ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האינטרנט הזה נחמד, אבל איפה השלט? 

האינטרנט הזה נחמד, אבל איפה השלט?

 
 
מיכל יפה

כשהאינטרנט יתחבר לטלוויזיה כולנו נחיה בעולם שכולו טוב ונוכל לכתוב את התסריטים של בוורלי בזמן שאנחנו רואים אותם. בטח בטח. בינתיים מסתכם החיבור של הטלוויזיה בישראל לרשת, באתרי תוכניות דלים למדי. סקירת מצב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האתר של רשות השידור. עובדים על זה (עיבודי מחשב: נגה רויך)
 האתר של רשות השידור. עובדים על זה (עיבודי מחשב: נגה רויך)   
כמעט כל מבין או פסבדו-מבין באינטרנט יודע לנאום את נאום ה"כשהאינטרנט יתחבר לטלוויזיה" המנומק שלו. אין ספק ששוק האינטרנט כמו שאנחנו מכירים אותו הולך מאוד להשתנות בעקבות האפשרות העתידית להתחברות לאינטרנט דרך הכבלים. אבל מכיוון שאנחנו עדיין בעידן של 45 ערוצים פלוס מינוס (ואף פעם אין מה לראות, כמובן) מצד אחד, ושל חיבורי אינטרנט איטיים לאתרים טקסטואליים ("ותראו איזה מצגת פלאש יפה הגרפיקאי שלנו הכין!") מצד שני, הדרך היחידה של הטלוויזיה להתחבר לאינטרנט היא דרך אתרים של תוכניות וסדרות.

ובכן, כמו שבטח יכולתם לנחש מראש, מצב אתרי תוכניות הטלוויזיה בארץ לא מזהיר, וזה בניסוח עדין. על הערוץ הראשון בכלל אין מה לדבר. בערוץ שתוכניות קמות ונופלות בו לפי הגחמות של איגוד הטכנאים באמת שאין מה לצפות לאתר אינטרנט פעיל (האתר של רשות השידור, לה שייך ערוץ 1, נמצא בבניה), למרות שהאצבע ב`פסוקו של יום` נראית כל כך כמו הסמן בבראוזר, שמתעורר חשד שערוץ 1 פתח במיזם תוכן באינטרנט כבר לפני 30 שנה.

אצל זכייניות הערוץ השני המצב טיפה יותר טוב. לרשת ולקשת יש אתרים כלליים ואתרים לכל אחת מהתוכניות. לטלעד, לעומת זאת, אין אתר ומן הסתם גם לא אתרים לתוכניות שמשודרות על-ידה, כך שמי שרוצה להתחבר כבר עכשיו לאתר של "סוגרים שבוע" בהנחיית אמנון לוי, שיחכה.
 

הכבלים עושים זאת טוב יותר?

האתר של משפחת עזאני. העוול הגדול ביותר לעדה התימנית מאז גירוש התימנים מכנרת
 האתר של משפחת עזאני. העוול הגדול ביותר לעדה התימנית מאז גירוש התימנים מכנרת   
לערוצי הכבלים הישראלים דווקא יש פוטנציאל להקמת אתרי תוכניות טובים. האתרים הכלליים של ערוץ שלוש ושש מושקעים, עדכניים ונראים הרבה יותר טוב מהאתרים של זכייניות ערוץ 2, הבעיה היא שאין להם כל-כך תוכניות מקור לבנות להן אתרים.

שתי תוכניות מקומיות שכן קיימות בכבלים הן התוכניות של מרב מיכאלי ושל גיא פינס. לתוכנית של מיכאלי אין ממש אתר, אלא אם כן אתם מחשיבים את הרזומה של מירב כאתר. אצל פינס המצב שונה. האתר של התוכנית "ערב טוב" הוא מעודכן וכולל את פירוט התוכנית של היום, חדשות בידור עדכניות, ימי הולדת של סלבריטיז שנולדו באותו חודש ואפשרות לשמוע את מיטב שועי העולם אומרים "היי גיא".


נופלים ברשת

אם עד אתמול חשבתם שהתוכנית משפחת עזאני מבית היוצר של רשת, היא הדבר הנורא ביותר שנעשה לעדה התימנית מאז גירוש התימנים מכנרת - ובכן, טעיתם. זהו כמובן האתר של משפחת עזאני שעושה את העוול הגדול ביותר למי שהביאו לנו שלוש פעמים את המקום הראשון באירוויזיון. בכניסה לאתר רואים מסך עם רקע צהבהב חרדלי ועליו מפוזרים בנונשלנטיות פלפלים חריפים בצבע סגול. וזהו. כלומר, יש הפניה שלא עובדת לפורום ואפשרות שגם היא לא ממש עובדת להוריד טפט למחשב עם אותו רקע מזעזע.
 
