ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אנחנו לא מפלצות 

אנחנו לא מפלצות

 
 
ח`, עובד ידיעות אחרו

התקשורת ברובה מיהרה לעמוד לצד הנהלת "ידיעות אחרונות" בסכסוך בינה לבין עובדי הדפוס, שהביא להשבתת הייצור בעיתון. ח', עובד דפוס בידיעות, מביא את הצד השני: "צריך לזכור שמדובר בבני-אדם, בעלי משפחות, הסופגים עלבונות יום-יום רק בגלל רצונם לשמור על מקום עבודתם"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ידיעות אחרונות. `הוועד דואג ושומר על האינטרסים של העובד`
 ידיעות אחרונות. `הוועד דואג ושומר על האינטרסים של העובד`   

"עובדי הייצור של "ידיעות אחרונות" סופגים בשבועיים האחרונים אש מכל הכיוונים, קיתונות של בוז והשפלות. אנחנו מצטיירים כעובדים אלימים, מתנשאים, סקסיסטים וכן הלאה, כשכל התקשורת מתייצבת לצד הנהלת העיתון, בסכסוך שלה איתנו.

"קוראים לנו העובדים השובתים. אנו לא פתחנו בשביתה. אנו נקטנו בעיצומים, שהביאו לאיחור בהפצתו של העיתון. ההנהלה היא שסגרה את המפעלים בתל-אביב ובראשון-לציון, והעמידה אותנו במצב שבו אנו לא יכולים להיכנס לעבודה.

"אבל קודם כל קצת הסברים. "ידיעות אחרונות" מעסיק מאות רבות של עובדים, המתחלקים לעיתונאים ועובדי המערכת, שרובם עובדים בחוזים אישיים, עובדי המינהלה, שחציים מועסקים תחת אירגון עובדים וחציים מועסקים בחוזים אישיים - ועובדי הייצור, שעובדים תחת אירגון עובדים. הוועד של עובדי הייצור דואג ושומר על האינטרסים של העובד, וככל שרווחיותו של העיתון עולה, משתדל ועד העובדים, במסגרת המו"מ השנתי עם ההנהלה, להשיג לעובדיו הטבות סוציאליות, ואף תוספות שכר במידת האפשר. לגיטימי? מסתבר שלא.
 

"בשבוע שעבר פרסמתם כאן כתבה של עורכת ברשת ידיעות תקשורת שסיפרה על מסכת של השפלות כביכול מצד אנשי הדפוס של ידיעות כלפי עובדי המקומונים. גם זה לא מדוייק. כשהוקמה רשת המקומונים "ידיעות תקשורת", הסניפים של המקומונים הוצפו בעובדים חדשים, וכתוצאה מכך נוצר מצב אבסורדי. עד לפני הקמת "ידיעות תקשורת", אנחנו עבדנו על המקומונים של ידיעות אחרונות. מאז הקמת רשת המקומונים, גם בסניפים השונים שלה ברחבי הארץ מייצרים את המקומונים, ומביאים אותם לדפוס אלינו לעבודה. בלגאן אחד גדול. אבל זו בעיה של בעלי העיתון - לא שלנו, העובדים תחת אירגון, ולא של עובדי המקומונים בסניפים, העובדים בחוזה אישי.

"אף על פי כן, העבודה והיחסים בין עובדי הדפוס, לבין עובדי המקומונים היו טובים ואפילו יפים. אנו עבדנו על פי הסכמים ברורים עם הנהלת העיתון, כיצד אנו עובדים, ומה מותר ואסור לעובדי המקומונים בסניפים.

"עורכי ועורכות המקומונים המקומונים ידעו את זה יפה. אלא שעם השנים התחילו לנגוס בעבודה שלנו, והחלו ביצירת עמודים בסתר למרות שעימוד עמודים היא עבודה שלנו בלבד. הם נקטו בפרובוקציות נוספות בניגוד להסכמים שיש לנו עם ההנהלה - על מנת שהעבודה תעבור אליהם.

"לא פלא, איפוא, שהיו חיכוכים פה ושם בין עובדי הדפוס לבין עובדי ועורכי המקומונים. החבר`ה האלה שכחו את כל שנותנו היפות בדפוס, והפכו אותנו למפלצות. שלא כמו עובדים בחוזה אישי, תפקידו של ועד העובדים בדפוס, לשמור שהעובדים לא ייזרקו לרחוב, רק מפני שהנהלת העיתון החליטה להביא עובדים זולים בחוזים אישיים.

"אבל סיפור המקומונים הוא לא כל הסיפור. עורך `ידיעות אחרונות` לשעבר, אלון שלו, הבטיח לעיתונאים ולגרפיקאים בתחילת השנה שעברה, שעד שנת 2000ייעלמו עובדי הדפוס, והם אלה שיעשו את העיתון הארצי על כל מוספיו. וזה, בזמן שאנחנו, עובדי הדפוס, היינו מלאים גאווה על יצירת עיתון גדול ויפה כמו ידיעות, ולא חיפשנו כבוד. רצינו להשתכר בכבוד, ולשמור על מקום העבודה. הפכנו יחד עם כולם את ידיעות ל`עיתון של המדינה". אבל היום, אחרי מה שעושים לנו, אפשר לומר שזו "המדינה של העיתון".

"נכון שכמה עשרות מעובדי הייצור נמצאים בעיתון עוד מתקופת ההדפסה בעופרת. אבל במעבר לשיטות העבודה המתקדמות יותר, עד לשיטה הממוחשבת של היום, הם הביאו איתם את כל הנסיון והמסירות שביצירת עיתון. ולא כדאי לזלזל בזה.

"צריך לזכור גם שמדובר במאות בני-אדם, בעלי משפחות, הסופגים עלבונות יום-יום, רק בגלל רצונם לשמור על מקום עבודתם, מפני עובדים זולים בחוזים אישיים, ועובדי קבלן.

"תשאלו אותי: האם אי-אפשר לפתור את הבעיות האלה? ואני אענה שכן. אבל רק באמצעות הידברות בין הנהלת העיתון לבין ועדי העובדים. הידברות אמיתית וכנה, על כל הנושאים השנויים במחלוקת, ולכל הכיוונים. רק אז יהיה אפשר להגיע לעמק השווה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by