ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"היינו כלבי השמירה של ישראל, עכשיו אנחנו סתם כלבים" 

"היינו כלבי השמירה של ישראל, עכשיו אנחנו סתם כלבים"

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

הקצינים של צד"ל, שיושבים עכשיו במחנה הפליטים בחוף אמנון, כואבים, כועסים ובעיקר חשים נבגדים. בראיון לנענע הם אומרים: "ישראל בגדה בנו. אתם יכולים לקרוא לזה נסיגה, אתם יכולים לקרוא לזה מצב פוליטי - ריד מיי ליפס: בגידה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

דז'ה-וו

אנשי צד``ל ובני משפחותיהם על גדר הגבול. פתאום פליטים (ישראל סאן)
 אנשי צד``ל ובני משפחותיהם על גדר הגבול. פתאום פליטים (ישראל סאן)   
קו 405 מירושלים לתל-אביב, לפני כשבוע. בכניסה לתחנה המרכזית בתל-אביב, עוצר האוטובוס, וקציני ביטחון של "אגד" עולים על העולה החדש מירושלים, לביקורת גבולות. הנוסעים, ביניהם אני, מורגלים לתרגולת, מזהים במהירות כל תיק ושקית, לסיים מהר ולהגיע לתחנה. הפעם זה נמשך יותר זמן מהרגיל. בחלקו האחורי של האוטובוס, מספר צעירים דרוזים מהאוניברסיטה בירושלים, לאחד מהם אין תעודת זהות. "אני דרוזי", הוא מתחנן לקצין הביטחון, "שירתתי בצבא כמוך, אני לומד באוניברסיטה".

הנוסעים, משפילים את עיניהם לריצפה. לא נעים. גם קצין הביטחון נראה כאילו היה רוצה להיות במקום אחר. ההוראות הנוקשות חזקות ממנו, מהנוסעים, גם מהדרוזי. לאחר ויכוח קצר הדרוזי מורד מהאוטובוס לנוכח עיניהם המושפלות של הנוסעים, ונלקח לבירור. ריח של בגידה עומד באוויר האוטובוס, כמו גם בכפר הנופש "אמנון" על חוף הכינרת, שמשמש כמחנה פליטים זמני לכ-1600 צד"לניקים, על נשם וטפיהם, והבגדים שלגופם. דז`ה-וו.
 

התור לאוכל

צה``ל סוגר את השער על לבנון. `אמא שלי נשארה בלבנון, מה יקרה איתה?` (רויטרס)
 צה``ל סוגר את השער על לבנון. `אמא שלי נשארה בלבנון, מה יקרה איתה?` (רויטרס)   
לא קל לשמוע גבר מגודל בוכה. גם אם הבכי הזה מהול בשמחה שהתפרצה אחרי 18 שנות טביעה בביצה הלבנונית, גם אם הבכי הזה מהול בכותרות ענק בעיתונים עם תמונות של חיילים צוהלים. הראיון עם ג`ורג` סעיד, קצין בגדוד השלישי של צד"ל, נקטע באיבו כמו ראיונות עם חיילים קשוחים אחרים, שביומיים האחרונים הם בוכים ללא מעצור. "ב-1975 המחבלים רצחו את אבא שלי. בבית שלי, מול העיניים שלי" מספר ג`ורג`, "בגיל 18 הייתי עם הרובה ביד, להגן על הבית, אחרי כמה שנים הגיע מייג`ור חדד ואסף אותנו. בהתחלה שירתתי בצבא בלי שכר, אחר כך התחברנו לישראל".

כרבים אחרים, גם ג`ורג` השאיר מאחוריו בביצה הלבנונית את כל חייו. "אמא שלי נשארה בלבנון", הוא מתייפח, "אני לא יודע מה קורה איתה ומה יהיה". ג`ורג` לא מסוגל להמשיך בראיון. "מטפלים בנו יפה", הוא אומר, "אבל אנחנו צריכים לעמוד בתור בשביל האוכל. יש כמה אנשים שלא יכולים לדחוף בכדי לקבל אוכל. אני לא מסוגל. אני מעדיף לא לאכול".
 

פתאום באמצע הלילה

אנשי חיזבאללה בכפרי דרום לבנון. `מי שנשאר מאחור - חטף` (רויטרס)
 אנשי חיזבאללה בכפרי דרום לבנון. `מי שנשאר מאחור - חטף` (רויטרס)   
הרגשות בכפר "אמנון" נחלקים לשנים: הבכי והכעס. מייג`ור סאלים ווהבי נמנה על המחנה השני. 24 שנים הוא נתן את כולו להגנה על הבית, שלו ושל קרית שמונה. עכשיו הוא מבקש באנגלית רהוטה לשלוח מסר ברור לשר יוסי ביילין, שאת שמו הוא מבטא בטעות או בכוונה, you see. "אני מקווה שכבוד שר המשפטים והצדק יוסי ביילין שמח עכשיו. אני מקווה שהוא מרגיש שעשה צדק. הוא נלחם בשביל זה שנים רבות, אני מקווה שהוא שמח שהוא ניצח, עשה `צדק` לחברי ישראל הלבנונים".

