ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האוסקר של הרשת 

האוסקר של הרשת

 
 
אודליה ברקין

באחת-עשרה במאי זה יקרה. מיטב האנושות מדרגת את האתרים הטובים ביותר בטקס שמועבר בשידור חי. אם אתם לא שם - אתם לא אונליין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כך זה נראה בטקס הקודם. קצת פחות סקסי מהאוסקר האמיתי
 כך זה נראה בטקס הקודם. קצת פחות סקסי מהאוסקר האמיתי   
למישהו יש מושג איך נראה האיש שבבעלותו שליש מהמניות של יאהו?, איפה גר הבעלים של אמאזון? איך קוראים לאחראי על מנוע החיפוש של אלטה-ויסטה? אף אחד לא מכיר אותם, רובם חלוצים, חלקם מיליונרים ו/או גאונים יצירתיים. את מירב זמנם הם מבלים בחדרים ממוזגים, טורחים על HTML יום ולילה, משפצרים, מוסיפים תוכן, מלטשים ועושים הכל, כדי שלכם, הגולשים יהיה לאן לגלוש.

כשהם יוצאים לרחוב, לא מחכים להם עיתונאים, גם לא מעריצות חמות או אתרי-שינאה לוהטים. ההכרה היחידה לה הם שואפים (מלבד הרבה מאוד כסף בבנק) הוא פסלון הוובי - האוסקר של הרשת.

טקס הווב אוורדס מתקיים זו השנה הרביעית ברציפות בקליפורניה. גם כאן היוזמה היא של האקדמיה, אך לא של זאת ההוליוודית אלא של זאת האחראית על המדע והאומניות הדיגיטליות. הטקס מעניק הכרה יוקרה וכבוד לאתרים ראויים ומושקעים ברשת.
 
גם מאהיר, התורכי המוזר, מועמד - ולכן התלבש יפה לכבוד הטקס. (מתוך האתר הרשמי)
 גם מאהיר, התורכי המוזר, מועמד - ולכן התלבש יפה לכבוד הטקס. (מתוך האתר הרשמי)   
היופי בכל הטקס הזה הוא שבניגוד לאוסקר, המוקדש כולו לתעשיית הסרטים, כאן מדובר ברשת הגלובלית ולכן מוענקים פרסים לאתרים גם בתחומי החינוך, המשחקים, הספורט, האופנה ועוד. השנה נבחרו מועמדים לעשרים ושבע קטגוריות מעשרים ושבע מדינות.

על צוות השופטים המכובד בו חברים 240 איש נמנים אנשי `קריאטיב` (לא החברה, אלא המחלקות ה`יצירתיות`) מכל התחומים: מפיקי טלוויזיה, מעצבים אומנותיים במגזינים, מנכ"לי טכנולוגיות דוגמת סטיב קירש המשמש כמנכ"ל מנוע החיפוש `אינפוסיק`, ראשי חברות שעניינם מולטימדיה ועוד ועוד אנשים שכל אחד מאתנו היה שמח לקבל מהם מעט חיזוק חיובי.

השופטים, כמו כל דבר בצבא, מתחלקים לשלושה סוגים: הסוג הראשון מורכב מקצועני רשת, שועלי גלישה וותיקים שיש להם נסיון בבניית אתרים ובסיקורם, העוברים על כל האתרים ובוחרים את המועמדים בכל קטגוריה. אלו הם מבקרי האתרים. הסוג השני: שופטים מדרגים. אלו הם אנשי תוכן ועיצוב, עיתונאי-רשת ומנהלי קהילות, כאלה שמחוברים למה שקורה, לטרנדים ולכישלונות והם אלו שמדרגים את האתרים, כל אחד בתחומו, לפי סדר היררכי.

בסופו של דבר נופלת ההכרעה על השופטים הסופיים: אנשי-חזון שתרמו לעיצוב הרשת ולאפשרויות הגלומות בה ו/או לתרבות והחברה. הללו נותנים שיפוט משלהם לגבי תרומתו של כל אתר לעולם הוירטואלי המתפתח. כך למשל בשנה שעברה ניתן היה למצוא את הבמאי המהולל פרנסיס פורד קופולה (`אפוקליפסה עכשיו`) בין השופטים הסופיים בקטגוריית הקולנוע.
 

ומה השנה?

 
אל הקתדרה בסאן פרנסיסקו יגיעו משתתפים מרחבי העולם - מי ברכב מי ברגל. מי שמעוניין ברשימת המועמדים המלאה ייעזר בקישור אבל נאמר רק שבקטגוריית אתרי הטלוויזיה מתחרים ביניהם בין השאר CNN, MTV, ו-MSNBC. בקולנוע מתחרים שני אתרי הסרטים הקצרים Atom Films מול IFILM והמדריך IMDB משנה שעברה.

רק בתחרות כמו ה`ווביז` אפשר למצוא הפכים גמורים כל כך באותו האולם: בקטגוריית המוזרים (אותה בהחלט שווה לבדוק) מתחרה האתר של מאהיר הטורקי המשופם. מאהיר, שעלה לגדולה בלי סיבה נראית לעין, מועמד באותו הטקס בו נמצא גם `אתר הרעב` של האו"ם שבו על כל הקלקה של גולש מקבל ילד רעב בעולם השלישי מנת אוכל.
 
 
ולא חסרים סקנדלים או פרודיות: יוצרי האתר של ג`ודי שזכו במקום הראשון בקטגוריית האמנות בשנה שעברה צעקו לקהל: "כולכם משרתי תאגידים מכוערים ובני כלבה (זונות)!", ואילו בחיקוי מרגש לג`יימס קמרון, במאי `טיטניק` צעק מייסד IMDB (אתר הקולנוע הגדול ביותר ברשת) תוך שהוא מרים את הפסל בו זכה בקטגוריית הקולנוע: "איים דה קינג אוף דה וורלד וייד...ווב!". באידיש זה נשמע יותר טוב.

הטקס ישודר, כאמור, באחד-עשר במאי. האתר מציע הגרלה (הפרס הראשון - מכונית!) לגולשים המוכנים להשתתף בהצבעה. המלצת המערכת היא לעבור בין האתרים המועמדים, של השנה וגם של שנים עברו, להתרשם עד כמה התפתחה הרשת ולהצטער על כך שאין תחרות יסודית כל כך גם לאתרים ישראליים. בשנה הבאה בירושלים הבנוייה!

הלאה לתחרות הווביז
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by