ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מהכור בדימונה למרפסת של סימונה 

מהכור בדימונה למרפסת של סימונה

 
 
יוני שדמי

תוכנה ישראלית חדשה מאפשרת לכולנו להפוך לסוכני CIA לרגע. האם טרה-אקספלורר תחליף את המפה כפי שאנו מכירים אותה או תהפוך לכלי ריגול רב עוצמה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לווין ריגול. סיור בחופי אילת בטרה-אקספלורר
 לווין ריגול. סיור בחופי אילת בטרה-אקספלורר   
על רקע הלבלוב של יותר ויותר סטארט-אפים עבריים שהוקמו פשוט כי היזמים האמביציוזים הצליחו לגרד את ההון הדרוש, בולטת חברת Skyline כסטארט-אפ האמיתי שמדינת ישראל רוצה לאחל לעצמה לכבוד העובדה שהחזיקה מעמד עוד שנה בלי ליפול לתהום. היופי האמיתי של ``סקיליין``, היי-טק ישראלי כמו שהיי-טק ישראלי צריך להיות, הוא בשילוב המנצח בין מוצר מדהים - לא פחות - לבין תוכנית עסקית מבטיחה ורשימה של שותפים אסטרטגיים שמתחילה בAOL ומסתיימת בצה"ל.

המוצר העיקרי של סקיליין הוא ``טרהאקספלורר``, שילוב בין דפדפן אינטרנט, אטלס משוכלל, מנוע תלת-מימד א-לה-קוויק ולוויין ריגול. הפלא הקטן הזה, שהופך כל פנטיום צנוע למתחרה של מחשבי הריגול של הCIA, מאפשר למשתמש לעוף מעל נופים תלת-מימדיים פוטוריאליסטיים של מדינת ישראל (או ארה"ב, או הירח, או ארץ עוץ) במהירות גבוהה ותוך עדכון מהאינטרנט בזמן אמיתי.
 
קרקע וירטואלית. כיפת הסלע בירושלים בטרה-אקספלורר
 קרקע וירטואלית. כיפת הסלע בירושלים בטרה-אקספלורר   
"בתחילה, אנחנו לוקחים צילומי אוויר, צילומי לווין ומפות גובה", מספר על תהליך היצירה של התוכנה יצחק סטולץ, מנכ"ל החברה (שהוא לא ילד בן 22 שהשתחרר לפני חודשיים מחיל המודיעין, אלא יזם מחשבים בן 51 עם וותק של עשרות שנים שהקים יותר מחברה אחת). "המשתמש מוריד את התוכנה, עף מעל הקרקע הווירטואלית, והמחשב מושך בזמן אמיתי את הקרקע שמעליה המשתמש עף", הוא מוסיף.

התוצאה פנטסטית - אפשר לטייל מעל ישראל (או מעל כל קרקע אחרת שהוזנה לתוכנה) ברום שעד עכשיו התאפשר רק אחרי גיבושים מתישים ושנות הכשרה רבות בחיל האוויר הישראלי, או לחילופין לשוטט מעל הקרקע ממרחק שמאפשר לראות את מספר לוחיות הרישוי של המכוניות ואת צבע שיערן של התיירות בים המלח. "מבחינה טכנולוגית אנחנו יכולים לאפשר לצפות בתוכנה בפירוט אינסופי, שיתן למשתמש לראות כל פרט במפה, ממש כאילו הוא נמצא במקום", מספר סטולץ.
 
פירוט מדהים. מכוניות חונות בחניון בטרה-אקספלורר
 פירוט מדהים. מכוניות חונות בחניון בטרה-אקספלורר   
הטכנולוגיה של טרהאקספלורר - שכמו כל מוצר אינטרנט ראוי, נמצאת בבטה - מתבססת על מנוע תלת-מימדי שנועד במקור בכלל למשחקי מחשב ופותח בידי קומפרו-גיימז ז"ל, חברת המשחקים של סטולץ. לאחר שעבר המנוע הסבה ממשחקים ליישומי רשת, הוא החל להמריא בעשרות כיוונים שונים.

זה מתחיל במפות תלת-מימדיות של ערים אירופאיות מרכזיות, כשלחיצה על אתרים היסטוריים מרכזיים מובילה לאתרי אינטרנט שעוסקים בהם, ולחיצה על קניונים מובילה לחנויות וירטואליות. זה ממשיך בשותפות עם AOL וMapquest, כשסקיליין מספקת לאחד מאתרי המפות הגדולים והמובילים ברשת את האופציה התלת-מימדית. וזה מסתיים בשותפויות עם קודאק ופוג`יסטו, כמו גם בשותפות עם חברת נדל"ן שמאפשרת לשוטט בתוך בתים בבניה גם מצידו השני של כדור הארץ, ובפרוייקטים מסווגים עבור צה"ל.

ואגב פרוייקטים מסווגים, אין גבול לשימושים הצבאיים שיכולים להיות לטרהאקספלורר: כבר היום קצת מפחיד למצוא בתוכנה את המשרד של נענע, לדוגמא, במבט על, כולל תצלום מפורט של מגרש החנייה והמכוניות החונות בו.
 
 
כור או מפעל טקסטיל? בניין מסיבי ומגודר ליד דימונה בטרה-אקספלורר
 כור או מפעל טקסטיל? בניין מסיבי ומגודר ליד דימונה בטרה-אקספלורר   
הדגמת הרזולוציה הגבוהה של התוכנה מפחידה עוד יותר, כשערים שלמות כמו נתניה ואילת נפרשות לעיני המתבונן מגובה נמוך ביותר ובפירוט מלא. "כמובן שאפשר להשתמש בתוכנה לצרכי ריגול", אומר סטולץ באי-נוחות, "אבל לכל דבר טוב יש גם צד רע ולכל שימוש חיובי בידע חדש יש גם שימוש שלילי. זה סיכון שאנחנו צריכים לקחת."

בזמן שהסיכון הזה נלקח, הפרטיות שלנו יכולה להיות בסכנה. אמנם בינתיים התוכנה מתעדכנת בתדירות משתנה, אבל מבחינה טכנולוגית אין כל מניעה לעדכון שוטף ויומיומי (ואולי אף בזמן אמיתי) של המפות התלת-מימדיות של התוכנה, שיאפשר מעקב צמוד אחרי כל אדם, בכל העולם, בכל שעה. הכוח שיש היום רק למספר אנשים זעום בארגוני ביון בודדים יעבור לידיים של כל ילד שיוריד (בחינם, אלא מה?) את תוכנת הלקוח של סקיליין.

אבל כאמור, בסקיליין סבורים שזה לא העיקר, ובסריקה של מדינת ישראל אפשר למצוא - או כך לפחות נדמה לעיניים בלתי מקצועיות - את הכור האטומי בדימונה.
 
למרות שכל חברה ישראלית שעוסקת בתצלומי לווין צריכה להעביר לאישור הצנזורה את כל פירסומיה, הרי שהצילומים עליהם מתבססת סקיליין צולמו בידי חברה צרפתית, חופשייה משיקולי הביטחון הישראליים.

משום מה, זה לא מדאיג אף אחד בישראל - "אנחנו לא עוסקים בזה" היא תגובתו הרשמית של משרד הביטחון, "זה לא המחלקה שלנו", עונים במשרד הצנזור הראשי, ובדובר צה"ל מתעקשים שזה בכל זאת באחריות משרד הביטחון. בינתיים, הכור, ומה שנראה כמו סוללת הטילים שלפי פרסומים זרים מגוננת עליו, חשופים לעין כל.

עופו חזרה למוסף יום העצמאות של נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by