ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כשדילברט התחיל לזיין 

כשדילברט התחיל לזיין

 
 
יוני שדמי

מהפך בתעשיית ההיי-טק: מבתי גידול לחנונים ממושקפים ונטולי חיים, הפכו חברות הטכנולוגיה - עם כניסתן של נשים לתעשיה ושבירת ההגמוניה הגברית- למקום הרבה יותר סקסי, ולפעמים אפילו שוקק פעילות בנים-בנות. ר', עובדת בחברת היי-טק: "עבדתי כבר בלא מעט חברות, אבל בשום מקום אחר אין כמויות כאלה של סקס"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהתחלה זה היה ככה... (איורים: נגה רויך)
 בהתחלה זה היה ככה... (איורים: נגה רויך)   
"אז הקמנו סטארט-אפ. משרד בתל-אביב, שמונה גברים וארבע נשים על זוג חדרים לא גדולים במיוחד. שעות עבודה לא שפויות. דיסטנס אפס. התחככויות אינסופיות במסדרון הקטן שבין החדרים. מוסיקה קצבית במשך כל שעות העבודה. רשימת דיוור של פורנו מכל הסוגים. זה נראה לך מתכון לזיונים אינסופיים, או מה?"

ר`, אדם שידע יותר מסטארט-אפ אחד ב20 ומשהו שנותיו, חושף סוד לא שמור במיוחד מגלגולה המודרני של תעשיית המחשבים: עם הכסף והתדמית הסקסית, זרמו לתעשיית המחשבים והטכנולוגיה, שבעבר הייתה מעוז גברי נטו, גם הרבה מאוד מתכנתות, נשות שיווק (ונשות תוכן), שבצירוף הגורמים הנוספים שר` הזכיר, הוסיפו לתעשיית ההיי-טק הישראלית סקס, ובכמויות.

לא יגידו לכם את זה בראיון העבודה ולא תראו את זה במודעות הגיוס של חברות ההיי-טק, אבל בחלק גדול מהחברות שטסות על סילון הכלכלה החדשה, קורים בחדר השרתים דברים יותר מעניינים מסתם עיבוד נתונים.
 
... ועכשיו זה ככה.
 ... ועכשיו זה ככה.   
"באופן טבעי, כששמים כך וכך גברים עם כך וכך נשים בחדר אחד, בתנאי לחץ גבוה מצד אחד ובאווירה משוחררת מאוד מצד שני, דברים קורים. העניין הוא שגם כאן ההיי-טק לקח את הדברים לקיצוניות מפחידה כמעט, ומתופעה נדירה אך קיימת הפך הסקס במקום העבודה לסטנדרט", אומרת א`, אשת שיווק שהיום עוסקת במדיה, ובעבר עבדה במספר חברות טכנולוגיה.

האב-טיפוס התרבותי למגפה החדשה הזו, כמו במקרים רבים נוספים של תופעות חדשות לכאורה שתפסו טרמפ על הכלכלה החדשה, היא חברת אפל. בימיה המוקדמים של החברה, שהייתה סטארט-אפ עוד לפני שהמציאו את המינוח המאוס הזה, היחסים המיניים במקום העבודה היו תכופים ביותר.

מסורת קדומה שרווחת בחברה מספרת שהעניינים התחממו עד כדי כך, שההנהלה הוציאה הוראה מיוחדת שמורה להקצות חדרים נפרדים לגברים ולנשים, מחשש לבזבוז זמנם של העובדים על פעילויות מעניינות יותר מתכנות.

היום, כשמבחינת מנהלי טכנולוגיה רבים "פורמליות" ו"תדמית מעונבת" הן ספרים חתומים (ולדידם הם גם יכלו להיות קבורים ושרופים), הסקס בחברות ההיי-טק עושה, כמנהג הזמנים, קאמבק היסטרי.
 
 
רק תבוא לתכנת, ניתן לך הכל. ה-כל. עכברי היי-טק בפעולה
 רק תבוא לתכנת, ניתן לך הכל. ה-כל. עכברי היי-טק בפעולה   
"עבדתי כבר בלא מעט חברות, אבל עד שהגעתי למקום העבודה הנוכחי שלי, חברת היי-טק גדולה שעוסקת בעיבוד נתונים, לא ראיתי כאלה כמויות של סקס בין עמיתים למקום העבודה, ולעיתים אף במקום העבודה", אומרת ר`, מזכירה אדמיניסטרטיבית בחברת היי-טק גדולה. "זה שילוב בין שעות העבודה הארוכות, האינטימיות שנוצרת בין העובדים, והעובדה שלרוב מדובר באנשים צעירים ולא נשואים שממש לא מחפשים מחויבות".


