ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נשיא של כו-לם 

נשיא של כו-לם

 
 
אורי רודריגז

התמוטטותו של הנשיא ויצמן ביום העצמאות, רק החישה את המירוץ לנשיאות, שהחל כבר לפני שלושה חודשים. במציאות הפוליטית החדשה שהביא ויצמן אל מוסד הנשיאות, ברור לכולם מי תהיה המנצחת הגדולה בבחירות לנשיאות: ש"ס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויצמן. סיום צורם (רויטרס)
 ויצמן. סיום צורם (רויטרס)   


המקום: מסעדה מזרחית באזור התעשייה תלפיות בירושלים. הזמן: לפני כשבוע. הנוכחים: חבר הכנסת מהליכוד משה קצב, ארבעה ח"כים של תנועת ש"ס. בתשובה לשאלה, עונה חבר הכנסת קצב כי הגיע למסעדה לחגוג את בר המצווה של בנו של אחד מחברי הכנסת של ש"ס. סקירה מדוקדקת של המסעדה לא מגלה צעיר למטה מגיל עשרים במקום, חבר הכנסת קצב מתעקש: "הוא יצא לרגע". חתן בר המצווה מבושש להגיע, לעומתו נראה שיש במקום חתן מיועד אחר: חבר הכנסת קצב. הנוכחים מפסיקים את שיחתם עד יעבור זעם (או לפחות העיתונאי), אולם באוויר עומד ריח פוליטי מוכר: ריח של נשיאות.

הודעתו של הנשיא ויצמן ערב יום העצמאות על פרישתו הצפויה ממוסד הנשיאות לא הפתיעה איש. ההתמוטטות המתוקשרת של ויצמן ביום העצמאות, בקבלת הפנים לסגל הדיפלומטי בבית הנשיא, רק זרזה את המרוץ לנשיאות שיריית הפתיחה שלו נורתה כבר לפני שלושה חודשים, עם פרשת הכספים מהמיליונר סרוסי. אבל למרות שפרשת ויצמן כבר מזמן לא עומדת בראש סדר היום, עומד ויצמן לסיים את שרותו הציבורי באקורדים צורמים, כשהעניין הציבורי מתמקד כעת במלחמת הירושה.
 
פרס. המועמד המוביל, גם מבחינת ש``ס (רויטרס)
 פרס. המועמד המוביל, גם מבחינת ש``ס (רויטרס)   
כבר שנים רבות שמוסד הנשיאות אינו נחשב למוסד א-פוליטי. בעוד שנשיאים קודמים ניסו להצניע ככל יכולתם את הקשר בין הפוליטיקה לנשיאות, התערב ויצמן בפה מלא במהלכים מדיניים שונים, ואף כפה עצמו לא אחת על ראשי ממשלות ושרים. אם בשנים עברו היה הנשיא "נבחר העם" שהכנסת אישרה את כהונתו בהליך פורמלי, הרי שבמאה הנוכחית הנשיא נבחר באופן פוליטי לחלוטין על ידי חברי הכנסת, והעם אותו הוא מייצג צריך לבלוע את הבחירה.

נכון להיום, מסתמנים שלושה מועמדים למרוץ לנשיאות: השר לפיתוח אזורי שמעון פרס, חבר הכנסת משה קצב ושר החוץ דוד לוי. פרס הוא המועמד המוביל נכון להיום, בעוד שלוי, רשמית לפחות, אומר שלא יתמודד על הנשיאות. פרס נהנה מתמיכת חבריו למפלגה, החכ"ים הערביים, אפילו אצל הרב עובדיה יש לו נקודות זכות. אולם בקונסטילציה הפוליטית הנוכחית, יעשה ברק כל שביכולתו על מנת למנוע משנוא נפשו, פרס, את התענוג שבפרישה המכובדת לנשיאות. כך נולד בעצם הרעיון להריץ את לוי, שהוא עצמו מודע לכך שבבחירות הבאות הוא בבחינת "סוס מת".

אויב נוסף של ברק, מזכ"ל מפלגת העבודה חבר הכנסת רענן כהן, מתכונן לשריין את פרס כמועמד מפלגת העבודה מיד עם הודעת ההתפטרות של ויצמן, ולטרפד את יוזמת ברק. לברק נכון להיום, אין תמיכה במועמד "שלו" (לוי, או כל שם אחר שיצוץ) לא במפלגת העבודה ולא בליכוד. באשר לקצב, הרי שהוא נהנה מתמיכת הליכוד, חזית ארץ ישראל ומספר חכ"ים דתיים שרוצים לראות שומר מסורת יושב על כס הנשיאות.
 

אולם למרות כל זאת, המפתח למשכן הנשיא נמצא כרגיל אצל ש"ס, ש-17 המנדטים שלה, יהוו לשון המאזניים גם במרוץ לנשיאות. גם במרוץ אל לבה של ש"ס מוביל פרס: הרב עובדיה זוכר מה שהח"כים הטריים של ש"ס לא יודעים - פרס כראש ממשלה נתן לחרדים בכלל ולש"ס בפרט, יותר מכל ראש ממשלה אחר, כולל נתניהו. דוד לוי "מחוק" בש"ס: למרות המזרחיות והמסורת, הרי שבמפלגה לא ישכחו ללוי את התבטאויותיו בעקבות הבחירות לעיריית בית-שאן. גם לוי עצמו, שגאוותו המפורסמת ידועה בציבור, לא ימהר לנשק את זקנו של הרב.

וקצב? הוא לאחרונה, מפזר רמזים עבים על תמיכת ש"ס במועמדותו. האם במסעדה (הכשרה) בתלפיות נרקמה לה בשבוע שעבר פרשת בראון-חברון חדשה? סביר להניח שלא. הליכוד וש"ס גם יחד, נכוו דים מהפרשייה הקודמת, ויזהרו כעת גם בצוננים. אולם קצב, שועל פוליטי מנוסה, מבין בודאי שתמיכת ש"ס בכל נושא תעלה כסף, או לפחות שווה ערך לכסף.

גם פרס מכיר את המשתנים בנוסחה הזו. בחיים הפוליטיים כמו בחיים הפוליטיים, נכון להיום נראה שהנשיא הבא של מדינת ישראל יהיה זה שיתן יותר לש"ס. כרגיל, המרוויחה העיקרית מן המרוץ הפוליטי העכשווי תהיה ש"ס. המפסיד העיקרי יהיה עם ישראל, או לפחות אותם חלקים בעם ישראל שלא לומדים ב"אל המעיין".
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by