ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חדשות 
ארדן החליט: HOT תחויב לחבר עוד 390 אלף בתים לתשתית 

ארדן החליט: HOT תחויב לחבר עוד 390 אלף בתים לתשתית

 
חדשות |
 

שר התקשורת היוצא חתם על הוראה לפיה בשנתיים הקרובות תצטרך HOT לחבר 61 יישובים נוספים לתשתית שלה. לפי הערכות, עמידה במחויבות הפריסה תעלה לחברה כמיליארד שקל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

משרד התקשורת הודיע כי השר גלעד ארדן חתם על הוראה המחייבת את חברת HOT להגיע ולחבר לתשתית שלה את כל יישובי המדינה.


לדברי ארדן, "כל אזרחי המדינה זכאים ליהנות משירותי תקשורת מתקדמים ומתחרות. חברת HOT הפרה במשך שנים רבות את חובתה לחבר גם יישובי פריפריה ואזורים מרוחקים, והיא תיאלץ לתקן הפרה זו ולספק שירות שוויוני לאזרחי המדינה". ארדן עוזב את משרד התקשורת ביום שלישי הקרוב, ולכן זוהי אחת ההחלטות האחרונות שלו בתפקיד.

 

 
השר גלעד ארדן
 השר גלעד ארדן   צילום: חדשות 10 
 
 

חובת השירות האוניברסאלי, המוטלת על HOT כמו גם על בזק, נועדה להבטיח שתשתיות ושירותי תקשורת (טלפוניה ואינטרנט מהיר) יהיו נגישים ושוויוניים לכלל הציבור. מסקנות הוועדה המייעצת שדנה בנושא חובת השירות האוניברסאלי המוטלת על HOT ובזק ואומצו על ידי שר התקשורת, קובעות כי הנגשת שירותי התקשורת לציבור תקדם את האינטרסים הלאומיים והחברתיים בישראל וכי יש לאוכפה על החברה. לפי הערכות, עמידה במחויבות הפריסה האוניברסאלית תעלה ל-HOT כמיליארד שקל.

החברות בזק ובעיקר HOT הגישו מאות בקשות לפטור והקלות בחובת הפריסה המוטלת עליהן לוועדת החריגים. ממשרד התקשורת נמסר כי "לאחר שהוועדה דנה בבקשות ולאחר שהגורמים המקצועיים הרלבנטיים במשרד התקשורת הביעו דעתם, התברר כי כיום אין מניעה הנדסית ממשית לקיום חובת האוניברסאליות, ולכן עמדת השר ארדן היא שככלל אין מקום לאשר הקלות ופטורים גורפים במתן שירותי תקשורת ודאי לא כשמדובר בישוב שלם"

לדברי משרד התקשורת, "הבקשות של החברות נבדלות זו מזו בצורה מהותית, בעוד בזק פרושה כמעט בכל רחבי המדינה ומרבית בקשותיה פרטניות ונוגעות למספר מצומצם של לקוחות (לקוח בודד או לקוחות בודדים במספר מבנים מצומצם), הרי שהבקשות של HOT מתייחסות לישובים שלמים, וזאת מאחר שהיא אינה פרושה בישובים רבים ברחבי המדינה וזאת בניגוד לחובתה לפי דין.

לפי המידע וההערכות שנמסרו לוועדה המיוחדת שמינה ארדן, ל-HOT אין פריסת תשתיות באזורים רבים בארץ ועל כן אינה יכולה לספק שירותי תקשורת לכ-390 אלף בתי אב ברחבי הארץ, זאת אל מול תשתיות חברת בזק שאינן פרוסות, ואינן מאפשרות מתן שירותי תקשורת לכ-2,400 בתי אב בארץ בלבד".

במשרד מוסיפים כי "HOT פעלה כך עד היום כיון שהעדיפה להתמקד במתן שירות בעיקר באזורים הרווחים ביותר למרות מחויבותה להתקין תשתית בכל רחבי המדינה. במסגרת ההמלצות שאומצו על ידי השר, נקבע כי רק במקרים חריגים ביותר אשר אין להם פתרון סביר יותר, ניתן יהיה לאפשר דחייה מחובת הפריסה האוניברסאלית וזאת בכפוף לבעיית בטחון מוכחת ולאחר בחינת האינטרס הציבורי".

במקרים בהם העירייה ותושבי המקום הם אלו שמתנגדים לפריסת התשתיות, ניתן יהיה, בהתאם לנוהל שנקבע וגובש, לבחון מתן פטור לחברות וזאת תוך הצגה של פתרון חלופי שיאפשר קבלת שרותי תקשורת הולמים.

בשלב הראשון יחוברו במהלך השנתיים הקרובות 61 ישובים בהם לא קיימת היום תשתית של HOT. במקביל, תגבש הוועדה את רשימת היישובים לשלב הפריסה השני. בין הישובים שבהם תחויב HOT לפרוס תשתית בשלב הראשון נמצאים בין השאר עין גדי, דלית אל כרמל, טירת צבי וכפר תבור.

HOT ביקשה להמיר את החובה לפרוס תשתית קווית באזורים רבים ולספק טלפוניה ואינטרנט באמצעות תקשורת סלולרית, אך בקשה זו לא התקבלה. HOT טוענת מסורתית כי ביישובים רבים (בעיקר ערביים) לא מעוניינים בכלל בשירותיה ולכן אין טעם שתפרוס בהם תשתית.

אם חברת HOT לא תיישם את החלטת השר, יוטלו עליה עיצומים כספיים שעשויים להגיע לסכום של 6 מיליון שקל. עיצומים אלה עשויים לשוב ולהתחדש ככל שתימשך ההפרה. ארדן פנה לאחרונה למנהל האזרחי בבקשה כי יפעל לאמץ את המלצות הוועדה גם בשטחי אזורי יהודה ושומרון.

מ-HOT נמסר כי "קיבלנו את החלטת השר ואנו לומדים אותה. HOT ממלאת לאורך השנים את חובת הפריסה האוניברסלית ומספקת את שירותיה ברוב מוחלט של המדינה.

חשוב לציין כי היקף ההשקעות של HOT לאורך השנים בתשתיות גדול בהרבה מההשקעה של כלל חברות התקשורת האחרות בשוק והיא שמקדמת את התחרות בשוק התשתיות. חשוב להבהיר כי מרביתם של האזורים הלא מרושתים יסודם בהתנגדות של התושבים והרשויות לפריסה או לחלופין היעדר ביקוש לשירותי החברה. בחלק מהישובים החברה אף החלה בפריסה תשתיות ונבלמה בעקבות התנגדות התושבים.

מכל מקום, ראוי כי המשרד ישלים בדחיפות את הסדרת השימוש בתשתיות חברת בזק (צנרת, עמודים), לצורך הרחבת הפריסה ללא חפירות נוספות וגרימת מטרד ציבורי מיותר".

בראש הוועדה המייעצת לשר עמד מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר וכיהנו בה גם אורן לביאן, סמנכ"ל במשרד התקשורת, מיטל בשארי, נציגת ארגון צרכנים, ואווה מדז'יבוז' ויוסי אגיב - נציגי ציבור.

 

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by