ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המלחמה המבוזבזת, החזית הלא נכונה 

המלחמה המבוזבזת, החזית הלא נכונה

 
 
יוני שדמי

באקו"ם נחושים להגן על זכויות היוצרים הישראלים ברשת, וזה טוב. רק חבל שהמלחמה הצודקת הזו מפילה חללים תמימים, שפשוט ניסו לקדם את היצירה העברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתק וותיק. שירשת בסכנת סגירה
 אתק וותיק. שירשת בסכנת סגירה   
חזית חדשה-ישנה נפתחה בימים האחרונים בקרב בין אקו"ם (ארגון קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל) לבין מה שהוא רואה כהפרת זכויות של יוצרים ישראליים באינטרנט, כשהמותקף התורן הוא "שירשת", אתר השירה של סנונית.

למרות שמפעלי שיכפול הדיסקים הענקיים בגדה מסייעים לפיראטיות המוסיקלית בישראל להתחרות בענקיות גניבת זכויות יוצרים כסין ואוקריאינה, באקו"ם בטוחים, כפי הנראה, שמה שבאמת יציל אותם מטלפיהם של הפיראטים הוא סגירת ``שירשת``, פרוייקט של אתר החינוך המשובח סנונית.

עמותת סנונית היא מלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח), שייעודה המוצהר הוא "הטמעת השימוש באינטרנט ככלי חינוכי במערכת החינוך בישראל". ההגדרה הזו מתרגמת לפורטל חינוכי מוביל ואיכותי, שאחד מפניני הכתר שלו הוא "שירשת", אתר שירה מצויין שפעיל כבר יותר משנתיים. האתר כולל הקראת שירים בידי משוררים, עותקים סרוקים מקוריים של שירים בכתב ידו של המשורר, ופעילויות חינוכיות שקשורות לשירה ויצירה.
 
בקרוב באופליין בלבד. ``סימן הנגיסה``, מאת רוני סומק ובכתב ידו
 בקרוב באופליין בלבד. ``סימן הנגיסה``, מאת רוני סומק ובכתב ידו   
לסנונית היה, עד לפני זמן לא רב, הסכם עם אקו"ם לפיו היוצרים מקבלים סכום סמלי על סך חמישה שקלים לשנה על כל שיר שמופיע באתר. לאחרונה החליטו אנשי אקו"ם לשבור את הכלים, ולהעלות את הסכום למאה שקלים לשיר, מה שמתרגם לכשישים אלף שקל בשנה, בתמורה ל600- השירים שמופיעים באתר.

הסכום הזה עולה בהרבה על סכום התיפעול השנתי הכולל של "שירשת", שבהעדר מקורות כספיים שיוכלו לממן את עליית 2000 האחוזים בתעריפים אותם דורשת אקו"ם, ייאלץ לסגור את שעריו.

"אקו"ם הפגינה שרירות לב, אטימות ובריונות", טוענת בכעס דנה אולמרט, המקימה והמנהלת בפועל של שירשת. "בזמנו התנו אנשי אקו"ם את ההסכם בכך שנמציא אישור מכל הוצאות הספרים ומהמשוררים שהם מאשרים את השתתפותם ולא רוצים תגמולים נוספים. קיבלנו את כל האישורים, כל היוצרים חתמו בשמחה, והחוזה נחתם. אז מה השתנה?"
 
חכמים, לא צודקים. רוני סומק
 חכמים, לא צודקים. רוני סומק   
השאלה היא לא מה השתנה, אלא כיצד אישרה אק"ום את ההסכם הנדיב מלכתחילה. היה זה צעד מפתיע, משום שאקו"ם נקטה מאז ומעולם במדיניות של מיליטנטיות קשוחה בכל מה שנוגע לזכויות יוצרים באינטרנט (עד כדי סגירת אתר הערצה לזמר בן ארצי שנבנה בידי ילדה-מעריצה), מדיניות שהונהגה בעבר בידי עידן טל, ראש מחלקת העתקה בדפוס ומולטימדיה. לאחרונה הוחלף טל על ידי חני משה, שסירבה להגיב לכתבה זו, וממשיכה כפי הנראה את מסורת הרסן המהודק.

