ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יומן מלחמה 

יומן מלחמה

 
 
עידו קינן

הבלוגרית אביבה משמרי דרשה להסיר טקסט שבלוגר בתפוז העתיק ממנה; תפוז התעלמו, עד שהבלוגרים פצחו בקמפיין השמצות נגדם; תפוז: לוקח זמן לטפל בדברים האלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אביבה משמרי, בלוגרית ב"רשימות" וכתבת ב-ynet, גילתה יום אחד שבלוגר בתפוז שיבט פוסטים מהבלוג שלה. כתלונותיה להנהלת תפוז נתקלו בבירוקרטיה, התגייסה הבלוגספירה לעזרתה, ופצחה בקמפיין שאילץ את תפוז לטפל בבעיה.
 
כותבת, מוחקת, מאיימת, מקיימת. הבלוג של משמרי
 כותבת, מוחקת, מאיימת, מקיימת. הבלוג של משמרי   
משמרי, בעלת הבלוג "כותבת מוחקת" העוסק בין השאר בביוטכנולוגיה, גילתה בסוף ינואר את הבלוג של gil66 בתפוז, שנקרא בפשטות "ביוטכנולוגיה". "דווקא שמחתי מאוד למצוא בלוג ביוטכנולוגיה עברי, עד שהתחלתי לקרוא בו והתבאסתי", היא מספרת. הבלוג הכיל (ועודנו מכיל) פוסטים שמועתקים במלואם מ-ynet, "הארץ" ו"כותבת מוחקת". הפוסט שהועתק ממשמרי היה מילון ביוטכנולוגיה, אותו חיברה במקור עבור גלובס. "בבלוגים נותנים לינק, לא מעתיקים את כל הפוסט בשלמותו", הסבירה משמרי לחיים ברשת. "הוא נתן לי קרדיט - לא נתן לינק. אם היה נותן לינק אני מניחה שהייתי פחות מתעצבנת אישית. אבל עדיין זו היתה עבירה על זכויות יוצרים. אסור לצטט קטע בשלמותו אלא במסגרת דיון בנושא (למשל שיר). מה יש להעתיק מילון שלם מפה לשם?"

ב-26 בינואר שלחה משמרי מכתב לתפוז, בו התלוננה על ההעתקות של gil66: "הפוסט הזה, למשל [...] נלקח מהאתר שלי: [...] אומנם עם קרדיט, אבל ללא לינק. הוא גם מעתיק כתבות שלמות מעיתון הארץ, במקום לתת לינקים. למיטב ידיעתי זו פגיעה בזכויות יוצרים. שלחתי לו/לה מייל ולא קיבלתי תשובה. אשמח לדעת אם ואיך אתם מטפלים בתכנים כאלה". העורך הראשי של תפוז, ניר אופיר, השיב לה תוך דקות ספורות: "אנחנו נפנה אליו בבקשה להציב קישורים וקרדיט לכתבות מאתרים אחרים. במידה ולא נקבל ממנו תשובה או שהתשובה תהיה שלילית נחליט באילו אמצעים לנקוט".
 
מעתיק ומדביק. הבלוג של gil66
 מעתיק ומדביק. הבלוג של gil66   
ב-2 בפברואר שלחה משמרי אימייל נוסף לאופיר: "בינתיים עבר שבוע והפגיעה בזכויות יוצרים עדיין שם. הוא גם ממשיך להעלות חומר מכל אתר שבא ליד. אנא טפלו בזה...". יומיים לאחר מכן שלחה אימייל נוסף בו הבהירה כי "הצבת קישורים לבדה *אינה* מספיקה כדי למנוע פגיעה בזכויות יוצרים (בהעתקת הטקסט המלא). אני מאמינה שהעובדה הזו ידועה לכם". במקביל, פרסמה את השתלשלות העניינים בבלוגה, ושלחה לינק לאופיר, שכינה זאת "מחאה תרבותית".

שבוע עבר, וב-9 בפברואר שלחה משמרי תזכורת לאופיר. זה השיב לה למחרת (רביעי) כי "כנראה ביום חמישי נמחוק לו את הבלוג כי הוא לא מגיב לפניות ולאולטימטום שלנו". ב-11 בפברואר נכנסה לתמונה ענת אורגד מתפוז, שבישרה למשמרי על סיום הסכסוך: "לאחר שהתבקש, בעל הבלוג מציין כעת את שם המקור". משמרי לא היתה מרוצה, כמובן: "ציון שם המקור *אינו* מספיק לשם הסרת הפגיעה בזכויות יוצרים, כפי שאתם ודאי יודעים בתפוז. הוא לא אמור להעתיק טקסטים שלמים ממקורות אחרים - רק לשים לינק אליהם". אורגד הסכימה ואמרה שתעיר שוב לבעל הבלוג.

ה-13 בפברואר, כשלושה שבועות לאחר הפניה הראשונית, משמרי הזועמת באימייל לאופיר: "עושה רושם שענת אורגד לא מצויה בתקנון של תפוז ובחוק בכלל. לטענתה הבלוגר האמור עומד בכללים. רק אחרי שהבהרתי לה שלא כך הוא, אמרה שתבדוק שוב". למכתבה צירפה משמרי סעיף מתקנון הבלוגים של תפוז: "תפוז אינה עורכת ו/או מפקחת על התכנים המובאים במערכת ואינה אחראית לתכנים אלה. עם זאת, בהתאם לבקשת משתמשים, תפוז שומרת לעצמה את הזכות להסיר הודעות ובלוגים במידה ואלו ימצאו פוגעות". "הפסקה [בתקנון] ה'מסירה' מתפוז אחריות על התכנים אינה עולה בקנה אחד עם המחויבות שלכם לפעול על פי חוק", כתבה לאופיר. "לא ברור לי אם זו התנהלות חלמאית שלכם או סתם עצלות, או חוסר הבנה של החוק. בכל מקרה אתם שותפים לדבר עבירה, כל יום שהבלוגר הזה נשאר באוויר".
 
