ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משקר פעם אחת, משקר תמיד 

משקר פעם אחת, משקר תמיד

 
 
יוני שדמי

הפור נפל, משפט שלמה הוכרע: מיקרוסופט תפורק לחתיכות. מה יעשה משרד המשפטים, מה תעשה מיקרוסופט, איך כל זה ישפיע עלינו, ולמה הפירוק הקרוב הוא לא דאגתה המשפטית העיקרית של החברה העשירה בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גייטס והשופט ג`קסון, `חברים` וותיקים (אי-פי)
 גייטס והשופט ג`קסון, `חברים` וותיקים (אי-פי)   
ביום רביעי, שבעה ביוני אלפיים, בעשר בערב שעון ישראל, קבע בית המשפט הפדרלי האמריקני שחברת מיקרוסופט, אולי החברה שהחזיקה את העוצמה וההשפעה הטכנו-כלכלית הגדולה ביותר בהיסטוריה של האנושות, תפורק לחתיכות. לשתי חתיכות, ליתר דיוק.

חטיבה אחת של החברה תחזיק בזכויות למערכת ההפעלה של החברה, "חלונות", התוכנה הדומיננטית ביותר בעולם, והחטיבה השנייה תתפעל את "כל השאר": עסקי אינטרנט, "אופיס", ענייני חומרה, ושאר חלקי הפאזל שהרכיבו בעבר מיקרוסופט מאוחדת אחת תחת אומה אחת ואל אחד. זה היה צפוי מאוד - מזה חודשים רבים שהמגמה של משפט המונופולין הגדול בהיסטוריה ברורה לכל עין: פירוק, פירוק, ושוב פירוק.

אבל ההתחלה הייתה אחרת לגמרי. לגיונות עורכי הדין המשולמים היטב של מיקרוסופט, שקיבלו ייעוץ מביל גייטס סיניור, עורך דין בעל ניסיון רב ואביו של ביל גייטס ג`וניור, עלזו כששמעו שתומס פנפילד ג`קסון ישב על כס בית המשפט הפדרלי לבחון את המקרה שלהם.

ג`קסון, רפובליקני אדוק, אחד מהמינויים הראשונים של רייגן השמרן, בהחלט נראה כמו שופט שיבין לליבו של תאגיד כמיקרוסופט. הרכילויות ברדמונד אף טענו כי מיקרוסופט השתמשה בהשפעתה הפוליטית האדירה בכדי לזכות בג`קסון כשופט מכהן.
 
עובד בריטי במיקרוסופט קורא על הפרשה (אי-פי)
 עובד בריטי במיקרוסופט קורא על הפרשה (אי-פי)   
אבל ככל שהתקדם המשפט היה ברור כי הדמות המרכזית בפרשייה הזו, ג`קסון, הופכת להיות לא פחות אנטי-מיקרוסופט מראשון הלינוקסאים ושוחרי הקוד הפתוח. ג`קסון הסביר את העניין, בראיון נדיר, ואמר כי הופתע מאוד מהתנהגותה של מיקרוסופט בזמן המשפט, וכינה אותה "בלתי אמינה". "פאלסוס אין אונו, פאלסוס אין אומניבוס", ציטט ג`קסון פתגם לטיני - "משקר פעם אחת, משקר תמיד".

ג`קסון מתכוון להתנהלותה החמקנית של החברה העשירה בעולם במהלך כל המשפט, ובמיוחד לפארסת קלטת הווידיאו, שעוד תילמד בבתי ספר למשפט בכל העולם תחת הכותרת "אל תעשה": עורכי הדין של מיקרוסופט ניסו להוכיח כי לא ניתן להסיר את אינטרנט אקספלורר מחלונות מבלי לפגוע קשות בהפעלתה ובצרכנים, ולצורך כך זייפו קלטת ווידיאו בצורה החובבנית ביותר. ג`קסון זעם.
 
