ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הלו, זה אינטרנט? 

הלו, זה אינטרנט?

 
 
גדי שמשון

כמה הערות על מצב שוק האינטרנט בישראל, שניה לפני שחגיגת ההודעות לעיתונות המחזורית של הקיץ תצליח לשכנע אותנו שתיכף תיכף יהיה פה טוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אבל על חוף ירדן, כמו מאומה לא קרה

עידן חדש באינטרנט בישראל (נכון, התמונה הזו פעם שלישית בנענע. תמצאו אחת יותר מתאימה)
 עידן חדש באינטרנט בישראל (נכון, התמונה הזו פעם שלישית בנענע. תמצאו אחת יותר מתאימה)   
ראיתם את ynet? אלגנטי ונאה, לא? אז מה אתם אומרים, האינטרנט בישראל, כל העלק שוק הזה שיש כאן ומסתכל בקנאה לסן פרנסיסקו, יתבגר סוף סוף? שממש נתחיל לבנות פה אתרים שלא נראים כמו הגשרים שאנחנו בונים? ואולי, כל כך חיכינו שפשוט יתחיל לקרות כאן משהו, שההצטרפות המדהימה באיחורה של גוף התקשורת הגדול בפלשתינה פשוט ניקזה את כל התקוות שיותר מדי זמן היו בשלולית?

הסתכלתי בארכיון, באינטרנט זה קל, ונראה כאילו באמת, שום דבר רציני לא השתנה כאן בשנים האחרונות, חוץ ממספר האנשים שמדברים על זה. בזק מונופול, התקשורת עדיין מחפפת יותר מדי את כל הסיפור של האינטרנט וכולם מסתכלים על אמריקה ומשוכנעים שהם מבינים יותר טוב.

והגולשים בשלהם, כאילו מנותקים מכל ההודעות לעיתונות המתפרסמות במדורים הרלוונטיים, ממשיכים לעשות רוב הזמן מה שבא להם. בדיוק מה שבא להם.

הוא באמת עוגייה נאה, האתר של ynet, על הסתירה הפנימית בין חובתו מבית אבא לפנות לכו-לם, לבין אלמנטים שמעידים שהבינו שם שכבר מזמן אין פה שבט אחד, או מדורה אחת, ובטח לא באינטרנט. נניח אותה "גלישה לפי טיפוסים" (ועולה התהיה היכן הוא אלטמן הקטן החרמן הקטן, הטיפוס הישראלי הכי נפוץ ברשת).

זו תחנה חשובה בדרך, ועכשיו אפשר לומר שהאינטרנט בארץ - כולו - התקדם לפחות עד סוף 1998. אבל עד שתהיה פה את המסה הקריטית הרלוונטית, שכל חלקיה תלויים זה בזה, הפעילות המשמעותית ברשת שהיא לא מעשה ידי הגולשים להתפאר, תמשיך להתרחש בעיקר בהודעות לעיתונות.
 
 
זו לא רק המסה הקריטית של מספר המשתמשים - הנתונים מראים על גידול יציב, ועוד ועוד ישראלים מגלים את ההנאה והשחרור שהמדיום של המאה הזאת מביא למי שמתחבר אליו. זו המסה הקריטית של מה אפשר לקבל מהאינטרנט, בארץ, מעבר לתמונות המצחיקות האלה שהחבר`ה במשרד מתעקשים לשלוח כל הזמן. שהרשת תהיה פשוט כחלק מהותי מהחיים, לא רק אחת הדרכים לברוח מהם, שהיא תיארג לתוכם, כמו שארגנו לתוכם את המכונית והטלוויזיה והטלפון הסלולרי.

אבל, כאמור, 1998 זו כבר התקדמות, וההתעניינות של החברות הגדולות במשק, כמו גם התהליך הדרוויניסטי הבלתי נמנע, מאפשרת בכל זאת איזו שהיא אופטימיות. אנחנו מדברים פה על כוחות טבע שמי שמספיק חכם יודע שאין ברירה ועדיף להיכנע להם באגרסיביות. חכם כמו ביל גייטס בהחלטה העיסקית המדהימה שלו מ 1995, לשנות את כל הכיוון האסטרטגי של מיקרוסופט. זה רק נדמה שאתה מפסיד. קודם אתה מציל את עצמך, אחר כך עוד תרוויח.

אפשר לסמוך על כוחה הפדגוגי האדיר של הרשת. היא נוהגת להעניש את כל מי שמנסה לזרום נגדה, בין אם קוראים לו מעריב או דיסני או טיים-לייף. מתי שהוא, עם התקרבות אותה מסה קריטית, שאפשר לקוות שתגיע בטווח של השנה הקרובה, עם פתיחת השוק לאינטרנט מהיר וזמין כל היום, כולנו, כל השוק בארץ, נתאפס. כמה כואב שזה לא יהיה להפסיק לשחק, זה יהיה יותר כואב להמשיך לעשות אינטרנט כמו עד עכשיו.
 

