ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המדריך המהיר לתביעות קטנות 

המדריך המהיר לתביעות קטנות

 
 
אורן הוברמן

מכרו לכם מוצר פגום ואין עם מי לדבר? הדוברמן מציג את האופציה האחרונה שלכם לקבל את הכסף בחזרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קיבלתם מוצר פגום. זו יכולה להיות טלוויזיה, מחשב או כל מוצר אחר. במרבית המקרים, תוכלו להרים טלפון מהיר לחברה המספקת (או לנותני האחריות) ובתוך ימים ספורים יגיע טכנאי לתקן את המוצר (או להחליפו באחד חדש). במקרים נדירים (ולצערנו, לא מספיק נדירים), ובמיוחד כשמדובר במותגים אלמוניים, החברה מתנערת מאחריות, לעיתים לא עונה לטלפונים ומסרבת בכל תוקף לתקן או לפצות. קחו למשל כמה מלקוחות "המכרז הישיר" שקנו מוצרים במחיר מלא ועד היום לא קיבלו דבר (מלבד כאב לב). חכו עוד רגע לפני שאתם מתייאשים לגמרי: יש לצדכם את "בית המשפט לתביעות קטנות", אולי כלי ההגנה החזק ביותר שלכם כצרכנים כנגד החברות הגדולות. הגיע הזמן שתכירו אותו.

הערה: המדריך שלפניכם מסתמך על מאגרי המידע של הרשות השופטת ומתוך ניסיונם של צרכנים. המידע אינו בא במקום ייעוץ משפטי, ויש להתייחס אליו כהמלצה בלבד.
 

מהו בית המשפט לתביעות קטנות

בכדי לתבוע חברה (או אדם) בבית משפט "רגיל" תאלצו לשלם מחיר לא קטן, החל מזמנכם וכלה בכספכם. רק מי שהיה מעורב אי פעם בתביעה כלשהי יודע עד כמה נכון המשפט "גלגלי הצדק טוחנים לאט"; תביעות בבתי המשפט כוללים בד"כ טפסים מפה ועד להודעה חדשה, הליך משפטי ארוך ותשלום יקר לעו"ד. כל זאת, עוד לפני שבכלל מישהו הבטיח לכם שאתם עומדים לזכות.

לאור הבעיות המפורטות, החליטו בישראל לאמץ במקרים מסוימים את שיטת "התביעות הקטנות". היתרונות: הליך משפטי מהיר יותר, זול יחסית (על כך עוד נפרט בהמשך) ושאינו דורש את מעורבותם של עורכי דין יקרים.
 

מי יכול להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות?

רק אדם פרטי (כלומר, שאינו חברה, עמותה או תאגיד אחר) יכול להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. ניתן להגיש את התביעה נגד אדם אחר או נגד חברה. כשמדובר בסכסוכים על רקע צרכני סכום התביעה לא יכול לעלות על 17,800 ₪.

אגב, אם התביעה היא בענייני עבודה או מזונות, להם יש בתי משפט מיוחדים משל עצמם, ואין טעם להפנותם לבית המשפט לתביעות קטנות. הם אינם רשאים לטפל בהם.

ככלל, בתביעות קטנות כל אחד מהצדדים מייצג את עצמו, בלי מעורבות עורכי דין. המשמעות: אין צורך בפלפולים מתחכמים או בפרוצדורות משפטיות מורכבות. כל צד מספר בשפה פשוטה את המקרה שלו והשופט מנסה למצוא פיתרון הוגן. במקרים נדירים (כשאחד הצדדים הוא עורך דין בעצמו או שנמנע מהאחד הצדדים להגיע למשפט) יתיר בית המשפט באופן חריג ייצוג ע"י עו"ד.
 
 

מתי לתבוע?

רק כשאין אפשרות אחרת. לתבוע, גם בתביעה קטנה, משמעו בזבוז של זמן, ימי עבודה, תשלום אגרות (83-211 ש"ח תלוי בסכום התביעה) וסיכון בהפסד. לפיכך, לפני שאתם תובעים על נושא צרכני, מומלץ לפנות לנתבע הפוטנציאלי טלפונית ובכתב, לאיים עליו בתביעה ולפנות לגופים צרכניים, דוגמת הדוברמן. אם כל הצעדים נכשלו, הגישו תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות.

אם ידוע לכם כי החברה פשטה את הרגל (או שהבעלים נעלמו לחו"ל) אולי כדאי לחשוב מחדש על כל עניין התביעה. גם אם תזכו, ייתכן שלא יהיה לכם ממי לגבות את הכסף.
 

איפה נמצא בית המשפט הזה?

מדינת ישראל מחולקת לשישה מחוזות משפטיים, בכל אחד מהם יש "בית משפט שלום", שעל פי רוב מוסמך גם לתפקד כבית משפט לתביעות קטנות. את התביעה, אגב, רצוי להגיש בבית משפט באזור מגוריו של הנתבע או באזור בו ממוקם העסק שלו. אם אתם מתכננים תביעה, מומלץ בחום לראות במו עיניכם כיצד מתנהל דיון בבית משפט שכזה.
 

החלטתי לתבוע. מה אני צריך לעשות?