מניית מיקרוסופט בנאסדק. תעלה או תרד? לא ברור (רויטרס)
 מניית מיקרוסופט בנאסדק. תעלה או תרד? לא ברור (רויטרס)   
במיקרוסופט יצטרכו עכשיו לחשוב טוב טוב על האסטרטגיה המשפטית שלהם, לאחר שגייטס הכריז כי ערר יוגש מייד. החברה תאלץ להאבק בפירוק, וגם, בכיוון פחות דרמטי אך מעשי בהרבה לטווח הקצר, בסדרת ההגבלות שג`קסון הטיל עליה. אלו הן ששת הדיברות שמיקרוסופט תצטרך להיענות להן מעתה:

· לא תנקוט בפעולות שמפריעות ביודעין להפעלתם התקינה של מוצרים מתחרים, ולא תשתיל בחלונות קוד שיאפשר לך לזכות ביתרון לא הוגן עליהם.
· לא תקשור ל"חלונות" כל מוצר שאינו קשור ישירות והכרחי לפעולתה התקינה של מערכת ההפעלה.
· לא תטיל מגבלות ועונשים על יצרני חומרה שעושים הרע בעיניך, כגון התמקחות על מחיר חלונות.
· לא תשמור לעצמך טכנולוגיה שתאפשר לך לייצר אפליקציות טובות יותר ל"חלונות", מבלי ליידע גם חברות צד שלישי על קיומה של הטכנולוגיה.
· לא תאיים על חברות שמפיצות מוצרים לא תואמי מיקרוסופט.
· ולבסוף, לא תעלה מחירים של גרסאות ישנות של חלונות כשגרסה חדשה יוצאת לשוק.

בינתיים מיקרוסופט תלקק את הפצעים, תהנה מהרבה עיתונות אוהדת בסיאטל (שלא רוצה לאבד את עגל הזהב שלה), ותשפוך הררי כסף לידי מנהלי הקמפיין של ג`ורג` בוש ג`וניור, שאוהד את החברה ואת העולם התאגידי בכלל, בתקווה שחילופי הגברא בבית הלבן יעזרו בערעור.
 
 
 
גם מהסיבה הזו וגם מתוך רצון להאיץ תהליכים בכדי לזכות בפירות הפוליטיים במהירות הרבה ביותר, אנשי משרד המשפטים רוצים להקפיץ את הערר של מיקרוסופט היישר לערכאה המשפטית האמריקנית הגבוהה ביותר: בית המשפט העליון. מיקרוסופט תעדיף לנסות לגרור את העניין לבית המשפט לערעורים, ורק אם תכשל שם תלך לבית המשפט העליון.

עד שייגמרו כל הערעורים, ומדובר בתהליכים שיכולים לקחת עד עשר שנים ולעלות עשרות מיליארדי דולרים (הערכה אחת מדברת על 43 מיליארד דולר), מיקרוסופט חזקה כתמיד. ערך המניות שלה כמעט ולא נפגע, ולמרות התלונות הקבועות של גייטס ובאלמר באשר לחופש ההמצאה (הinnovation הבאז-וורדי) שנגזל מהם, החברה תמשיך להדפיס כסף בצורה מערכות הפעלה וחבילות "אופיס" חדשות.

נציגי קבוצות הצרכנים השונות יודעים את זה, וכבר פותחים בקמפיינים טלוויזיונים להאצת ההליך המשפטי. בינתיים הם יסתפקו בהחלטתו של ג`קסון, שלא הייתה משביעת רצון לחלוטין מבחינתם: הם מעדיפים פירוק לשלושה חברות נפרדות, ולא לשתיים, מתוך חשש כי יווצרו שתי מונופולים במקום אחד.

איך אנחנו נושפע מזה? בטווח הקצר, מעט מאוד. הממונה על ההגבלים העסקיים כבר בדק את נושא מיקרוסופט ישראל, וכפי הנראה הגיעה עמה להסכמה כלשהי, שספק אם תעורער בעקבות החלטת בית המשפט הפדרלי. את ההשפעות העמוקות באמת, כמו גם את שאלת התממשותן של הספקולציות בנושא לינוקס, מותו של הפי.סי. והצורך בשינוי תפיסתי עמוק במיקרוסופט (יותר עמוק אפילו מהפיצול), נראה בשנים הקרובות.
 

עוד על מיקרוסופט בנענע:

 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by