שערי מניות. ומזג האוויר. ומניות עוד פעם

באינטרנט אמצא לי חבר אמיתי (צילום: אורי ברייטמן)
 באינטרנט אמצא לי חבר אמיתי (צילום: אורי ברייטמן)   
אחד האתרים המלבבים בעולם פועל באוסטרליה. זהו אתר שידוכים לכבשי המרינו האוסטרליות המפורסמות, המזווג בין זכרי ההרבעה מלאי האון לבין הרחלות הגולשות לחפש את כבש חייהן, או לפחות איזה טלה צעיר ללילה.

למה הוא כל כך מלבב? כי הוא עונה על צורך אמיתי של מגדלי הכבשים בארץ הגדולה ההיא. יחסית לאוסטרלים, נראה כאילו אצלנו קהל היעד עדיין איננו, מה חבל, האנשים הגולשים ברשת. אתם.
 
 

"רק עכשיו - באון ליין - אני מבין את זה"

 
צד נוסף של גילוי עולם האינטרנט המרגש על ידי התקשורת, הוא הכניסה אליה של יותר ויותר עיתונאים שגם הדודה שלי מכירה את השם שלהם. במסגרת התובנות שכל עיתונאי באשר הוא חייב לשחרר כאשר הוא משנה מדיום, הושמעו גם כמה דעות מרתקות, כמו ש"אין דבר כזה עיתונות רשת".

זה נכון, במובן הזה שעיתונות היא עיתונות, וסיפור טוב, הגשה אינטליגנטית ואתיקה מקצועית הם אותו דבר בכל מדיום שלא יהיה. זה לא נכון במובן הזה שמה לעשות, אין עוד מדיום כמו האינטרנט. תחשבו על ההבדל בין היונקים לזוחלים. גם הדינוזאורים לא הבינו בהתחלה מה עושים בדיוק אותם חדפים קטנים שנמעכים להם בין הרגליים.

דרור פויר היה עורך קפטן אינטרנט במשך למעלה משלוש שנים, והיום הוא פרשן ב"TheMarker.com". פויר מתעסק באינטרנט שנים, וסביר מאוד שהריגוש של "יו, הקורא שלי כתב לי באימייל" כבר עבר לו. אז זהו, מסתבר שלא. מאז שהוא התחיל לכתוב לרשת, הוא הרבה יותר מפתיע, הרפתקני.
 
גם למי שמכיר את הרשת, לכתוב עבורה זה אחרת?

"כן, אני יותר משוחרר היום בכתיבה מאשר פעם. אני חושב שהתשובה - או ההבדל בין עיתונאי האון-ליין לעיתונאי האוף-ליין - קשורה באלמנט "חוסר תפיסת התחת". האמת היא שרק עכשיו - כשאני בלעדית באון ליין - אני ממש מבין את זה. קפטן אינטרנט, למרות שיש אינטרנט בשם, זה עדיין עיתון מודפס. זו המנטליות. להיות עיתונאי אינטרנט זה מקצוע שמביא צניעות".
 
אפרופו צניעות, למה, לדעתך, אין אימיילים בקרדיטים של ynet?

"צריך להדגיש את כוחו של האימייל - לקבל תגובה חמש דקות אחרי שהקטע שלך פורסם גם זה משהו שעיתונאי דפוס לא מכירים. ואם כבר אימייל, אתה הרי צריך לענות. אני עונה לכל אחד שכותב אליי, וגם זה משנה מאוד את הכתיבה. אני מקווה שבynet יעשו את זה מהר, זה ממש עלוב שהם לא נותנים את זה. עיתונאי און ליין נגיש יותר וקרוב יותר לקוראים שלו מאשר עיתונאי האוף-ליין. היחסים הם הרבה יותר אינטימיים".
 
 
פרט ונמק.

"עיתונאי אינטרנט מסתובבים הרבה באינטרנט (אני מקווה), באינטרנט אני פוגש אנשים שהם לא עיתונאים, אבל מה - כותבים לא פחות מצויין, בקיאים לא פחות בחומר, ולא פחות שנונים ממני. העובדה שאני כותב בעיתון והם לא, כבר לא ממש רלוונטית".
 

הבנים בכדורגל - הבנות באינטרנט!

דיויד באקהם וויקטוריה אדמס. או הוא או היא (רויטרס)
 דיויד באקהם וויקטוריה אדמס. או הוא או היא (רויטרס)   
יש עוד התפתחות חשובה ברשת, מסתבר. נהיה כזה דיבור שסוף סוף יש בנות באינטרנט, ועכשיו יש דילמות חדשות, כמו שציין בפני ס`, ידיד ותיק: מה עושים לעזאזל עם היורו?
 
כלומר, מצד אחד, אפשר להסתכל על לוח השידורים ולדעת בדיוק מתי הרשת תהיה נקיה יחסית מבנים, ואפשר יהיה להסתובב ולתפוס את הפוזה של הגבר הרגיש והקשוב והמחובר לצד הנשי שלו.

מצד שני, ראבאק, יש יורו. הצעתי לו לשים את המחשב בחדר שבו הטלוויזיה, מהלך מומלץ בכל מקרה למי שרוצה זמן איכות גם מול קופסת השוטים. "עזוב", הוא אמר לי, "היא תרצה לבוא, ובאקהם ירצה להבקיע, ואני, בשביל ההבקעות שלו, מוותר על שלי. אז למה לנו?"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by