ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי שלא מוריד – מת! 

מי שלא מוריד – מת!

 
 
איתי נאור

החיים הבורגניים המייגעים של איתי נאור הובילו אותו להמציא אקסטרים-ספורט חדש: Kazaa DJing; מה זה אומר, איך עושים את זה, ומה יגידו השכנים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"יותר טוב כלום מכמעט". פעם עברי לידר נורא נעלב ממשהו שכתבתי עליו, אז חשבתי שאולי לפתוח כתבה בציטוט שלו יפשיר מעט את הגיזרה. לא שאכפת לי מעברי לידר, ולא שהציטוט מדויק – הוא מנסה לרמוז על הלך רוח מוזיקלי שנושב במפרשי ושמיד ארחיב עליו – אבל קמתי בצד הטוב של האונה. העניין הוא שמאז שאין לי זמן לכלום החלטתי להפסיק לשמוע מוסיקה. אני יכול כמובן להאזין ברמה סבירה, להתאפס על איזה תקליט בכמה ימים, אבל זה לא מתאים. לא לי. אני חייב את האובסס, את שגעת הנבירה, את השעות שנשרפות במיון עשרות הדיסקים שירדו בלילה.
 
 
בעסקים האלה, להיות לא מעודכן זה הסוף. הכי ציון נמוך לעצמך. יומיים של קיט מחוץ לחדר השינה, ויש כבר כמות לא נתפשת של אינפוט שחייבים לאפסן. זה סדר יום תובעני, חמור, אבל אותו בחרתי לעצמי. וזה לא יכול לעבוד בינינו כרגע.

אז החלטתי שאני לא הולך על קצת, ולא על חצי ולא כמעט. עד שלא יקרה נס, ועם אחד וחצי סוכר, אני פורש מעסקי הידענות. זה עולה לי בבריאות, באגו ובדגו (האחרון זה סתם בשביל החרוז), אבל אני מהגרועים. ויתרתי. רק אל תתקילו אותי, כי לא שמעתי דיסק חדש כבר שבועות. אלבום הפרישה שלי, אם אינני טועה, היה של איזבו (מוצלח ברובו).

ומכיוון שהתחושה היא כזו של הלוויה, ושאני חש כל כך מיותר וחסר תועלת, החלטתי להעניק לאומה מתנת פרידה אחת, מענק אחרון, תשורה סופית. מדובר במיזם שאני מפתח בעצלתיים, ושאני מקווה שיתפח למימדים שיגרמו לאנשים לשאול ברחוב את מוני מושונוב אם הוא אני (שמועה רצה שמוצאי הוא בולגרי בחלקו). שם קוד המיזם – Kazaa DJing.

[אני ממש שמח כעת: כשעבדתי ב"וואלה" לא היינו יכולים לסיים פיסקה במילה באנגלית – זה היה משתבש ויוצא שבור].
 
 
העניין הוא פשוט. מגיעים לבית סביר (כולל מחשב מחובר למערכת סטריאו / מצויד ברמקולים ראויים + גישה מהירה לרשת) המארח אירוע חברתי מסוג כלשהו (בין שניים למאות אלפי אנשים), משתלטים על כיסא המחשב ומתקבעים לקראת תיקלוט סט של שעה לפחות, המורכב רק ממוסיקה שירדה בזה הרגע מהצינור שזולג מהקיר.

קאזאה היא אמנם תוכנה מסריחה, כל ארנב יודע זאת, ואולם למיזמנו היא חיונית. כמות הקבצים הגבוהה שלה, כמו היכולת שלה לטפל במספר הורדות מקבילות ובפיצול קבצים, מאפשרים את כינונם של שני חוקים בסיסיים בתורת דיג'וי הקאזאה –
א) אסור להשתמש באף שיר שכבר נמצא על ההארדיסק, או שבא ממקור חיצוני שאינו הרשת של הסשן הזה.
ב) מרגע הישמע הצליל הראשון, המטרה העיקרית של הבוחש על העמדה היא להספיק להעמיד לעצמו את הטראק הבא לפני שזה הנוכחי יסתיים אל תהומות הפייד-אאוט. זאת אומרת שיש בממוצע שלוש דקות וקצת לנסות לסיים את הורדת השיר הבא בפלייליסט, ותוך כדי לנסות להתארגן על איזה לו"ז רופף לקראת הבאים בתור.

זה הרבה יותר כיף ממה שמי שלא מצליח לדמיין לעצמו שזה כיף יכול לדמיין. הסטים שנוצרים הם אינטואטיביים, דחופים ומאולתרים, והתחושה היא של הודיה על כל טראק שירד בזמן, בין אם הוא הנעימה של רכבת ההפתעות, "סקסי מאד'ר פאקר" של פרינס או שיר האליפות של מכבי נתניה בביצוע שלמה ארצי. יש כבוד, יש תחושת שליחות, יש אילתור בתנאי שטח, יש חלוציות.
 
 
כתוכנת נגן אפשר להשתמש בכל אחת שמציעה אופציה פרימיטיבית של קרוס-פיידינג. ווינאמפ מהשנתיים האחרונות יספיק. מובן גם שניתן להשתמש בסולסיק כגיבוי רקע להורדות – אבל הציפור הכחולה, על אף המגוון המספק שהיא מציעה, אינה מצטיינת דווקא בספידים. במקרה הזה, ולא בכדי בא המיתוג, קאזאה היא הכלי. למעשה, קשה לי לחשוב על משהו שקאזאה טובה בו חוץ מהשימוש הזה.

כדי לחתום את מניפסט ה-Kazaa DJing אציין כי מדובר בהמלצה למביני עניין בעיני עצמם בלבד – אם אתם חושבים שתנגנו מוסיקה גרועה, אולי כדאי שתוותרו על כל העסק. כיף גם להתאמן לבד, אם כי מעולם לא עשיתי זאת, אז אשקר אם אומר שזה לא כיף. על כל פנים, ברור שאפשר לבוא מוכנים מראש עם רעיונות, ושזה הכי בסדר לחזור ברגעי מצוקה ("שיט, 'חומוס מטמטם' לא יורד!") למקומות מובטחים שאף פעם לא יכזיבו ("וואט איז לאב", האדוויי). אבל באמת שהכי מגניב זה להיסחף לשגעת אילתורים עקובה. לא בטוח איך תצליחו באתגרים שתציבו בפניכם, כיצד ידעו להעריך השותפים החברתיים את החווייה ועד כמה אפשר יהיה לשווק את הסטים באחד מאוספי ה"בק טו מיין" הפושים, אבל בטוח שזה תחביב הכי קולי. כשיהיה לי זמן, אנסה אותו בשנית.
 
הכותב הוא מבקר המוזיקה הטוב ביותר בארץ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by