מייג`ור סאלים הגיע לישראל עם אשתו, בנו הסטודנט וילדים קטנים. ילד אחד נפל ב24- השנים בהם לחם בצד"ל, ונשאר בבית הקברות הקטן בכפר לצד אחיו של סאלים. "היינו במוצבים שלנו בכפר עד אמצע הלילה" הוא מספר על הלילה שבו התפרק הכל, "אף אחד לא ידע מה קורה. באמצע הלילה התחילו להגיע שיחות טלפון מהביטחוניים (אנשי מנגנון הביטחון של צד"ל - א.ר.ג) ואמרו לנו שצריך להתפנות מיד, לסגת. התחילה להיווצר פאניקה. שיירות של חיזבאללה מוסווים כאזרחים תמימים התחילו לצעוד אל הכפר.

"לא ידענו אם להילחם בהם או לא, אף אחד לא ידע מה קורה. בחצות הלילה הגיעה הפקודה לעזוב, רצנו לבתים שלנו ולקחנו כל מה שיכולנו לקחת בתיקים קטנים. חלק מהזקנים נשארו בכפר, לא יכלו להגיע לגבול במהירות, והחיזבאללה כבר הגיע לפתח הכפר. כשעזבנו שמענו את המחבלים נכנסים לכפר ויורים. מי שנשאר מאחור - חטף".
 
 

בשם האימהות והנשים

משפחות אנשי צד``ל בחוף אמנון בכינרת. `ברק שקרן. הוא שיקר לנו`
 משפחות אנשי צד``ל בחוף אמנון בכינרת. `ברק שקרן. הוא שיקר לנו`    
סוהא, אשתו של סאלים נוטלת את זכות הדיבור. "יש לי משהו להגיד לברק בשם כל האימהות והנשים" היא אומרת, חוזרת על כל משפט פעמיים, שלא תברח בטעות לעיתונאי מילה או שתיים. "ברק שקרן. הוא שיקר לנו, והוא שקרן שאני מקווה שיבוא על עונשו. הוא הצהיר כה הרבה פעמים שהנסיגה תתבצע ביולי. היינו מוכנים לצאת גם באמצע יוני, התחלנו להתכונן. באמצע הלילה עזבנו את הבית עם הבגדים שלגופנו וחיכינו שש שעות כמו חיות בגבול, עד שברק החליט לפתוח לנו את השערים. 24 שנים היינו החברים היחידים של ישראל, בתוך ים של אויבים. אם הייתי יודעת, אולי הייתי מחליטה אחרת לפני 24 שנים".

לונדון לא מחכה לו

כרבים אחרים, גם משפחת ווהבי עדיין לא מעכלת את התפנית שחלה בחייהם. "היינו חיילים, סוחרים, התפרנסנו בכבוד ושלחנו ילדים לאוניברסיטה, עכשיו אנחנו פליטים" אומרת סוהא, "ב-1948 הפלסטינים בארץ ברחו אחרי שעתיים. אנחנו נשארנו להילחם במשך 24 שנה, וזה כנראה השכר שלנו".

סאלים מנסה לארגן כסף לנסיעה אל מחוץ לישראל. "לונדון, אוסטרליה, קנדה - לא משנה לי". לא שהוא חושב שהישראלים רעים, הם פשוט לא מבינים את המצב של אנשי דרום לבנון: "בעיני היהודים אנחנו ערבים, בעיני הערבים אנחנו בוגדים. המצב בישראל הוא בלתי אפשרי בשביל הלבנונים. אני זר פה לאיפה שאני לא אפנה, בחוץ לארץ, אני יכול להיות אזרח ככל האזרחים".

סאלים, ג`ורג`, ואחרים, היו רוצים לחזור לבתיהם ולרכושם בלבנון. הם מבינים היום, שהרצון יישאר בגדר חלום. "לבנון תהפוך למדינה מוסלמית כמו איראן" קובע סאלים נחרצות, "זה הסוף של לבנון, כמו שאנו הכרנו אותה". סאלים מגחך כשהוא נשאל על ההשפעה העתידית של סוריה בלבנון. "יש לסוריה היום השפעה של 110 אחוז, יותר מזה לא יכול להיות. עכשיו זה יקרה גם בדרום לבנון, זה כל ההבדל".
 

ריד מיי ליפס: בגידה

הפליטים החדשים מאוחדים בדעתם באשר למה שיקרה בצפון הארץ. "החיזבאללה לא יירו על הצפון" קובע סאלים, "הם חכמים יותר מישראל, הם השיגו את מה שרצו. עכשיו הם יחגגו על הניצחון שלהם בלבנון, ויהפכו אותה לאיראן. אחר כך, הם יתחילו לשתף פעולה עם המחבלים בתוך ישראל, ומי יודע מה יהיה".

התחושה המאחדת את כל הפליטים החדשים היא תחושת הבגידה. "אני מייג`ור מופיד סעאד, קצין בגדוד מספר 2 של צבא דרום לבנון, מצהיר שישראל בגדה בנו", אומר בטון דידקטי קצין חמור סבר, "אתם יכולים לקרוא לזה נסיגה, אתם יכולים לקרוא לזה מצב פוליטי - ריד מיי ליפס: בגידה".

"במשך 24 שנה היינו כלבי השמירה של ישראל בלבנון" אומרת סוהא ווהבי, "הלכה השמירה, עכשיו אנחנו סתם כלבים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by