ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חאפז אל-אסד, 1930-2000 

חאפז אל-אסד, 1930-2000

 
 
צוות נענע

סיפור חייו של חאפז אל-אסד מתחיל בעיירה קטנה בצפון סוריה, ועובר דרך מסלול ההצטיינות המהיר בצבא, מרד הקצינים בסוף שנות השישים, העליה לשלטון לפני 30 שנה, ועד למשא ומתן הנוקשה והבלתי מתפשר עם ישראל בשנים האחרונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אסד במוסקווה, לפני שנה (צילום:אי-פי)
 אסד במוסקווה, לפני שנה (צילום:אי-פי)   
חאפז אל-אסד נולד ב-1930 בעיירה קרדחה, שבאזור לטקיה בסוריה, כבן למשפחת חקלאים. בהיותו תלמיד תיכון הצטרף אסד למפלגת הבעת` השיעית, שהיא המפלגה השלטת היום בסוריה. לאחר התיכון המשיך הנשיא לעתיד לפנימיה צבאית, אותה סיים בשנת 1952, ושלוש שנים מאוחר יותר סיים בהצטיינות קורס טייס.

בסוף שנות החמישים נשלח אסד לברית המועצות לאימוני טיס מתקדמים, ולאחר מכן שימש כמפקד טייסת בחיל האוויר המשותף דאז של סוריה ומצרים. לאחר פרישתה של סוריה מהאיחוד עם מצרים, הועבר אסד לתפקיד אזרחי, כיוון שהתנגד לפרישתה של סוריה, והועבר מהצבא למשרה אזרחית.

ב-1963 היה אסד חלק דמות מפתח ב"מרד הקצינים", במסגרתו השתלטה קבוצה של אנשי צבא בכירים על השלטון. לאחר הפיכה זו והפיכה פנימית בתוך קבוצת הקצינים, הפך אסד לשר ההגנה של סוריה.
 
צילום: אי-פי
 צילום: אי-פי   
אחרי ניצונה של ישראל על סוריה, מצרים וירדן במלחמת ששת הימים, במסגרתה הצליחה ישראל להשמיד את כל חילות האוויר ושדות התעופה של אויבותיה, ולכבוש את רמת הגולן ואת סיני, לקח אסד על עצמו את האחריות לתבוסה.

ב-1970 עמד אסד בראש הפיכה נוספת אך לא אלימה במדינה, במסגרתה גבר החלק הצבאי של מפלגת הבעת` השיעית על החלק האזרחי שלה. לאחר הפיכה זו הפך אסד לנשיא סוריה, והנהיג שלטון מודרני וחופשי יותר יחסית. מטרתו של אסד היתה לשקם ולקדם את החברה והכלכלה בסוריה, וכן לחזק את צבאה של המדינה לאחר התבוסה במלחמת ששת הימים.

ב-1973 הנהיג ותכנן אסד יחד עם נשיא מצרים, אנואר סאדאת, את ההתקפה נגד ישראל שהיתה למלחמת יום כיפור. מטרתם היתה להשיב לידי הסורים והמצרים את השטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים, אך גם מלחמה זו הסתיימה בכיבוש שטחים סורים נוספים בגולן.
 
אסד בפגישה נדירה עם עבדאללה השני, מלך ירדן (צילום:אי-פי)
 אסד בפגישה נדירה עם עבדאללה השני, מלך ירדן (צילום:אי-פי)   
במהלך השנים, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לתיווך בין ישראל לסוריה, ולמרות הסכמי השלום עם מצרים וירדן, עדיין לא הגיעה סוריה להסכם שלום עם ישראל, והדעה הרווחת היא שעקשנותו וקשיחותו של אסד במשא ומתן עם ישראל היא הסיבה העיקרית לכך.

עמדתו הבלתי מתפשרת של אסד והתעקשותו על נסיגת ישראל מכל רמת הגולן, הביאו את המשא ומתן בין סוריה לישראל למבוי סתום, שנמשך גם בסיבוב שיחות השלם האחרון, בתחילת השנה. כזכור, שיחות השלום הללו הגיעו למבוי סתום בגלל התעקשות הסורים על שליטה בעשרת המטרים שליד קו המים בכינרת.

גם שיחת גישור בין נשיא ארצות-הברית, ביל קלינטון, לנשיא אסד, לא הובילו לפריצת דרך בחומת העקשנות הבצורה של "האריה מדמשק". העמדה הסורית הרשמית טענה כי כל הגולן כולו שייך לסוריה, ולא יושג שלום עד שישראל תיסוג מכל הרמה.
 
 
במהלך השנים זכה משטרו של אסד לגינוי רשמי על תמיכתו בטרור, וסוריה טרםן הוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור. אך גם הלחץ הבינלאומי הכבד על סוריה לא הביא לשינוי בעמדתה, והיא המשיכה לתמוך באירגון החיזבאללה בלבנון. כמו כן, הפכה למעשה סוריה את לבנון למדינת חסות החל משנות השמונים, עם יציאת צה"ל מביירות, והיא שולטת בה בפועל עד היום.

במשך השנים נפוצו שמועות חוזרות ונשנות על מצבו הבריאותי הקשה של אסד, שחלה בלוקימיה, ולפני חודשים מספר נפוצו שמועות כאילו הנשיא הסורי נפטר ממחלתו, אך אלה התבררו כלא נכונות לאחר פרסומן. היום, שבת, נפטר אסד. בן 69 היה במותו, והותיר אחריו אשה וחמישה ילדים. אחרי מותו של אחיו של אסד, לפני כשש שנים, מונה בנו, ד"ר בשאר אסד, ליורשו. באשר, שנחשב למשכיל, ליברלי ופתוח יותר מאביו, ייבחר רשמית במשאל עם בעוד שבועיים.


עוד על אסד המנוח

סיקור מלא בחדשות נענע

הדוב והאריה - על מערכת היחסין בין אסד לפוטין

מוסף `הארץ` - `אומרים שהוא עדין`, על היורש בשאר אל-אסד
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by