השופט. אל תתנו לו להאיץ בכם
 השופט. אל תתנו לו להאיץ בכם   
בכתובת הבאה תמצאו את טופס התביעה הקטנה, באדיבות אתר הרשות השופטת. הדפיסו אותו ומלאו את הפרטים. חשוב: אם אתם תובעים אדם, רשמו בטופס את שמו המלא ופרטיו. אם אתה תובעים חברה, דאגו לרשום את שמה המלא והרשמי של החברה (לדוגמה: חברת פרעצל בע"מ).

את פרטי התביעה יש לנסח בקיצור ובבהירות. בנוסף, דאגו לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים למקרה (במקרה שלנו: צילום של קבלת הקנייה, ההתכתבות עם החברה, חוות דעת של טכנאי לגבי מקור התקלה, צילום המדגים אותה וכו'). את כתב התביעה הזה, בצירוף המסמכים, צלמו בשלושה עותקים והגישו למזכירות בית המשפט (הסבר על כך בהמשך הכתבה).

חשוב: אי אפשר לתבוע פעמיים באותו עניין. לכן, כללו במסמך התביעה שלכם כל סכום הקשור לנושא.

כשתגישו את התביעה תתבקשו לשלם אגרה של אחוז משווי התביעה ועוד אגרת הקלדה. האגרות הללו בד"כ לא יעברו את ה-150 ₪ ותוכלו לשלם אותם במזומן או בכרטיס אשראי. לאחר התשלום ימסרו לכם במזכירות את מועד ומקום המשפט. זמן קצר לאחר מכן יישלח מבית המשפט מכתב בדואר, "הזמנה לדין", עבור הנתבע בו נקוב הזמן להגשת כתב הגנה מצידו (עד 15 יום) ותאריך ושעה להתייצבות בבית המשפט.

עכשיו אתם מחכים לכתב הגנה מהנתבע בדואר רשום. הנתבע יכול לתבוע אתכם בחזרה (ותוכלו כמובן גם להגן על עצמכם). במקרה שלא קיבלתם כתב הגנה, עליכם להתקשר למזכירות בית המשפט 30 יום לפני מועד הדיון ולברר שאכן נמסרה התביעה לנתבעים. כדאי לעשות זאת כדי לא לעכב עוד יותר את פסק הדין.

נתבע שלא יגיש כתב הגנה ולא יופיע לדיון – יפסיד במשפט.
 

הגיע יום הדיון. מה צריך לעשות?

קודם כל, צריך להגיע בזמן וישירות לאולם הדיונים. מותר לכם להביא עדים וראיות ללא תשלום או הודעה מראש. אם תרצו, תוכלו לבקש מבית המשפט שידון בתביעה כ"בורר". במקרה הזה, הדיון יהיה קצר במיוחד , אך בניגוד למשפט רגיל לא תוכלו לערער על החלטתו.

אנשים שתבעו (ונתבעו) בבית המשפט לתביעות קטנות מעידים כי התחושה הראשונית היא שוק קל. שכחו מכל מה שראיתם בטלוויזיה – אין מדובר בהליך משפט פורמלי. השופט רוצה לשמוע את הצדדים ולהגיע לאמת במהירות האפשרית. הוא ידבר לעניין ובשפה הכי פשוטה, יאיץ בכם וילחץ להגיע לפשרה (אל תסכימו עד שתהיו בטוחים בכך במאת האחוזים! קשה מאוד לחזור בכם אח"כ).

מומלץ להכין את כל האינפורמציה הרלוונטית מראש. הכינו תשובות לכל הטענות האפשריות מצד הנתבע ומצד השופט.
 

פסק הדין

בניגוד לבתי המשפט הרגילים, כאן השופט יקבע את פסק הדין מיד עם סיום הדיון או בתוך שבוע. בפסיקתו הוא יקבע מי ישלם למי וכמה. תוכלו לערער על פסק הדין בתוך 15 ימים, אך המחיר לכך יהיה פרוצדורה יקרה וממושכת.
 

זכיתי. מה עכשיו?

בית משפט לתביעות קטנות. שווה לבקר לפני הדיון
 בית משפט לתביעות קטנות. שווה לבקר לפני הדיון   
עוד מוקדם לשמוח. כעקרון, באפשרותך לפנות להוצאה לפועל שידאגו לגבות מהנתבע את הסכום המגיע לך. בפועל, מעידים רבים, מדובר לעיתים בסיפור ארוך ומייגע. אחת ההמלצות הנפוצות היא לקחת עורך דין טוב, המתמחה בתחום, לשלם לו דמי טרחה ושכר מסוים, ולדאוג שירדוף בשבילך אחר הכסף.

בכל מקרה, אם הגעת לשלב זה, היינו ממליצים בחום לקרוא את המדריך המורחב של אתר "משפט און-ליין" העוסק בנושא.
 

מידע נוסף על תביעות קטנות תוכלו למצוא:

בחוברת הרשמית של הרשות השופטת, במדריך המצוין לתביעות קטנות של "משפט און-ליין", ובאתר המועצה הישראלית לצרכנות.
 

ככה תשיגו אותנו

דפקו אתכם? תנו לנו להפוך שולחנות!
דוא"ל: doberman_report@nana.co.il (נא לצרף שם ומספר טלפון).
פקס: 03-6494645 (לידי "דוברמן").

להצטרפות לרשימת הדיוור של הדוברמן, שילחו לנו מייל עם המילה REPORT.

גילוי נאות: דוברמן מתפרסם בפורטל נענע הנמצא בבעלות חברת נטוויז'ן. עם זאת, הוא נטול פניות לחלוטין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by