ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מיקרוסופט תפתחי, זה אני 
 
 מדיניות חלונות פתוחים   
 
ג`ייסון פרלו

מה יקרה אם הדליפה של חלונות תוביל להפיכתה לתוכנת קוד פתוח? רק דברים טובים, חושב יועץ הטכנולוגיה ג'ייסון פרלו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ה-12 בפברואר 2004 היה יום הרה גורל עבור מיקרוסופט. בכל מובן, היה זה ה-11 בספטמבר של החברה: אירוע משנה-כל שערער את יסודות המודל העסקי של החברה ואת האבטחה של כל מערכת חלונות עלי אדמות.

דליפתו הבלתי מאושרת של חלק מקוד המקור של Window 2000 ו-NT 4 תציב בעיות רבות בפני ענקית התוכנה. אבל במקום לשקוד על המלאכה הבלתי אפשרית של ניקוי הרשת מהקוד האסור וניסיון להעמיד לדין את מפיציו, מיקרוסופט צריכה לנסות להרוויח מהמצב.
 
 
למה לא להכין חביתה מהביצים השבורות על ידי עשיית הבלתי נתפס: הפצת כל קוד המקור של שתי מערכות ההפעלה דרך רשיון קוד פתוח מלא או חלקי, דרך רשת המפתחים של החברה?

נשמע מטורף? אולי. אבל חישבו על ההשלכות החיוביות של שחרור מלא ומאושר של הקוד:

• כמו במודל הפיתוח פתוח הקוד של לינוקס, ביקורת (scrutiny) ציבורית של קוד המקור של Window 2000 ו-NT 4.0 תאפשר למפתחים, אנשי אקדמיה ואנשי מקצוע להציע תיקוני באגים ושיפורים למוצרים ישירות למיקרוסופט. בעיות אבטחה ישנות יכולות להיפתר בדרך זו, ויישומים חדשים, שמודל הקוד הסגור לא איפשר פיתוחן, יתווספו למערכות ההפעלה.

• יישומי אבטחה מלוטשים שייכתבו על ידי האקרים וקהילת כותבי הווירוסים/טרויאנים ינצלו דלתות אחוריות וחורים בקוד החשוף. תרצו או לא, בגלל הדליפה, אנחנו צפויים לראות ניצולי פירצות הרסניים להחריד, שיגרמו לווירוס Mydoom להראות כמו שפעת חולפת. אך אם תאפשר מיקרוסופט לקהילת המפתחים, לחברות אנטיווירוס ולגורמי טכנולוגיית מידע אחרים גישה לקוד הישן שלה, נוכל להבין טוב יותר את חורי האבטחה האלה ולתקן אותם. כמו במקרה של לינוקס, חלונות תוכל להפוך, ובתוך זמן קצר, מאחת ממערכות ההפעלה הבטוחות פחות, לאחת הבטוחות ביותר.

• שחרור קוד המקור לידי הציבור יוכיח את כנותה של מיקרוסופט בבואה להפוך את חלונות ואת לינוקס לשתי מערכות המסוגלות לעבוד זו בצד זו בתאימות. במקום לנסות לנחש את ליבת המערכת בעזרת הנדסה הפוכה, תוך בזבוז משאבים אינספור, מפתחים יוכלו להשתמש בקוד המקורי והמאושר. נוכל להשתמש ברכיבי המערכת החשופים הללו על מערכות דמויות-יוניקס כמו לינוקס או OS X של מקינטוש, ולהביא עידן חדש של רשתות ומערכות הפעלה הטרוגניות ותואמות לחלוטין.

Crossover Office? WINE? SAMBA? מי ירצה להשתמש בממירי מערכות ההפעלה האלה אם נוכל להשתמש בדבר האמיתי, שיפעל על מערכות הפעלה שונות?

• היכולת להריץ יישומים ושירותים של חלונות באופן טהור על לינוקס ו-MAC OS יתורגם למכירות גדולות יותר של תוכנה מבית מיקרוסופט. כמו כן, ובניגוד לדעה הרווחת, מהלך שכזה יתורגם לצמיחה אדירה של שירותי ייעוץ ואספקת הפתרונות של מיקרוסופט ושותפותיה העסקיות. המערכת האקולוגית של תחום הייעוץ תתרבה כמו בקטריה מתורבות בצלחת פטרי.

האם אני משוגע, או שיש משהו בדברי? כתבו לי (באנגלית) ל-mswatch@ziffdavis.com וספרו לי מה אתם חושבים.
 
ג'ייסון פרלו (Perlow) הוא יועץ טכנולוגיה עצמאי ומייסד eGullet.com, אתר המתמחה בחדשות אוכל. הוא עוסק בהטמעה של (ובכתיבה על) מערכות ההפעלה חלנות, לינוקס ויוניקס מזה למעלה מחמש-עשרה שנים.

המאמר פורסם במקור באתר Microsoft Watch מקבוצת Ziff Davis.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by