ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ידיעות בשטח, האינטרנט במתח 

ידיעות בשטח, האינטרנט במתח

 
 
גדי שמשון ויוני שדמי

שיחקנו שיחקנו, בכינו צחקנו, עכשיו הזמן לחוקי משחק חדשים. באיחור ניכר מכל גורם תקשורת עולמי במעמדו, מתעתד ידיעות אחרונות לטבול בקרוב את כפותיו באינטרנט. Y-Net קוראים לאתר של חברת התקשורת הגדולה במדינה, והביצה הדיגיטלית העברית כמרקחה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נושאת המטוסים `אח``י מוזס`` באה להרעיד את השלולית
 נושאת המטוסים `אח``י מוזס`` באה להרעיד את השלולית   
מנטרת האיימים, אותה משנן כל איש אינטרנט ישראלי, הופכת למציאות: עכשיו נראה שידיעות אחרונות באמת נכנס לרשת. בלי נדר, בכל זאת מדובר בידיעות אחרונות, אבל השמועות מתעקשות שמשרד הפרסום שלהם, שלמור אבנון עמיחי, כבר הזמין את הסלוטים לפרסומות בטלוויזיה בעוד שישה שבועות.

אין ספק שתהיה כאן עליית מדרגה משמעותית באינטרנט הישראלי, בעיקר מכיוון שסוף סוף אפשר יהיה לנחש איך פיגורות תקשורתיות, ברמה של עופר שלח, ירגישו בפעם הראשונה שתופיע תגובה מנומקת למאמר חוצב להבות שלהם בפורום פרטי של נער בן 16, תחת הכותרת המלבבת "אופר שלח ההומו".

לא חסרות סיבות טובות לשמוח על הופעת ידיעות אחרונות ברשת. ראשית, זה נותן הרגשה שהאינטרנט בישראל אולי באמת קצת מתבגר. ושנית, נדמה לנו שההשפעה של האתרים הרציניים החדשים, כמו המארקר ואחרים, תעזור בסופו של דבר לכל הביצה, כולל המלחים הוותיקים שחתרו פה בדוגיותיהם וצעקו "זה יילך טוב, האינטרנט הזה" הרבה לפני שנושאת המטוסים "אח"י מוזס" באה להרעיד את השלולית.

תרשו לנו, לכבוד עונת האליפות באינטרנט הישראלי הממשמשת ובאה, שכמו "ליגת העל" שנגמרה תיראה טוב בעיקר בהודעות לעיתונות, לספר לכם, קצת בקנאה כמובן, על סאגת התעוררות ענק התקשורת האחרון בעולם המערבי שנכנס לאינטרנט.

 
מסמך נדיר: אזור המערכת הסודית של ידיעות אחרונות באינטרנט, ברחוב יגאל אלון. צילום לווין
 מסמך נדיר: אזור המערכת הסודית של ידיעות אחרונות באינטרנט, ברחוב יגאל אלון. צילום לווין    

הזמן הוא לפני קצת יותר משלוש שנים, פרה-היסטוריה במונחי אינטרנט. מהפיכת המידע מתקדמת בעולם הרחב בצעדי ענק. אמזון מוכרת ספרים ברשת, היסטריית ההנפקות מתחילה להתגלגל, ויותר אנשים מתנסים בחוויה הייחודית של חיים מקוונים. בישראל של טרום מכירת ICQ, העיתונים הגדולים עדיין כותבים "אינטר-נט" עם מרכאות ועם מקף, וחברות התקשורת במדינה מסתכלות בתימהון על החששות בקרב החברות המקבילות להן במערב. בידיעות אחרונות מחליטים לבדוק מה זה האינטרנט הזה.