האתר של פרפר לילה. אורחים מלפני שבועיים
 האתר של פרפר לילה. אורחים מלפני שבועיים   
פרפר לילה, שאף היא שייכת לרשת, דווקא עושה שימוש נרחב במדיום האינטרנט, החל בהבאתה של קארין ארד ומסמכה המפורסם לתוכנית, דרך ניהול של רשימת תפוצה של עדכונים וחדשות על התוכנית באי-מייל וכלה בשידור חי ברשת של ההכנות לתוכנית.

לא ברור אם יוצרי התוכנית נכנסו לאחרונה לאתר שלה, אבל לו עשו כן הם בוודאי היו נחרדים לראות שהאתר מעודכן לתוכנית של לפני שבועיים. האתר עצמו דל למדי ורוב הקישורים מכילים את אותה דוגמת טופס פשוטה, בה המשתמש מתבקש להקיש את שמו, כתובתו, גילו והערותיו בנושא הרלוונטי. אז אמנם יוצרי התוכנית הם לא יוצרי האתר, אבל חבל שהאחרונים לא מנצלים את יתרונות הרשת כמו הראשונים.
 
 

אי שם מעבר לקשת

האתר הישראלי של אלי מקביל מול האתר הרשמי. אין מה להתבייש
 האתר הישראלי של אלי מקביל מול האתר הרשמי. אין מה להתבייש   
באתרים של התוכניות השייכות לשידורי קשת המצב הרבה יותר טוב. באתר של חלומות בהקיציס, למשל, אפשר למצוא את כל הדברים שהופכים את התוכנית לתוכנית קאלט: תמונות של כל דמויותיו של טל פרידמן, השאלות שנשאלה כל דמות כזאת והגדרות מילון הפוליטיקלי קורקט. אין ספק שהאתר מספק למעריציה השרופים של התוכנית תזכורות לרגעים היפים שלה ונותן להם על חומר להתרפק עליו ולצטט ממנו בין פרק לפרק.

קשת גם מספקת תשובה למי שטוען שהיוצרים של אתרי תוכניות הטלוויזיה בארץ לא יכולים ליצור אתר ראוי. האתר הישראלי של אלי מקביל המופיע באתר של שידורי קשת בהחלט מכיל את רוב מה שצריך להיות באתר של סדרת טלוויזיה. יש שם פירוט על כל אחד משחקני הסדרה וגם על השחקנים האורחים, תקציר העונה הנוכחית, תקציר לכל פרק, ציטוטים נבחרים מהפרקים, משפטי מפתח מתורת ה"פישיזם" וגם חידה שבועית, פורום וקישור לאתר הרשמי של הסדרה שבהחלט לא צריך להתבייש באחיו דובר העברית.
 
השאלה המתבקשת היא למה לא לעשות אתרים דומים גם לסדרות הישראליות. מה, לטנצר המניאק אין ציטוטים שאפשר לשים באתר של שמש? לא מגיע לנו לקבל קצת פרטים על השחקנית האלמונית שעומדת מאחורי דמותה של עוגן? כרגע האתר כולל רק תקצירים של פרקים ולמרות שהסדרה כרגע בחופשה ולא ברור אם תחזור ובאיזו מסגרת, עדיין משודרים פרקים חוזרים שלה ולשידורי קשת אמור להיות אינטרס שהאתר של ביצת הזהב שלה בשנים האחרונות יהיה מעודכן.

אפשר לסגור את הדיון בטענה שאתרי התוכניות הישראליות לא טובים מאותה סיבה שהתוכניות עצמן לא טובות - כסף כסף כסף. אני נוטה לפסול את הטענה הזאת על הסף. קודם כל לזכייניות הערוץ השני יש לא מעט כסף, וזה שהן לא משלמות הרבה ליוצרים זה כבר נושא אחר שלא נדון בו כרגע. ובכל מקרה, יוצרי האתרים הם לא יוצרי התוכניות, כך שהטענה הזאת נפסלת על הסף.

מה שיותר הגיוני זה שחוץ מערוצי הכבלים, שאר ערוצי הטלוויזיה עוד לא ממש מכירים במדיום הזה שנקרא אינטרנט וביכולת שלו לתרום להם. אבל מכיוון שרוב אנשי המדיה הישנה עדיין לא חשים הכי בבית באינטרנט ולא מבינים בשביל מה זה טוב ("שמעתי שיש שם תמונות של פאמלה אנדרסון, לא?"), אולי זה לא הכי מפליא. אם להסתכל על מה שקורה בארצות-הברית, במוקדם או במאוחר זה יקרה.

רוצים לדבר על זה? פורום טלוויזיה בנענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by