכותו בתחום המשחקים מרובי המשתתפים היא המפות הענקיות שלו. אבל ביחס לכמות השחקנים הממוצעת שנמצאת על שרתי המשחק של Far Cry - המפות האלה פשוט יותר מדי גדולות. הן מכריחות את השחקן לרוץ מצד לצד של המסך למשך כמויות מגוחכות של זמן, רק על מנת למצוא משהו להרוג.

עקב רמת הקושי הגבוהה שלו ומספר השלבים הגבוה, Far Cry הוא משחק שאורך החיים שלו מתחיל ב-20 שעות, במקרה הטוב. נדיר לראות משחק מחשב שמצליח להמשך זמן כה רב, ובכל זאת לא להרגיש מחזורי מדי, ומפתחי Far Cry, חמושים בכישורי עיצוב השלבים הנהדרים שלהם, הצליחו לעשות את זה.

אז עם מה זה משאיר אותנו? אני יכול לשכנע אתכם שאורך החיים הארוך הוא מה שהופך את Far Cry לקנייה כדאית. אני יכול להגיד שהגרפיקה המדהימה שלו הופכת את Far Cry לשומר המסך הטוב ביותר שאתם יכולים לבקש. אבל זה יפספס את הנקודה. עיצוב השלבים הפתוח של Far Cry, שמעודד את השחקן לחקור ולאלתר, בצירוף עם האינטליגנציה הממוחשבת המדהימה של המשחק, הם פשוט דברים שלא ראינו אף פעם בעבר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by