ידיעות הוא, כידוע, אימפריה פיאודלית. כל מוסף, אגף או דסק מתנהל כנסיכות או דוכסות. פרויקט האינטרנט, בשלב זה רוזנות צנועה עם תקוות שאפתניות, מתחיל את דרכו בצריף על הגג העגמומי של בית ידיעות אחרונות. אילן יצחייק, לשעבר עורך שבועון הנוער של ידיעות, "ראש אחד", יושב בו עם כמה עובדים צעירים, שמתחילים לנסות לתרגם בכל יום את המידע של העיתון היומי לאינטרנט. מוטי שוורץ מנהל את כל האופרציה הזו שמתנחלת על הגג ושחלק מהעובדים בבניין בכלל לא מודעים לקיומה.

ידיעות אחרונות בודק את השוק הפעוט של האינטרנט הישראלי דאז, את רשת שוקן שעושה את צעדיה הראשונים בתחום עם IOL, ומחליט שלא להחליט בינתיים. כמו במקרה המקומונים, בידיעות אוהבים ששוקן מנסה חידושים שאפשר לאמץ אחר כך ולעשות גדול יותר.
 
סקיצה שהעלתה אבק בנבכי וואלה לשיתוף הפעולה עם ידיעות
 סקיצה שהעלתה אבק בנבכי וואלה לשיתוף הפעולה עם ידיעות   
זאב חספר, עורך מוסף ממון, מתמנה לעורך הראשי של האתר בהתהוות. נוצר קשר ראשוני עם וואלה!, והחברה מתחילה לפתח את אתר העיתון - הכולל את המהדורה המלאה של העיתון המודפס. יש דיבורים על כניסה אפשרית של ידיעות אחרונות כמשקיע אסטרטגי לוואלה!, ובינתיים ממשיכים בייצור המהדורה שאף אחד לא קורא מחוץ לבניין, וממשיכים לבדוק את השטח ואת הרשת המתהווה.

הרושם המתקבל הוא, הפלא ופלא, שלקחת עיתונים אחד-על-אחד לאינטרנט לא ממש עובד. בצמרת ידיעות אחרונות חששו גם מאבדן הקוראים של "ידיעות אמריקה", שהקהל שלו, ישראלים החיים במקום בו האינטרנט היא כבר חלק מהחיים, לא יהסס לשלוח את ידיעות אחרונות ישר למדפסת במקום לטרוח ולהשיג את העותק המודפס. אז מחכים.

בשנה שלאחר מכן מתהדק שיתוף הפעולה בין ידיעות אחרונות לוואלה!. לידיעות יש זמן, ובוואלה! מגלים שלשוק התקשורת בארץ יש את הקצב שלו. אחרי חודשים ארוכים של שיתוף פעולה ודיונים ברמת מה הצבע של סרגל הכלים בפורומים, ולמרות כל הרצון הטוב, מחליטים בידיעות נגד הכניסה לוואלה!. ארז פילוסוף, סמנכ"ל הפיתוח של וואלה!, השבוע: "אנחנו מברכים על כל גורם חדש שנכנס לשוק ומעלה את הרמה, כמו גם את המודעות לשימוש באינטרנט בישראל".
 
 
אתר הבחירות של ידיעות. ניסיון על רטוב
 אתר הבחירות של ידיעות. ניסיון על רטוב   
פאסט פורוורד לימינו הסוערים: לאתר של ידיעות יקראו Y-Net. לאחרונה הורצה המערכת הטכנולוגית של האתר, ולא עמדה במעמסה. בעיות עם העברית, מסתבר, כנראה הבעיה הנפוצה ביותר באינטרנט בישראל.

אגב בעיות טכניות, הניסיון "על רטוב" שצברו אנשי מחלקת האינטרנט מתבסס על הקמה ותפעול של אתרי מגזיני-הבת של ידיעות - "פנאי פלוס" ו"ראש אחד", וגם על אתר לוח-ידיעות, ליגת החלומות של מוסף הספורט והאתר המיוחד שסיקר את מערכת הבחירות לכנסת בשנה שעברה.