 
 
יומיים חלפו, ואופיר השיב: "כן, יכול להיות אני לא מבין את החוק ולכן העברתי את הטיפול לעורך הדין שלנו אפעל בהתאם להמלצתו וחוות דעתו. אני מקווה שנפתור את הבעיה במהרה". עוד שלושה ימים, משמרי עוקצת ("נו, וגם העו"ד שלך לא עונה למיילים?") ואופיר מסביר: "אני מתנצל על העיכוב, יש עוד דברים שאני עושה כן חוץ מלהגיב לאימיילים שלך. ביקשנו שוב מהבחור להסיר את הכתבה. במידה ולא יסיר אותה אנחנו נסירה בעצמנו. אני מעריך שזה יהיה מחר". בתגובה, משמרי שלחה לו לינק לפוסט חדש בבלוגה.
 

תפוז נתנו את ההוראה

גם אנחנו משמיצים את תפוז. בלוגרים תומכים
 גם אנחנו משמיצים את תפוז. בלוגרים תומכים   
בפוסט ששלחה, "מעתיקן 2", פירטה משמרי בקצרה את תולדות הסכסוך, שאלה "מה עוד אני יכולה לעשות?", וענתה לעצמה בהכרזת מלחמה: "חברים, אולי לא ידעתם - אבל תפוז העלו את בלוג טי.וי כדי להעביר מסרים מוצפנים לעוזרים של בן לאדן. תפוז עשו את הונם מבניית גשר המכבייה. הם יוצאים בשבת לזרוק אבנים על בדואים ברהט. הם הרסו את הקריירה של חוקר בשם ג'ורג'".

ההשמצות נמשכות, ובסופן מופיעה הסרת אחריות בזו הלשון: "אביבה משמרי אינה עורכת ו/או מפקחת על התכנים המובאים במערכת ואינה אחראית לתכנים אלה. עם זאת, בהתאם לבקשת משתמשים, אביבה משמרי שומרת לעצמה את הזכות להסיר הודעות ובלוגים במידה ואלו ימצאו פוגעות". במילים אחרות: אתם לא לוקחים אחריות על הבלוגים שלכם – אני לא לוקחת אחריות על שלי. "אולי העו"ד שלהם יתפנה עכשיו?", היא תהתה.

כאן התחיל הקמפיין. גילעד נס, חבר של אביבה (וגם של כותב שורות אלה) העלה פוסט תמיכה במשמרי, בו הוא מאשים את תפוז ברעידת האדמה, השתלת הסמים אצל חברו של פליקס חלפון, התוכנית של מיכל זוארץ ועוד מיני מרעין בישין, בצירוף הפיסקה שמסירה ממנו אחריות על הדברים. "היו גם אתם חלק ממפירי החוק בחסות הפסקה המופלאה", סיכם נס, "הפיצו אותה בקרב קרוביכם בעלי הבלוגים. יחד נראה לכולם מאיפה משפריץ התפוז".

אור מאירי, בלוגר ישראלי המתגורר בלוס אנג'לס, הצטרף למחאה באותו יום. כמוהו גם צביקה טלית, פוטובלוגר וחבר מערכת חיים ברשת, התאטרוניסט, emale הוותיק מהבלוג "סייברלייף 3.1", למדית, miss tambourine ורומיאו. היום, יומיים לאחר שהקמפיין הוויראלי התחיל להתפשט, הורידו בתפוז את הפוסט המועתק.
 
משמרי, את חושבת שניתן לגייס בלוגרים ישראלים לקמפיין נגד דברים ברומו של עולם, שלא בהכרח נוגעים להם ישירות כבלוגרים?
"כמובן שקמפיינים נעשים ברשת כל הזמן, לרוב באי-מייל, בהקשרים של פוליטיקה, צרכנות (חרם על חברות סלולר או על בזק) ואיכות הסביבה (הקריאה לחרם על אינטרנט זהב בגלל המעורבות של המנכ"ל בחוות גידול קופים לניסויים). העברה של מאבקים כאלה לבלוגים כמובן יכולה לסייע לצבירת עוד ועוד כוח וחשיפה, אבל כדי לנהל מאבק ממוקד בתחום מסוים יש צורך במספיק בלוגרים שגם מתמקדים בבלוג שלהם באותו תחום וגם מחזיקים באותה דעה בנושא האמור, וכאלה אין פה הרבה. אני כמובן מקווה שיהיו".

ניר אופיר מתפוז מסר בתגובה: "פגיעה בזכויות יוצרים ולשון הרע הן סוגיות, שאנו מטפלים בהן באופן אינטנסיבי מדי יום ולכן תסלח לי אביבה כי הטיפול במקרה שלה 'לקח הרבה זמן'. לא התעלמנו ממנה ואני באופן אישי הסברתי לה ושיתפתי אותה באופן השקוף ביותר מדוע אנחנו מתעכבים. בתמורה, אביבה בחרה לספר לקוראיה ש'תפוז מטרידים מינית חמש חברות כנסת'. האם אתה מצפה ממני שאגיב גם להאשמות הללו? היום נמחקה הרשומה בלי שום קשר ל'קמפיין' המתואר".

הבלוגר המעתיק gil66 לא השיב לשאלות שנשלחו אליו באימייל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by