"זה קיפוח של היוצרים", טוענת בתגובה איריס מיטל, דוברת אקו"ם. "מאחורי הכותרת של קידום היצירה עברית מסתתר עושק וניסיון לקחת את מטה לחמם של היוצרים", היא מוסיפה. "ההחלטה על הגדלת דרישות התגמולים מסנונית נעשתה ישירות בידי מנכ"ל אקו"ם, ואנחנו עומדים מאחוריה. אנחנו פשוט מגינים פה על היוצרים."

ומה אם היוצרים לא זקוקים להגנה? "אני חושב שאקו"ם טעתה במקרה הזה", אומר המשורר רוני סומק, שגם שיריו מופיעים באתר. "מבחינתי, החלוציות של האתר הופכת אותו למקביל, למשל, לערב קריאת שירים שעשיתי בכלא רמלה. קצין החינוך בכלא רוצה להיות שגריר של היוצרים הישראליים בכלא, ושירשת רוצים להיות שגריר שלנו ברשת. אקו"ם צריכה להיות חכמה ולא צודקת".

התגובה של אקו"ם לטיעון הזה פשוטה: "לפעמים היוצרים לא יודעים מה טוב להם", כהגדרת מיטל.
 
 
שמישהו ינסה לעצור אותם. נאפסטר ואיי-מש
 שמישהו ינסה לעצור אותם. נאפסטר ואיי-מש   
כאמור, העלאת התעריפים האסטרונומית ממשיכה את קו המדיניות הקשוח של האירגון. נראה כי אקו"ם נחושה להימנע מלחזור על מקרה RIAA, המקבילה האמריקנית של הארגון, שהתארגנה במאוחר ובצורה שמרנית להילחם בקבצי הMP3 הפיראטיים, וכעת רואה איך סחר-מכר יומי במיליוני קבצי מוסיקה מתחיל לגרום לירידה במכירות של דיסקים מוסיקליים.

מפתה לטעון שאקו"ם נוקטת במדיניות הילד ההולנדי והסכר הנפרץ, אבל המציאות מלמדת שלפחות עד כה, הטקטיקה הלוחמנית הוכיחה את עצמה. ההקפדה האקו"מית על זכויות היוצרים גם ברשת היא, כנראה, אחד הגורמים העיקריים לכך שקשה למצוא ברשת הישראלית קבצי MP3 של שירים עבריים.

המלחמה הבלתי נגמרת של הארגון בתופעה גרמה לכך שגם הגל הראשון של פיראטיות הMP3, זה שהחל בחדרי הצ`ט בIRC, וגם הגל השני, שהחל באתרים מיוחדים שהכילו אלפי שירים לועזיים, החמיץ כמעט לגמרי את אמני ישראל.
 
אבל עכשיו מתחיל הגל השלישי והמסובך לבלימה מכולם - תוכנות החלפת קבצים. גם בנאפסטר, תוכנת החלפת הקבצים העולמית האולטרה-פופולארית, ויותר מכך בiMesh, המתחרה הישראלית היעילה והנוחה, אפשר למצוא מאות שירי MP3 עבריים למהדרין. חיפוש מהיר במאגרי הקבצים של משתמשי התוכנה חושף עשרות עותקים של שירים של שלמה ארצי, אתניקס, אייל גולן, ריטה, יהודה פוליקר ואמנים רבים נוספים.

עדיין לא ברור מה תעשה אקו"ם נגד התוכנות הללו - עידן טל אף הודה בשעתו כי בלתי אפשרי כמעט לעצור הפצה מסוג זה של קבצים - רק חבל שבינתיים נטפלים לאתר אוניברסיטאי חף מפרסומות וממטרות רווח, שבסך הכל רצה לעשות קצת יחסי ציבור טובים לשירה והיצירה העברית, וכעת פשוט ייסגר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by