ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
תופעות רשת 
"הבובה שהצילה אותי": ניצולים מספרים על הצעצועים שעזרו להם לעבור את התופת 

"הבובה שהצילה אותי": ניצולים מספרים על הצעצועים שעזרו להם לעבור את התופת

 
תופעות רשת |
 

פרוייקט הנצחה מרגש ומיוחד במינו עלה לרשת בחסות הטלויזיה החינוכית ומוזיאון יד ושם. פרוייקט " הבובה שהצילה אותי" מורכב מתשעה סרטונים המתעדים ניצולי שואה שהיו ילדים באותה התקופה, המספרים על הצעצועים והבובות שעזרו להם לעבור את התופת. צפו בתיעוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שרדו את השואה ביחד: סטלה קנובל והדובי שלה
 שרדו את השואה ביחד: סטלה קנובל והדובי שלה    צילום: חינוכית 23 
 
 

פרוייקט מרגש עלה לרשת לכבוד יום השואה בחסות ארכיון הטלויזה החינוכית ויד ושם. הפרוייקט מתעד ניצולים שהיו רק ילדים רכים בשואה, כשהם מספרים על הצעצוע המיוחד שליווה אותם ברגעי האימה והסבל. "הבובה ליוותה אותי לכל מקום...היא הייתה חברתי הטובה ואשת סודי .ניהלתי אתה שיחות ושיתפתי אותה בכל קורותיי", מעידה מלכה שפרינגר ניצולת שואה. "הדובי מסמל בשבילי משפחה. .הוא היה האח והאחות ונצמדתי אליו.. לא היו לי צעצועים אחרים. הוא חלק מהמשפחה שלי.. השריד האחרון מהבית בפולין. אני יודעת שב'יד ושם' ישמרו עליו. .רציתי לקבור אותו בגינה, אבל חששתי שמישהו ימצא אותו ויזרוק אותו לפח אשפה.. מחשבה נוראה. הוא מסמל בשבילי את חיי", מעידה סטלה קנובל . סיפורים אלה ואחרים עומדים במרכז סדרת סרטים שהטלויזיה החינוכית העלתה לרשת לקראת יום הזכרון לשואה והגבורה.

 

רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והדברים הכי ויראליים ברשת? עשו לנו לייק בפייסבוק

 

גיבורי הסרטונים הללו חולקים פיסת חיים קטנה עם הצופה ומאפשרים לו הצצה קטנה לחיים בלתי אפשריים בתופת שהיא השואה, מנקודת מבטו של ילד רך. סדרת סרטי "הבובה הזו הצילה אותי" הינה פרי שיתוף פעולה של הטלויזה החינוכית ו"יד ושם". חשוב לציין שהצעצועים כולם נתרמו ליד ושם, ובמקום נמצא אוסף הצעצועים הגדול בעולם אשר שרד את השואה.

הסדרה כוללת אסופה של תשעה סרטים קצרים באורך של כ-10-12 דקות כל אחד, המובאת כאן במלואה לנוחיותכם:

 

 

סטלה קנובל

הדובי מישו ליווה את סטלה קנובל בכל תקופת השואה, שאותה עברה בבריחה מפולין לברית המועצות ומשם לישראל דרך טהרן. בגיל שבע קיבלה סטלה את הדובי מהוריה ומכל צעצועיה נוצר לה קשר מיוחד דווקא איתו.

 
 

 

אגאתה רסלר (כיום מרים פרומר)

אגאתה רסלר (כיום מרים פרומר) היתה בת חמש כשהחלו לגרש את יהודי סלובקיה אל מחנות הריכוז. משפחת רסלר חמקו פעמים רבות בתחבולות שונות וניצלו אין ספור פעמים. אגאתה מאמינה שבזכות הבובה שלה היא ניצלה בסוף וגם כאשר נגנבה ממנה בתום המלחמה היא שבה עם הוריה והחזירה אותה לרשותה.

