ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כדורגלנים עושים זאת טוב יותר 

כדורגלנים עושים זאת טוב יותר

 
 
 גדי שמשון

תגידו, לא משעשע אתכם הניסיון הנואש של אוהדי הכדורסל לעטות ארשת קולית ומתוחכמת כדי להסתיר את צערם האנושי, הפעוט ומכמיר הלב, על כך שהם לא נולדו כושים גדולים (מאוד)? תגובה ציונית הולמת, בת 11 נקודות, מצד נאמני הספורט האצילי והנפוץ ביותר בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יפעתם של החיים עצמם. כדורגלני נבחרת ברזיל בריצת בוקר בזמן מחנה האימונים לקראת קופה אמריקה (רויטרס)
 יפעתם של החיים עצמם. כדורגלני נבחרת ברזיל בריצת בוקר בזמן מחנה האימונים לקראת קופה אמריקה (רויטרס)   
אפשר לפטור את "10 סיבות להעדיף כדורסל על כדורגל" בתור עוד שטות שנועדה למלא עמודים באינטרנט, אלמלא המסר המרושע החבוי בתוכה, שחובה עלינו לגדוע אותו. כל אדם בר דעת יבין מייד שעצם הויכוח אותו מעורר עמיתי המלומד בנושא "מה טוב יותר, כדורגל או כדורסל?", הוא עניין ילדותי ומיותר. אנשים רחבי אופקים אנו, חובבי ספורט לסוגיו השונים, באמת, למה לפלג?

מאחר ואוהדי הכדורגל באשר הם ידועים בנטייתם לתמוך בחופש הביטוי גם בגילוייו הקיצוניים ביותר, היה אפשר להניח לפירכה המגוחכת הזו להתפרסם ללא תגובה, אפילו בנענע. אלא שהנימוקים שהופיעו במאמר חרגו מהומור דלוח של אתרי אינטרנט עם שם של צמח ירוק. מדובר, אם לא שמתם לב, בהתנשאות אליטיסטית ומסוכנת, באימוץ עיוור של עקרונות דרוויניזם חברתי קפיטליסטיים חסרי לב ומעל לכל - בגבבה של "עובדות" חסרות שחר, העלולות לבלבל את קהל הגולשים.
 
היופי הגברי הקלאסי. פביאן ברטז ומרסלו גלארדו, שחקני מונקו (רויטרס)
 היופי הגברי הקלאסי. פביאן ברטז ומרסלו גלארדו, שחקני מונקו (רויטרס)   
כי כל אדם החובב ספורט, בתנאי שהוא לא אמריקני דביל עם ישבן תפוח מדונאטס (או שנורא היה מת להיות כזה), יכיר מייד בעובדה שעם כל הכבוד לכדורסל, הספורט הנפוץ ביותר, ולפיכך האנושי ביותר, הוא הכדורגל. קח את הכדורסל מהעולם ומה תקבל? כמה אנשים גבוהים מעל לממוצע שצריכים להתחיל לחפש עבודה של בני אדם. קח את הכדורגל מהעולם, וכל מוסדות הסדר החברתי העולמי יתפרקו. ולכן, אל אף הניג`וס הכרוך במלאכת ההסבר למה שתיים ועוד שתיים הן תמיד ארבע, אסור להניח לדברים חמורים, כמו התפיסה הלא-בוגרת שהכדורסל נעלה על הכדורגל, להישאר ללא מענה.

1. בגלל הלוק
אין שום חשק ורצון, וודאי בתחילת המילניום הבא, להעלות יותר מדי תהיות בנושא העדפותיהם האסתטיות של חובבי הכדורסל. די אם נציין שמי שהולך לספורט כדי לראות זכרים נאים בעלי טורסו מרשים והוא לא אורלי וינרמן, פשוט לא מבין מה זה ספורט. מילא זה, אבל אם מישהו חושב שעצם השימוש במילה הלועזית "לוק" יעזור לו לכחד את הציבור כי שחקני הכדורסל נראים טוב יותר מאשר הכדורגלנים, כנראה באמת לא מעריך את כושר שיפוטו של הציבור הרחב (ועל ההתנשאות האיומה של חובבי הפרקט עוד נדבר בהמשך).

