ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עורך ynet: טעיתי כשצנזרתי את הקרב בג'נין 
 
 פוסט-שמרן. פדר בכנס (צילום: עידו קינן)   
 
עידו קינן

יון פדר: "מה פתאום הצנזורה אוסרת עלי לפרסם מידע שאינו פוגע בבטחון מדינת ישראל? הייתי שמרן, בפעם הבאה אני כן אפרסם"; אמר את הדברים בכנס אשנ"ב על אתיקה בתקשורת המקוונת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הידיעה על הבכיר הבטחוני שאיבד פריט חשוב היתה אצלנו במלואה. ראש דסק החדשות שאל אותי, 'להגיש את זה לצנזורה?' אמרתי לו שכן, והצנזורה פסלה. למה זה מחייב אותי? כי אני מכפיף את עצמי להסדר בין ועדת העורכים לצנזורה". כך סיפר אמש (שלישי) עורך ynet, יון פדר, בכנס של עמותת אשנ"ב, "אתיקה ואמינות בעיתונות בעידן האינטרנט".
 
``בבוקר כבר ידענו בדיוק מה קורה``. ``עניין מרכזי`` על הקרב בג`נין
 ``בבוקר כבר ידענו בדיוק מה קורה``. ``עניין מרכזי`` על הקרב בג`נין   
בינואר אשתקד החליטה מועצת העיתונות, באופן חד-צדדי, שכלליה חלים גם על העיתונות המקוונת, בניגוד לחוות דעת שמסר לה ד"ר מיכאל בירנהק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. בירנהק, שהנחה את הכנס אמש, הסביר שחשוב לשמור על הוולונטריות של כללי הסדרה עצמית (בניגוד להסדרה ציבורית, כמו חקיקה של הכנסת).

אתר ynet בחר להיות כפוף לכללי מועצת העיתונות. הצייתנות לצנזורה עלתה לו בסיפור על הקרב בג'נין, שהתרחש באפריל 2002. פדר סיפר: "ביום של הקרב בג'נין, ב-9:30 בבוקר כבר ידענו בדיוק מה קורה. הצנזורה אסרה עלינו לפרסם, כי כשנהרגים כל כך הרבה אנשים, לוקח זמן להודיע לכל המשפחות. מה פתאום הצנזורה אוסרת עלי לפרסם מידע שאינו פוגע בבטחון מדינת ישראל? שאלתי את הצנזורית מה היא תעשה אם נפרסם, והיא אמרה: 'אני לא יכולה לעשות כלום'. בסוף אני מחליט להיות שמרן ולא לפרסם".
 
"בפעם הבאה אני כן אפרסם", היכה יון פדר על חטא. "טעיתי, הייתי שמרן. כי בעידן בו לכל אחד בשדה הקרב יש פלאפון, כל המדינה יודעת. היו שמועות – סגן הרמטכ"ל נהרג, עשרות חיילים נהרגו – ואז התחילו לעבוד אתרי השמועות והרוטרים למיניהם. זה יצר גל שמועות נורא. אם ynet היה עושה את מלאכתו – לא החוקית, הציבורית – ומפרסם את המידע, זה היה חותך את גל השמועות. ההסכם עם הצנזורה לא שירת את טובת הציבור".

בכתבה שפרסמנו בחיים ברשת על התנהלות הצנזורה בקרב בג'נין, הפנינו לצנזורה שאלה על זכותה להתערב כדי להגן על המשפחות, כשהדבר אינו נוגע לבטחון המדינה. מדובר צה"ל, אשר מדברר גם את מוסד הצנזור הראשי, נמסר בתגובה: "הצנזורה אינה מאפשרת פרסום מידע על נפגעים בטרם נמסר למשפחות על מנת למנוע מהם פגיעה מיותרת. אמצעי תקשורת העושה כך עובר על כללי האתיקה, וגורם למשפחות הנפגעים סבל נוסף ומיותר". "ממתי צער המשפחות זה עניינה של הצנזורה?", שאל רטורית עורך "תיק דבקה", גיורא שמיס, ורמי יצהר מ"עניין מרכזי" קבע: "תפקידה של הצנזורה הוא לעסוק רק בדברים שעניינם פגיעה בביטחון המדינה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by