ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אני טקסט פוליטי, פחחחחח 

אני טקסט פוליטי, פחחחחח

 
 
עידו קינן

למה מופיע הטלפון של בית הדין לפשעי מלחמה בהאג בטוקבקים של ynet? תשאלו את אלכס אפשטיין, שחצב לעצמו במה פוליטית-אמנותית ממש מתחת למכנה המשותף הנמוך ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקרוב במתקן הכליאה הסודי הקרוב לביתכם. אלכס אפשטיין
 בקרוב במתקן הכליאה הסודי הקרוב לביתכם. אלכס אפשטיין   
"ynet הוא ללא ספק הסמל השלילי של תרבות התגובות בארץ", אומר הסופר והבלוגר אלכס אפשטיין, שיזם מתקפות-בָּזָק על הטוקבקים באתר החדשות הפופולרי, מתוך נקודת המוצא ש"התגובה היא כתובת הגרפיטי של האינטרנט". "התחלתי בחיקוי של התגובות האלימות והעילגות של ynet", הוא מספר, אבל מהר מאוד החליט לשנות כיוון – למחאה פוליטית.

אפשטיין קרא בבלוגו, "ורדים ואָבָק", לפרסם תגובות עם המילה "אמת" לכתבה תיירותית ב-ynet על צומת ברקאי, צומת בו מסתתר, לפי פרסומים זרים, מתקן כליאה בטחוני סודי. 14 גולשים הצטרפו למחאה האינטרנטית הזאת, אותה מכנה אפשטיין לסירוגין "כתובת גרפיטי וירטואלית", "הגרפיטי של האינטרנט", ו-"גרפיטE". בפעולה אחרת, קרא לפרסם תגובות לכתבה על עונש המאסר שהוטל על סרבני השירות בצה"ל, תגובות שיכילו את המספר "0031703022323". מדובר במספר הטלפון של בית הדין לפשעי מלחמה בהאג.
 
שגריר ישראל בשבדיה ינתק את החיבור לאינטרנט? "אמת" בתגובות של ynet
 שגריר ישראל בשבדיה ינתק את החיבור לאינטרנט? "אמת" בתגובות של ynet   
"ההשראה לרעיון של לעשות משהו דומה, אך לא בפלטפורמה המוגנת של האתר שלי, היא מתופעת ה-Flash Mobbing, אותו המון שמתכנס בתיאום מראש במקום לא צפוי, מבצע מחווה היתולית במידה כזו או אחרת ומתפזר", מסביר אפשטיין. "נדמה לי שאפשר היה להעתיק את המעשה הזה לרשת, מעין מחווה הומוריסטית ולא מזיקה לאנרכיסטיות של הפלאש מובּינג. לא היתה דרך טובה יותר להתחיל אלא בכתבה שעסקה בעניין הפלאש מובּינג ב-ynet".

הפלאש-מובּינג, שהופיע לראשונה בניו יורק, זכה לביקורות סותרות: היו שאמרו שמדובר בתחליף מחאה פוליטית עבור דור שמרגיש שאין לו נגד מה למחות, והיו שחששו מהיסוד הפאשיסטי שבהתארגנות כל כך גדולה סביב רעיון נטול היגיון או משמעות נראים לעין.

לאלירם חקלאי זה כנראה לא מפריע. חקלאי מתפעל בלוג בשם "בסוף הכל מסתדר !", שבין השאר מארגן התקפות-בזק בתגובות של בלוגים אחרים, תחת המותג "בלוג Attack" והסיסמה "עשר דקות של תשומת לב מרוכזת". עד כה תקפו קוראיו של אלירן 22 פעמים, במגוון דרכים (כמו תגובות עם מספר עולה של מילים בכל שורה; תגובות בשפה ארכאית; ותגובות שמתחילות במילה "למעשה"). הסיבות למתקפה, לפי דף ההסבר בבלוג: "זה נותן חשיפה מרוכזת לבלוגים נידחים. מי שירצה ימשיך ויבקר אחר-כך; זו חוויה. כל תהליך התגובות מתקצר ומזוקק ל-10 דקות; זה טיפשי. וזו סיבה מספיקה לאנשים מסוימים".

"עקרון ההצפות באמת בא בהשראת ה-Flash Mobbing, אבל אצלנו זה לעצלנים, לא צריך לצאת מהבית כמו במקור", מפרט חקלאי. "יש הנחיות, ומי שרוצה מוזמן. זה גם לא סודי, אבל זה נופל בהפתעה על 'הקורבן'. מעניין שרוב המוצפים מאד שמחים לקבל כל כך הרבה תגובות, וחלק הצטרפו בהצפות מאוחרות יותר".
 
 
בניגוד לְחקלאי המשתעשע, אפשטיין הוא פלאש-מובּר עם אידיאולוגיה. את המחאה הפוליטית שלו (בעד הסרבנים, נגד מתקן הכליאה הסודי) הוא מסתיר מתחת לפעולה התמוהה (הוספת מספר הטלפון של בית הדין, או המילה "אמת", שלא אומרים דבר למי שלא קרא את הבלוג), ובכך מאפשר לה לעבור מתחת לרדאר של מסנני התגובות ב-ynet, וגם של הקוראים. "נקודת המוצא שלי היא קודם כל אמנותית, ואני מאמין, גם באמנות פוליטית, בהתרחקות מסויימת, ביצירת חוויה שחורגת לרגע מהדבר עצמו", אומר אפשטיין.

גם אם מישהו יקרא את הכתבה על הסרבנים בזמן הקרוב, הוא לא יידע שהמספר שבתגובה הוא מספר טלפון, לא כל שכן שזה מספר הטלפון של בית הדין לפשעים בינ"ל בהאג – רק קוראי הבלוג שלך יידעו על זה. אז מה הטעם?
"אם מישהו יגיע כעבור כך וכך זמן ויראה שיחד עם כל התגובות יש לא מעט מספרים מוזרים, הוא עשוי לנסות לבדוק מה זה בדיוק. ואז האפקט, לדעתי, הרבה יותר חזק מלקרוא תגובה ישירה, זה בדיוק מה שמנסה לעשות יצירת אמנות. נו, כן, הדוגמה האירונית ההיא, אתה רוצה לנסוע לראות עתיקות ליד צומת ברקאי, וראה שוב ושוב את המילה 'אמת' בתגובות, וייתכן שתשאל איזו אמת? הדגש שלי, מכל מקום, הוא יותר על משחק, וגם קצת הומור לא מזיק כאן, בכל זאת".

חוץ מזה, אפשטיין מדבר גם אל העתיד. "נסה לכתוב את המספר מהתגובה בגוגל, מיד תגיע הן לאתר שלי שמסביר מהו המספר הזה, הן לאתר של גדי שמשון שציטט אותו, וגם לבית הדין עצמו, אם איני טועה", הוא אומר. "יש בעיני (אני משתמש במילה הבאה בזהירות רבה) יופי, שבעוד כך וכך שנים, כשמישהו יגיע לכתבה הזו, בין שלל התגובות בעד ונגד, הוא ימצא גם שתיים או שלוש אמירות חדות, מתומצתות, במקום לומר 'אני בעד הסירוב מסיבות כאלה וכאלה ומה שאתם עושים לסרבנים הוא פשע', פשוט מספר טלפון של בית המשפט המתאים ביותר בעולם לדיון הזה. בהקשר הזה, הגרפיטE הוא בהחלט יצירה שמכוונת גם אל העתיד, והאחידות התגובות מבליטה אותה בכאוס שלפעמים מתחולל בטוקבק".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by