ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפסיכולוגיה האלימה של האינטרנט 
 
 איזו מפלצת רדומה מתעוררת ברשת?   
 
רומי יצחקי

השנאה שלנו, האהבה שלנו, הכעסים שלנו – מה גורם לעולם הרגשי שלנו להיות מוחלט כל-כך כשאנחנו מגיעים לרשת? על הקשר בין השלכה, מרחבים רגשיים ולכידות חברתית, והאדם היושב לבד מול מחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשנכנסתי בפעם הראשונה לפורום ספרות ברשת, לפני מספר שנים, בסך הכל רציתי לספר למשתתפי הפורום הקבועים על אירוע שיעניין אותם. ידעתי שיש לי סיפור מקסים, שהלב שלי מתרונן כשהוא נזכר בו, ושאנשים שאוהבים ספרים בטוח יעריכו את זה. כולי מתרגשת, סיפרתי להם הכל, וחיכיתי להתפעלות שבוודאי תגיע.

אני לא רוצה לצנן את התלהבותך, השליכה עלי מנהלת הפורום קדרת מי קרח, אבל זה ממש לא משהו. ולא רק זה, המשיך לדקור בצלעותיי חבר פורום אחר, את נוטפת מיחסי ציבור. לא המצאת את הגלגל, הוסיפה נשמה טובה אחרת, ואחרון סיכם: פה זה לא המקום שלך.

עם כל כך הרבה עלבון חנוק, הדבר שהכי רציתי לעשות זה לשרוף להם את הפורום. מה קרה, לא שמעתם על אדיבות והסברת פנים? קצת חביבות היתה מורידה לכם שנים מהחיים?

אני לא הראשונה ולא האחרונה שנפגעה מיחס מזלזל בקהילות ברשת, אבל לא בטוח שהבנתי את הסיבה לתחושות העוצמתיות שלי כשזה קרה. גם במציאות לפעמים לא נחמדים אליי, ועוד לא קרה שהלכתי מכות באותה הקלוּת שבה גולשים מציפים פורומים או נסחפים לקללות. משהו מיוחד עובר עלינו ברשת, ולמשהו הזה יש הסברים פסיכולוגיים, הציעו מארגני יום העיון באוניברסיטת תל אביב בנושא פסיכולוגיה ברשת.
 
 
מה בעצם קורה לנו באינטרנט? ראשית, התקשורת שלנו עם האחרים היא אנונימית בעיקרה, ואנחנו לא רואים מי עומד מולנו. גם התגובה לדברים שאנחנו כותבים לא מגיעה מיידית. כיוון שקשה לנו לתקשר עם כל-כך מעט מידע, אנחנו "משלימים" את החסר לנו מתוכנו, על ידי השלכת המחשבות והרגשות שאנחנו מרגישים על בני שיחנו. אם אני כועסת, אז כנראה שגם מי שאני מדברת איתו כועס, ולא משנה אם יכול להיות שבצד השני נמצא כרגע אדם שיש לו רק חום כלפי.

או בדיוק להיפך, כשקוצר רוח מתורגם בטעות לחביבות, רק בגלל שאנחנו מרגישים רחבי לב כלפי האדם שממול. בפגישה פנים-מול-פנים היינו קוראים את שפת הגוף של הצד השני, את הטון בו הוא מדבר. בפגישה ברשת אנחנו כמעט ומשוחחים עם עצמנו.

עוד תחושה שמלווה את הגלישה ברשת היא העדרה של היררכיה. כולנו שווים, כולם יושבים מול מחשב, וברגע האמת לא אכפת לנו אם מנהל הפורום הוא אדם מבוגר וחכם, או אפילו ראש הממשלה בכבודו ובעצמו, הוא בטח לא יגיד לנו מה מותר ומה אסור.

התוצאה של שתי התופעות הפסיכולוגיות הללו היא ירידה בעכבות שלנו. אם במציאות הייתי חושבת פעמיים לפני מילה לא יפה ונזהרת מול דמות סמכותית, ברשת אני מגיעה בקלות לדחף אלימות חזק מאוד, ואני מיד רוצה להרוס, לקלל, להציף ולפגוע במי שפגע בי (או שדמיינתי שהוא פגע בי כשפירשתי לא נכון את כוונתו).

מצד שני, גם האהבות חזקות מאוד במצב הרגשי הזה, בו יש לנו מרחב גדול לפרש את הדברים איך שאנחנו רוצים. מאוד מהר אנחנו מרגישים שהמשתתפים בפורום הם חברים טובים שלנו אפילו שהקשר קצר בזמן ובתוכן. בגלל שאנחנו מייחסים לכל סמיילי :) קורקטי את החיוך המקסים בעולם, אנחנו מגלים ברשת נדיבות גדולה, לפעמים גדולה מדי. אנחנו מתאהבים ומתרגשים רק מלראות כמה מילים כתובות של אדם חדש, ואנחנו הולכים עם מה שאנחנו מרגישים עד הסוף. הדקויות נעלמות ברשת. כל רגש הוא טוטאלי.
 
 
ואם עוברים מהאינטרנט הגדול לעולם הפורומים המוגדר, יש גם דינמיקה שמיוחדת לקבוצות דיון. אם בעולם האמיתי יש הבדל מאוד ברור בין קבוצה קטנה, שמאפשרת אינטימיות, לבין קבוצה גדולה שמעוררת בנו ניכור ומקשה עלינו להשתייך, באינטרנט יש לנו פנטזיה שאנחנו בקבוצה קטנה, אפילו כשאנחנו כותבים בפורום המוני, שכל אחד יכול להיכנס אליו, ושאנחנו אף פעם לא יודעים מי קורא אותו. האשליה הזו יכולה גם לפגוע בנו אם נחליט להחשף בזכותה, כמו שקרה לכותבת בלוג, שלא הבינה שהיומן הפרטי שלה הוא גם אתר המוני, או לגולש שפוטר מעבודתו בעקבות הודעה אומללה בפורומים.

בהבטים אחרים, קבוצה באינטרנט היא כמו קבוצה בעולם האמיתי. גם לה יש חוקים ונורמות התנהגות, שמהווים חוזה בין המשתתפים, והדרך הכי טובה לבחון אותם היא כשמגיע חבר חדש, ממש כמו שקרה לי באותו פורום ספרות. בשפה הפסיכולוגית מדברים על לכידות חברתית, ומתכוונים לתחושת הדבק החזקה שמרגישים המשתתפים הקבועים בקבוצה מול האדם החדש. לי מאוד ברור שהחברים הזדוניים מאותו פורום ישן הרגישו שייכים יותר וקרובים יותר באמצעות הפיכתי לשעירה לעזאזל, אבל אם תשאלו אותם, הם יגידו שהפרתי את החוזה ושהייתי צריכה להיות יותר רגישה כשהגעתי למקום חדש.

סביר להניח שחלק ממה שנכתב כאן נראה לכם מובן מאליו. ועם זאת, הבנה עמוקה יותר של התהליכים הנפשיים שעוברים עלינו ברשת יכולה להעניק לנו שליטה גדולה יותר בפעולות שלנו שם. אם נבין כיצד אנחנו יוצרים את אשליות הרשת הרגשיות שלנו, נוכל למנוע מעצמנו אכזבות ומקסמי שווא, נוכל לשלוט בתחושות האלימות הגואות בנו, ונוכל להבין טוב יותר את המתרחש בלבם של האנשים שמאכלסים איתנו את עולם המראות המוזר הזה, האינטרנט.


הכותבת היא מנהלת הקהילות בנענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by