ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אם לא תתנהגו יפה, יבוא שוטר ויסגור את האינטרנט 
 
 
עידו קינן

השלטון רוצה לעשות סדר באינטרנט מוצפת הספאם, הפדופיליה וההסתה; באיגוד האינטרנט הישראלי לא סומכים על הבורים בכנסת ובממשלה, ומציעים לנסח קוד אתי עצמאי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איגוד האינטרנט הישראלי מודאג מהתערבות המחוקק בהסדרה של האינטרנט בארץ. כדי להימנע מכך, החל האיגוד במהלך של הסדרה עצמית – מעין קוד אתי וולונטרי, שיבדיל בין טוב ורע ברשת. מסמך עקרונות ראשוני בנושא מתפרסם בימים אלה באתר האיגוד, שקורא והציבור נקרא לשלוח שאלות והערות בנושא.
 
 
נושא האתיקה של האינטרנט נידון במספר כינוסים והרצאות בחודשים האחרונים. איגוד האינטרנט הישראלי, הגוף שאחראי בין השאר על רישום כתובות האינטרנט בסיומת il ועל תחזוקת מחלף האינטרנט הישראלי IIX, הקים קבוצת עבודה בשם "הסדרה פרטית" כדי להתמודד עם סוגיה זו, וכעת מתפרסם, כאמור, מסמך העקרונות הראשוני.

המסמך, שחובר על ידי ד"ר מיכאל בירנהק מהמרכז למשפט וטכנולוגיה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, מציב את הבסיס לדיון בפיתוח הקוד האתי. "ההסדרה הפרטית", כותב בירנהק, "מתאימה במיוחד לסביבה הדיגיטלית הדינמית, שבה עיקר הפעילות קשור במידע. ההסדרה הפרטית מצמצמת את הפגיעה בחירויות הפרט להתבטא בחופשיות, ללא מגבלות וללא חסמים, תוך שמירה על פרטיות, ותוך מימוש האפשרויות הדמוקרטיות שברשת המבוזרת". לדבריו, היא "יכולה לחול רק על מי שהסכים להיות כפוף לה".

גישת ההסדרה הפרטית נובעת מתפיסת עולם ליברלית-קפיטליסטית, הגורסת שיש לתת לשוק להתפתח תוך התערבות מינימלית של הממשל. אפשר לטעון נגדה שהיא מעבירה את הכוח מקבוצות אינטרסים ממשלתיות לקבוצות אינטרסים כלכליות-תאגידיות, ואפשר גם לשער שלא יהיו לה שיניים נגד מי שיחליט לפעול בניגוד לכלליה.

בירנהק עצמו חוזר ומדגיש את ההכרח להשאיר את ההסדרה וולונטרית: "האפשרות לא להשתתף בהסדרה ולא להיות כפופים לה משמרת פתח יציאה חשוב למי שנפגע ממנה, ובכך מהווה אמצעי בקרה על התנהגות כוחנית פסולה של השחקנים החזקים". מצד שני, הוא מזהיר כי "לוולונטריות עצמה עלול להיות חסרון: היא עלולה להזמין התערבות מדינתית-ציבורית, שתוצדק בטענה כי [...] ישנו אותו מגזר של גורמים המסרבים לקבל על עצמם את ההסדרה הפרטית, ואת פעילותם יש להסדיר".

הפתרון של בירנהק הוא "בקביעת כללי הסדרה פרטית טובים המגלמים הסכמה רחבה ככל האפשר ושהם ביטוי לאינטרסים של כל הגורמים המעורבים, תוך שמירה קפדנית על זכויות אחרים, ועל-ידי גיבוש דרך קבלת החלטות שתאפשר בסיס הסכמה רחב ככל האפשר". מהדברים עולה החשש כי מדובר בקואליציה רחבה, מעין ממשלת אחדות לאומית של האינטרנט, שתגבש קוד אתי חלבי.

ההסדרה הפרטית תידון בכנס השנתי השמיני של איגוד האינטרנט, שיתקיים בחודש מרץ.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by