ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי השכנים שלך? 
 
 
אורן הוברמן

אתר חדש מציע לגולשים להזין את כתובתם ולצפות ברשימת התושבים באיזור מגוריהם, מסודרת על פי גילאים; רשמת מאגרי המידע: "הנושא יטופל"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתר חדש בשם schenim עלה השבוע לרשת ובאמתחתו שירות מוזר אך מעניין: "מצאו את השכנים שלכם".

באתר המינימליסטי ניתן להזין את היישוב בו אתם מתגוררים, שם הרחוב, המיקוד וגילאי התושבים שתרצו להציג (בין 0 ל-120), ובאתר יוצגו רשימת התושבים באותו האיזור, מסודרים על פי גילאיהם.

יש לציין כי האתר מאפשר להציג את שמותיהם המלאים וגילאיהם של התושבים, אך לא את כתובתם המלאה, תעודת הזהות שלהם או כל פרט אישי אחר. בנוסף, ליד כל שם מופיע גם "מספר משתמש", ככל הנראה המספר הקטלוגי של אותו תושב במאגר המידע ממנו נלקחו הפרטים.
 
מבדיקה מדגמית של המידע המוצג נראה כי ככל הנראה מדובר בנגזרת מתוך "מאגר בוחרים" ישן, מסד נתונים המכיל את פרטי תושבי מדינת ישראל ונמסר לנציגי המפלגות לפני כל מערכת בחירות, זאת לאחר התחייבותן שלא להפיצו או לשכפלו.

חוק הגנת הפרטיות (1981) קובע כי מאגר מידע הכולל 10,000 שמות ומעלה או השייך לגופים ציבוריים, חייב בדיווח ורישום אצל רשמת מאגרי המידע במשרד המשפטים. מיותר לציין כי העלאתו לרשת (או כל נגזרת שלו) ללא רישום כזה, הינה עבירה ברורה על חוק הגנת הפרטיות.

מרשמת מאגרי המידע, אליה הועברו פרטי האתר, נמסר כי הנושא ייבדק ויטופל. את תגובת מפעילי האתר לא הצלחנו להשיג.
 

לא הפעם הראשונה

זו אינה הפעם הראשונה (וגם לא השלישית) בהם מאגר התושבים, או חלקים ממנו, מגיעים לאינטרנט. במרץ 2003 פרסם עידו קינן ב"חיים ברשת" את קיומו של מאגר מידע מלא על אזרחי מדינת ישראל, הזמין בחינם ברשת ומאפשר חיפוש על פי פרמטרים רבים (ביניהם שם מלא, ת"ז, תאריך לידה וכתובת מדויקת). שעות ספורות לאחר פרסום הכתבה האתר הורד מהרשת.

בספטמבר 2003 פרסם כותב שורות אלו את דבר קיומו של אתר נוסף, המציע למכירה את תוכנת "רישומון", מאגר מידע לא-מקוון המכיל את פרטיהם המלאים של כל תושבי המדינה. גם אתר זה הורד מהרשת שעות ספורות לאחר הפרסום.

מאוחר יותר באותו החודש, פרסם גל מור ב-ynet אודות אתר נוסף המאפשר גישה מלאה לכל פרטי תושבי המדינה. גם מאגר זה, היה לקוח ככל נראה מ"מאגר הבוחרים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by