לכל בר לבב ברור שגבר אמיתי הוא זה שהולך עם שתי רגליו על הקרקע, ומי יפה, נאה וגברי יותר מגיבורי המגרש הירוק, גברים שיודעים שלא כל דבר הולך ברגל, ושרגליהם נטועות היטב בקרקע המציאות? מה גם, שמתמיד היו שחקני הכדורגל מובילים חברתיים וסמני איכות, וידועה השפעתם על מראה הגבר המודרני והאופנתי עוד מימים ימימה, כמו למשל במראה האייטיז המלבב שהיה ידוע בכינויו "תספורת אלי אוחנה".
 
האחווה, הרעות. שחקני ארגנטינה בוחנים מקרוב אחד מחבריהם שנפצע בעינו (רויטרס)
 האחווה, הרעות. שחקני ארגנטינה בוחנים מקרוב אחד מחבריהם שנפצע בעינו (רויטרס)   
2. בגלל הקצב
קצב משחק הכדורגל הוא קצב החיים עצמם, והוא שונה מקצב הכדורסל, המיועד לספק ריגושים זולים ומהירים בסגנון עדות הפרסומות לקהל האוהדים השבוי. ולכן, למעט מאית השניה האחרונה של המשחק (בכדורסל מודדים את המשחק על מאית השניה, בלי להבין שהקצב הפנימי של אמנות, וספורט הינו אמנות, שונה מזה של השעון), מעולם לא הוכנס סל שיש בו משמעות מעבר למיקומו ברצף הנקודות של קבוצה מסויימת.

לעולם לא תשמע אוהד כדורסל שחוזר מהשירותים, נניח, ושואל: היה סל? כולם יודעים שכמו אוטובוס, שעשועוני טלוויזיה מפגרים ובני זוג לא מתאימים, איך שעבר אחד תיכף יבוא חדש. כל הנצחונות במערכה הם קטנים, נוחים לעיכול, וחוזרים עשרות פעמים במשחק, כמה מתח כבר נשאר? איפה העניין איפה? היכן הבניה ההדרגתית, האפית, של מהלכים טקטיים מבריקים, המוליכים בסופן של דקות ארוכות ומייסרות את הכדור למקומו הטבעי, רשתה של קבוצת היריב? המחשבה שמימוש רוח הכדורגל מתבצע רק כשיש גול היא תפיסה אינפנטילית, ממש כמו זו הגורסת שהעיקר במעשה האהבה הוא רגע האורגזמה. לא הכל זה נינטנדו, ילדים, והציפיה לגול, ובניית המהלכים לקראתו, הם חלק חשוב מההנאה.

3. בגלל מייקל והחבר`ה
מעבר לעבודה שכולנו קטונו מול מייקל ג`ורדן עצמו (וכאן אמנם היה איזה בדל טיעון), הרי שהניסיון להציג את הליגה הרווחית והמקצוענית הזו כאידיאל שיש לשאוף אליו רק בזכות הכספים הרבים שמרוויחים כוכביה, דומה לרעיון שעלינו לאהוב את מוצרי מיקרוסופט רק בגלל שביל גיטס נורא נורא עשיר. נו באמת.
 
 
בגלל השחקניות. מיה האם, הנסיכה של נבחרת ארצות הברית, מבקשת שקט ממעריציה בזמן אימון (רויטרס)
 בגלל השחקניות. מיה האם, הנסיכה של נבחרת ארצות הברית, מבקשת שקט ממעריציה בזמן אימון (רויטרס)   
4. בגלל המעודדות
לכל אוהד כדורגל באשר הוא יש מעודדת בכל נמל. רחמינו על אחינו חובבי הכדורסל, שסובלים את הספורט המעט-פחות-טוב הזה, רק כדי שיוכלו להתעמק בפונפונים של המעודדות. אנחנו, בכל מקרה, באים למשחק בשביל הספורט.
 