"אני חושב שהסיבה פשוטה מאוד", מנסה י`, שעובד בחברת היי-טק שעוסקת בדפוס דיגיטלי, להסביר את העובדה שכמעט כל הזיונים שלו בזמן האחרון מגיעים מהמשרד שלו, "לאנשים פשוט אין זמן וכוח לפגוש אנשים במסגרות אחרות. העבודה כל כך מתישה, עד שלאף אחד אין כוח ללכת אחר כך ולהתחיל לשחק את משחק הפנויים פנויות הדבילי. אז מסתפקים במה שיש".

"האמת היא", מחזק ר` את הנקודה, "שבמקומות מסוימים המעסיק מתיימר לספק לעובדים שלו את כל צרכיו, בתמורה להתמסרות טוטאלית למקלדת: זה מתחיל בחדר כושר, בטיולים ובערבי גיבוש, ומסתיים בהבטחה סמויה אך שרירה וקיימת לספק חיים חברתיים מלאים לעובד הנאמן, על כל המשמעויות של חיים חברתיים מלאים".
 
זה סרבר של סאן בכיס שלך, או שאתה פשוט שמח לעבוד פה?
 זה סרבר של סאן בכיס שלך, או שאתה פשוט שמח לעבוד פה?   
אבל איחזו בסוסיכם. מסתבר שלא כולם משתתפים בחגיגה. "אני לא מצליח להיזכר מתי זיינתי בחודשיים האחרונים", אומר ת`, שעובד באחת החברות הסלולאריות ועבד בה כשעוד הייתה קטנה ואינטימית. "אני לא בדיוק מכוער, הייתי רוצה לחשוב", הוא אומר בדכדוך ומגרד בעורפו, "ואני משתדל להתקלח לעיתים תכופות. ובכל זאת, העבודה לוקחת חלק כל כך גדול מהחיים שלי, שפשוט אין לי זמן לכל הדברים האחרים, ובכלל זה כל משחקי החיזור הקטנים שצריך לשחק לפני שמגיעים למיטה. התוצאה היא ביקורים תכופים לווידאומט ומנוי קבוע על קבוצת הדיון alt.sex.binaries.pictures".

אבל ת`, כך נדמה, הוא היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל. מ`, שמחזר מזה חודשים על פתחן של קרנות הון סיכון שונות בחיפוש אחר מימון למיזם התוכן האינטרנטי שלו (ובינתיים מרוויח את לחמו בעבודות גרפיקה), "מזיין כמו שצריך, בפעם הראשונה בחיים שלי", כהגדרתו.

"האמת שהקדשתי לעניין לא מעט מחשבה", הוא מהרהר, "ואני חושב שהבום הגדול הגיע עם הסקסיות, שהגיעה להיי-טק כשהגיע אליו הכסף הגדול. ככה זה, התדמית הסקסית הולכת לאן שהכסף הולך. חברות הטכנולוגיה הפכו ממעבדות סטריליות מלאות אנשי טכנולוגיה ממושקפים וחרמנים, לביבר דחוס מלא אנשי טכנולוגיה ממושקפים וחרמנים שזוכים לממש חרמנותם עם נשות טכנולוגיה חרמניות שלובשות עדשות מגע".
 
"אני חושב שגם הפורנו ברשת עוזר להתסיס את האווירה", מוסיף י`, שבצמוד לעבודתו השוטפת מנהל רשימת דיוור "מצומצמת אך איכותית", כמו שהוא אומר בביישנות, של תמונות פורנו רך.

"אין ספק שיש לפורנו, כולל סוגיו הקשים ביותר, תפוצה חסרת תקדים בחברות היי-טק, וכולם מחליפים עם כולם סרטי ווידיאו ותמונות כחולות. יש קריקטורה ידועה שבה רואים אדם מעולף ליד המחשב שלו, וזוג עובדים משוחח מעליו, כשהכיתוב אומר `הוא חטף שוק והתעלף לאחר שקיבל דואר שאינו פורנוגרפי וקשור לעבודה`".

ונסיים ב"אנקדוטה מייצגת", כהגדרת א`: "זה קרה כשעבדתי בחברה שסיפקה שירותי יחסי ציבור לחברות היי-טק. הגענו לפגישה עם לקוח פוטנציאלי, הסניף הישראלי של חברה בינלאומית מובילה ומוכרת, עם תדמית תאגידית מאוד מעונבת ומאופקת.

"נכנסנו, אני ומנהלת הלקוחות האסטרטגיים של החברה, לחדר הישיבות הלא נכון", היא נזכרת בקול משועשע, "וראינו את המנהל הבכיר שהיינו אמורות להיפגש איתו מתגולל עם זוג עובדות זוטרות של החברה על שולחן העץ-זכוכית המהודר. סגרנו את הדלת בשקט לפני שמישהו מהם הבחין בנו, מצאנו את חדר הישיבות הנכון, ולאחר כחמש דקות הגיע המנהל הנ"ל, מתנשף, התנצל על האיחור וקיים את הפגישה כסדרה. בסוף זכינו בו כלקוח".

בחזרה למוסף סקס.קום
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by