האתר של ידיעות לא יהיה אתר של עיתון, אבל גם לא פורטל במובן המקובל. למרות שהוא יכלול גם שירותים כמו אינדקס ופורומים, הרי שהאורינטציה המרכזית של האתר תהיה סביב התכנים העיתונאיים, וכאן מגיעה ההשקעה הגדולה ביותר שנראתה בעולם התוכן העברי עד היום. חשוב לציין שבמקביל ל-Y-net יעלה לרשת גם אתר נפרד לעיתון עצמו, בדומה להפרדה בין הארץ ל-IOL, ככל הנראה תחת שם הדומיין yedioth.co.il.

את האתר עיצב נוויל ברודי, מעצב אגדי שעיצב גם את אתר הגארדיאן הבריטי, אחד המודלים הטובים בעולם לדרך בה עיתון פועל ברשת.

לפני שנתחיל לתת עצות ולחפש בעיות - עיקר הפעילות בשוק התוכן הישראלי באינטרנט בימינו - הסתייגות: מה שאנו יודעים על המבנה וכוח האדם של האתר הגיע אלינו בדרך לא דרך (אל תשאלו כמה עלה הלווין). למרות שהשתדלנו לסנן שמועות כגון "עורך אתר המוסיקה יהיה `השרוף`", אי אפשר להיות בטוחים במאה אחוז. בעניין תגובה רשמית, יותר קל לקבל אחת כזו מהלשכה של אסד מאשר מידיעות אחרונות.

הערה: באתר הזה עובדים כמה אנשים שעבדו איתנו בעבר בביזנס הזה, וגם אחותו הבכורה של אחד מאתנו. זו ביצה קטנה וזה בלתי אפשרי שלא. אנחנו יודעים שיסתכלו עליהם עוד מעט במבט עקום במסדרונות, שלא לומר החדר הקטן ההוא, זה שהדלת שלו נעולה כל הזמן. ההגינות מחייבת להודיע: הם לא המקורות שלנו.

יש עוד מספיק דרכים לדעת מה קורה ברשת הזו, בלי לתקוע אנשים שאתרע מזלם לעבוד עם מישהו מאתנו פעם. אם הם היו מדברים אתנו, היינו עולים עם הכתבה הזו מזמן. שתי דוגמאות קטנות, רק כדי לסבר את האוזן: על השם Y-Net יכול ללמוד כל מי שעוקב אחרי רישומי שמות המתחם באינטרנט בישראל. תנסו גם להריץ חיפוש באתרי העבודה ברשת על מספר הפקס שלכם.
 
ענק התקשורת האחרון שעולה לרשת
 ענק התקשורת האחרון שעולה לרשת   
זאב חספר הוא העורך הראשי של האתר. אילן יצחייק נמצא מתחתיו ומעל המערכות הראשיות. מערכות התחומים השונות ייצרו תכנים לאתר, שישולבו גם עם כאלו שיתקבלו מהעיתון המודפס. בידיעות שכרו לאחרונה לא מעט אנשי תוכן, רובם צעירים וחסרי ניסיון (אם כי יחסית למצאי "החותנת שלי כתבה משהו לאתר" באינטרנט הישראלי, מדובר באנשים מנוסים), בעיקר יוצאי גל"צ ובמחנה.

כל העובדים עברו תהליך מיון שכולל, וזה הנוהל בידיעות עוד מפרשת ההאזנות, בדיקת פוליגרף. לכל מערכת ראשית יש צוותים של כתבים ועורכים, והעיצוב הבסיסי של הגשת התכנים באתר הוא בנוסח שכבר הפך מקובל בעולם ובארץ, של שלושה טורים (ולינקים בצד, כמובן).

אריאנה מלמד עומדת בראש מערכת התרבות. למלמד, עורכת ומבקרת ספרות בעיתונות הכתובה, שניהלה גם את פורום הספרות בוואלה!, ניסיון רב כמשתמשת אינטרנט פעילה. עורך אתר הסיפורים הקצרים הוא כנראה יון פדר. עופר שלח יכתוב גם לאתר הספורט וגם טורים בנושאים נוספים, ועל פי מגזין המארקר מאתמול, עמרי דולב, לשעבר "העיר" יהיה עורך חדשות הספורט. טלי בן-עובדיה, לשעבר עורכת חדשות בערוץ 2, תעמוד בראש מערכת החדשות.