מנוחת האינטליגנט. רוברטו קרלוס במנוחה בזמן אימון של נבחרת ברזיל (רויטרס)
 מנוחת האינטליגנט. רוברטו קרלוס במנוחה בזמן אימון של נבחרת ברזיל (רויטרס)   
7. בגלל האינטלקט

אינטלקט. נו באמת. כמה תחכום יכול להיות במשחק שמתנהל בקצב כזה מהיר? חטפת סל? לא נורא, תיכף יבוא עוד אחד. תקפת מימין? משמאל? מה זה בעצם משנה, המגרש כל כך קטן שפרט ל"קדימה" ו"אחורה" אין בו מי יודע מה כיוונים ממילא. כדורסל זה כמו משחק שח? כנראה שמי שכתב את זה לא ממש שיחק שח לאחרונה. לעומת הכדורסל, בכדורגל משתרע שדה המערכה למרחבים המאפשרים פיתוח של אסטרטגיות מתוחכמות ומהלכים טקטיים מרהיבים. זוכרים את המסירה הארוכה שברקאמפ קיבל במונדיאל? עכשיו תנסו להיזכר במהלך וירטואוזי דומה בכדורסל. לא הצלחתם? זה בסדר, אין.
 
8. בגלל המוסיקה
הושמעה גם הטענה כי המוסיקה במגרשי הכדורסל מאפילה על זו של מגרשי הכדורגל. ואנו אומרים: סליחה? האם הכוונה למצעד הלהיטים העבשים בסגנון עדות גלגלצ שמושמע במערכת הכריזה? לזה אתה קורא מוסיקה? אם יצא לכם פעם לשמוע את אוהדי מנצ`סטר שרים שיר אהבה לקבוצתם גם כשהיא מפסידה, או את אוהדי בית"ר מחברים שיר עממי ומיני לקבוצתם כשהיא נמצאת באותו מצב, אתם בוודאי מבינים את ההבדל בין מוסיקה שבאה מהנשמה לעומת הלהיטים הממוחזרים המשודרים לעייפה על ידי מערכת הכריזה (ועכשיו כולם ביחד! עדר, פשוט עדר) במגרשי הספורט ההוא, נו איך קוראים לו, זה עם הכדורים הכתומים.

9. בגלל האוהדים
וגם על זה נשיב בקצרה: מי שחושב שתעודת בגרות מעידה על אינטלקט, כנראה לא השתחרר עדיין מההשפעות המזיקות של מערכת החינוך הישראלית. אוהדי הכדורגל פשוט רבים יותר במספרם, ובצדק, ולכן מגוון הקהל גורם למיעוט קטן, צעקני, קומץ ממש, ליצור רושם של בבונים. מצד שני - גם הפרופסורים שהולכים לכדורגל (ויש איזה 4 לפחות!) עושים זאת כדי להתנהג כמו בבונים. כבר אמרנו - הכדורגל מחבר אותך לטבע.
 
10. בגלל ג`ורדן
תגידו, מייקל לא הופיע כבר בתירוץ מספר 3? טוב, זו באמת היתה הסיבה ההגיונית היחידה שהיתה לחובבי הכדורסל להסתכל על המשחק שלהם. עם כל הכבוד הראוי, ויש לא מעט, גם ג`ורדן לא יכול להחזיק לבד מול הספורט הטבעי, המשוחרר, העממי והנפוץ ביותר בעולם. למעשה, אם היו אוהדי הכדורסל האדוקים נוהגים בהגינות וברצינות, זו היתה הסיבה היחידה שהיו יכולים לגייס להצדיק את אהבתם למשחק הלא ממש מרתק הזה.

11. וטיעון אחד אחרון
תודה לארי שמאי, בעל טור במקומון `זמן תל אביב`, שהסב את תשומת ליבנו לעובדה שאליפות העולם בכדורגל לנשים - זה בנות, למי שלא יודע - היתה הרבה יותר מעניינת מאליפות אירופה בכדורסל של הגברים. אם ככה, באמת אין מה להוסיף ולהתווכח: כדורגל. רק כדורגל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by