ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבולדוזר של מיקרוסופט מגיע לישראל 
 
 היום מיקרוסופט, מחר העולם!   
 
צבי טלית

סטיב באלמר, המנכ"ל הכריזמטי עד אימה של ענקית התוכנה, יגיע לישראל במאי, כדי להשתתף בכנס של החברה ולנזוף בראשי הממשל כאן, שחושבים על לינוקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל בשנים האחרונות אינה יעד תיירותי מועדף, משהו בהתפוצצויות ובאקלים הפוליטי קצת מרתיע תיירים. גם להקות רוק מחו"ל מדירות רגליהן מארץ הקודש, מה שבהחלט מותיר אותנו אסירי תודה לכל תייר שמחליט לשים נפשו בכפו ולהגיע לכאן.

תייר אחד מכובד שכזה, שהוא גם במקרה אחד האנשים העשירים על הפלנטה וגם מנכ"ל של חברת התוכנה הגדולה בעולם, כן עומד להגיע לישראל בקרוב. סטיב באלמר, שותפו של ביל גייטס להצלחתה המטאורית של מיקרוסופט, הודיע כי יש בכוונתו להגיע לישראל על מנת לפתוח את כנס Tech-Ed השנתי שתקיים החברה באילת.

באלמר צפוי לשאת את נאום הפתיחה של האירוע, המתקיים זו השנה הרביעית ברציפות, ומשמש מקום מפגש למובילים מקרב תעשיית המחשבים בישראל, כאמצעי להצגת הטכנולוגיות העתידיות של מיקרוסופט ובעיקר כדרך של החברה לפנק 1,500 אנשים שהיא חפצה ביקרם.
 
 
אולם מעבר לנאום הפתיחה של הכנס, מגיע באלמר, בראש ובראשונה, לדבר עם ראשי ממשל וגורמים עסקיים בכירים במשק ומן הסתם לא מדובר אך ורק בשיחות נימוסין.

משרד האוצר של מדינת ישראל מנהל בימים אלה מאבק איתנים מול מיקרוסופט, כאשר הנושא שעל הפרק הוא שוק מערכות ההפעלה והתוכנות המשרדיות. המשרד החל לאחרונה להפיץ לכל דורש (בשיתוף עם יריבותיה המושבעות של מיקרוסופט, סאן ו-IBM) את חבילת התוכנות המשרדיות החינמית בקוד-פתוח "אופן אופיס". אבל זו הייתה רק יריית הפתיחה.

איציק כהן, הממונה על מערכות המידע והמיחשוב במשרד האוצר, המשיך את המערכה בכך שהודיע כי המשרד לא יחדש את הסכם המסגרת הכולל עם מיקרוסופט וכי באותה נשימה, עומד המשרד לנסות לראות האם לינוקס (בגרסתה המגויירת) תצליח להוות חלופה נחמדה למערכת ההפעלה החלונאית של מיקרוסופט.
 
מיקרוסופט, מן הסתם, לא הכי מרוצה מנטייתה המעצבנת של ישראל לדבר לא יפה על מי שהייתה חברתה הטובה ביותר בתחום מערכות ההפעלה. על פי דיווחים שהגיעו תקשורת, מיקרוסופט ישראל הציעה למשרד האוצר כמה הצעות די מפתות, על מנת שישקול את הנושא פעמיים.

על פי אחד הפרסומים, הציעה מיקרוסופט למשרד האוצר פשוט לדווח על מספר משתמשים קטן מזה שקיים באמת, וכך פשוט לשלם פחות. הצעה זו, אם היא נכונה (ומיקרוסופט טוענת שהיא ממש לא) היא קריאה רבתי של מיקרוסופט לעידוד הפיראטיות.

הצעה נוספת, אותה לא הכחישה מיקרוסופט, היא מכתב ששלח מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, אריה סקופ, אל משרד האוצר. במכתב הזכיר סקופ כי מיקרוסופט ומדינת ישראל הן חברות טובות.כדי להדגיש את העניין הוא הציע למשרד האוצר אפשרות לרכוש תוכנות משרדיות בודדות, ללא צורך לרכוש את כל חבילת תוכנות האופיס המלאה. משרד האוצר סירב בנימוס.
 
 
כל ההתפתחויות הללו בהחלט מלחיצות את מיקרוסופט ישראל שהיא הנפגעת העיקרית מהן, אולם גם מיקרוסופט העולמית לא יכולה להתעלם מהן.

ישראל, אף על פי שאינה שוק גדול במיוחד, ולמרות המשבר הכלכלי, עדיין נחשבת משום מה למעצמה בתחום המחשבים, ובקהילת הקוד הפתוח העולמית בהחלט עוקבים אחר המתרחש פה בעניין רב. אם ממשלת ישראל תחליט לעבור ללינוקס, למיקרוסופט בהחלט יש מה להפסיד, ולא רק כאן אלא גם במדינות אחרות שעדיין יושבות על הגדר ומחכות לראות להיכן תנשוב הרוח.

באלמר שצפוי להגיע לארץ ב-4 במאי 2004, יגיע לאיזור במסגרת סיור שהוא יערוך במספר מדינות באירופה. זו אינה הפעם הראשונה שהוא מבקר בישראל: בשנת 1999, עוד לפני האינתיפאדה והתפוצצות הבועה, סייר פה באלמר והכריז על השתתפותה של מיקרוסופט בפרויקט "מחשב לכל ילד".

אולם מאז אותם ימים כיפיים עברו ליטר או שניים בקישון. סביר להניח כי בביקורו הנוכחי, כשברקע מתנוססות החלטות משרד האוצר, למעט נאום הפתיחה החגיגי ואי אילו צילומים מחוייכים (אולי גם ריקוד דבקה סוער) צפויה לבאלמר גם לא מעט עבודה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by