 

 

דן גלס

דן גלס מספר על משחק מונופול הכולל לוח משחק וקלפים נלווים. המשחק הגיע אליו ואל אחיו כאשר היו עצורים בגטו טרזיינשטט. המשחק הוכן בסדנת גרפיקה של הגטו כחלק מהעבודה המחתרתית ונועד לשעשע את הילדים אך גם לספק להם מידע על החיים בגטו. במונופול משורטטת מפת הגטו ומקומות מרכזיים בו נבחרו לתחנות במשחק: בית הסוהר, קסרקטיני מגורים, המבצר, המחסן, המטבח, מקום קליטת המגורשים ועוד.

 

 

 

 

נילי גורן

נילי גורן נולדה בשם לינקה ואן דר הודן בהולנד. קצת לפני יום הולדתה השביעי כבשו הגרמנים את הולנד. אביה הסתיר אותה אצל ידיד ובתקופה הזו הקשר היחיד שהיה לה עם משפחתה היה דרך המכתבים והספרונים הקטנים שאביה כתב וצייר לה ושלח לה בעזרת חבריו למחתרת.

 

 

קלודין רודל

"קולט" היא בובתה של קלודין שוורץ (רודל), ילידת פאריס, צרפת 1936. הבובה ובגדיה נעשו על ידי האם אירן שוורץ. שיער הבובה נלקח משערותיה של קלודין. בעקבות המלחמה אביה של קלודין בורח לצרפת החופשית, הבובה היתה הצעצוע היחיד שקלודין לקחה מביתה.

 

 

 

נח שטרן

נח שטרן והוריו החלו לנדוד בכפרים נידחים בסלובקיה בסתיו 1944. במשך ארבעה חודשים הסתתרו בני המשפחה בביתם של מריה ויאן מטולה ושלושה חודשים בביתה של משפחה אחרת בכפר אחר. בכדי להעסיק את עצמם גילף האב את כלי שח מט מחתיכות עץ שמצא בחצר.

 

 

 

מלכה שפרינגר

מלכה שפרינגר מספרת על הבובה הקטנה שלקחה איתה בזמן שלקחו אותה ואת משפחה מביתם. הבובה הזאת הייתה חברה ואשת סוד שלה. היא ניהלה איתה שיחות ושיתפתה אותה בכל קורותיה. הבובה הוחבאה בכיסה במשך כל תקופת הנדודים והבריחה אותה לאורך כל המלחמה ברחבי פולין ורוסיה. היא גם הייתה איתה בקפריסין ועלתה עמה לארץ. כיום הבובה מוצגת במוזיאון "יד ושם"

 

 

 

בתיה אייזנשטיין

בתיה הוסתרה על ידי הוריה אצל משפחה נוצרית. הם הסתירו אותה בחלקים שונים של הבית. הוריה ואחיה הגיעו לבקר אותה מדי פעם והביאו עמם מתנות קטנות. פעם אחת הביאה לה אמה את הסיכה בצורת כלב, שהזכירה להן את הכלב שהיה בביתן. הפרידה מן האם באותו יום היתה קשה מאד ושתיהן בכו. זאת הייתה הפעם האחרונה שנפגשו. ב-1943 הפסיקו בני המשפחה לבוא לבקר, מאוחר יותר גילתה שהוריה וכל ארבעת אחיה נרצחו מלבד אח אחד.

 

 

 

אורי אורלב

אורי אורלב ואחיו יצרו לעצמם שלוש דמויות קטנות של יועץ סתרים-קוסם ושני גנרלים בהיותם במרתף במיסתור בפולין . אורי נולד בוורשה בשנת 1933 ואחיו שנתיים אחריו. הילדים שהו עם אמם במקומות שונים בוורשה, עד שהיא נורתה למוות ואז עברו לחסות דודתם. המציאות היום יומית של אורי ואחיו הותירה אותם לבד במקומות רבים והם היו מעברים את הזמן במשחק עם חיילי צעצוע אותם יצרו מנייר, מעץ ומכל דבר אפשרי.

 

 

בנוסף לזמינותם ברשת סדרת הסרטונים תשודר גם בטלויזיה הערב, ערב יום השואה (ד', 15.4) בשעה 22:05 כחלק מרצועה מיוחדת של חינוכית 23.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by