ריקי כהן, לשעבר עורכת IOL ואחר כך סגנית עורך כאן אצלנו בנענע, תעמוד בראש מערכת ה"אנשים", שתתמקד בעיקר בקהילה אבל תכלול גם תכנים בידוריים. גל מור, לשעבר מאתר "כותרות" ומ"וואלה!", יעזור לה. העורך הכלכלי הוא עידו גרינבאום, לשעבר עורך "סטטוס". עורך המחשבים והאינטרנט הוא גיורא פרבר, שיערוך גם את "אתר משחקי המחשב הגדול בישראל", ורונן שמיר הוא רכז הכתבים.

 
כך צפויה להתנהל העבודה במערכת החדשות, לדוגמא: למערכת מעל עשרה כתבים, כשלכל כתב מוקדש תחום, ומעליהם צוות עורכים ומשכתבים. מדי יום מועלות שלוש או חמש "מהדורות", כשביניהן מבזקים חדשותיים קצרצרים של 50 מילה (פורמט שמתאים גם לסלולרי). הכוונה לבדוק מתי שעות השיא של קריאת חדשות ברשת בכדי לקבוע על איזו מהדורה לשים את הדגש.

המערכת, כאמור, מופרדת מדסק החדשות של ידיעות. אם זה נכון זו החלטה בריאה, בהתחשב בניגודי האינטרסים המובנים - עוד לא נולד עורך בדסק שייתן מרצונו אייטם לטובת פרסום מוקדם בשמינטרנט ("מה קרה לכם, זה עוד יגיע למעריב"). מצד שני, נסגרו הסכמים עם כתבי המקומונים השונים של ידיעות, שיעבירו ידיעות שוטפות הנוגעות לאזור הכיסוי שלהם. גם להם עוד צפויות כמה דילמות.

כוונת ידיעות, שלא יהיו טעויות בנושא זה, היא לעשות את האתר מספר 1 בארץ. ולטענה הוותיקה על כך ש"אף עיתון בעולם לא הצליח לשחזר את השליטה שלו במדיה הישנה גם באינטרנט", עונים בידיעות ש"אף עיתון בעולם הוא לא ידיעות", מה שנכון למדי, בהתחשב באחוזי הקריאה המדהימים של העיתון של המדינה, שביחס לגודל האוכלוסיה הוא העיתון הגדול ביותר בעולם המערבי. הם פשוט לא בנויים לחשוב נמוך יותר.

אבל רגע לפני שכל האתרים יתחילו לממש את התוכניות החדשות לקראת עונת האליפות המתקרבת, הערה אחת קטנה לקולגות החדשות, במיוחד לאלו שטרם התנסו בעבודה המתסכלת והמופלאה כאחת, של תחזוק אתר חי ונושם: אתם לעולם לא יודעים מאיפה זה יבוא לכם.

מעבר למערכות טכניות שייכשלו תמיד ברגע הלא מתאים, מלחמות האגו קטנות, משתמשים שנהנים להתל בכם, האקרים צעצוע בני 12 שיריצו כל סקריפט בחלד על השרת שלכם - מעבר לכל אלו יש עיקרון אחד שכדאי לזכור. עיקרון שמי שלא שם לב אליו, ולא משנה אם קוראים לו ידיעות אחרונות או דיסני או טיים וורנר (PathFinder הכושל, זוכרים?), הרשת תיתן לו בראש. המדיום הזה שייך קודם כל לגולש. גם בעתיד הנראה לעין, הרשת הזו תישאר עניין של בנאדם אחד, שיושב מול מסך אחד, והעכבר ביד שלו.

מחכים לידיעות? מפחדים מידיעות? בואו נדבר על זה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by