ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כך תהפכו מחשב ישן לסופר-וידאו 
 
 ברוכים הבאים לעתידכברכאן   
 
ניצן ברומר

ה-freevo, תוכנת לינוקס תמימה, תאפשר לכם להקליט תוכניות ישירות ממדריך הטלוויזיה, תחתוך בשבילכם פרסומות ותעשה את כל זה בחינם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בארצות הברית ישנה המצאה גאונית שנקראת TIVO. מדובר במכשיר בגודל של וידאו רגיל שמכיל בתוכו כונן קשיח ומאפשר להקליט תוכניות טלויזיה בצורה דיגיטאלית. התוכניות מוקלטות מהטלוויזיה דרך מדריך השידורים. בעל המכשיר בוחר תוכנית מהמדריך, וכשמגיע זמנה, הטיבו מתחיל להקליט אותו. אפשר גם לבקש מהטיבו שיקליט לכם את כל התוכניות שעופר שכטר/ מרצ'לו מאסטרויאני מופיע בהם. גם את הפרסומות יודע הטיבו לחתוך החוצה ממהקלטה.

כיוון שהמכשיר דיגיטאלי, והתוכניות/ סרטים/ משחקי כדורגל נשמרים כקבצים, הם מוצאים את דרכם אל מחשבי העולם המקוון כולו, באדיבות קאזאה, אימיול ו-BitTorrent. בקיצור, כולם נהנים, אפילו תעשיית הטלוויזיה, שמצליחה למכור יותר מנויים לטלוויזיה הרב-ערוצית בגלל חוויית הצפייה המשופרת.

ראו מיקרוסופט כי טוב, ואמרו – גם אנחנו רוצים, והנה לנו Microsoft multimedia center. הבעיה – נמכר על מערכות מחשבים ייעודיות והמחיר – בשמיים. ואנחנו בכלל רוצים הכל בחינם, כמו שהרגילו אותנו.

אז מה עושים?

או, בדיוק בשביל זה קיים פרוייקט freevo הלינוקסאי. פריבו היא חבילת תוכנה בקוד פתוח שמאפשרת יצירת מרכז מולטימדיה ביתי על המחשב שלכם, בקלות מדהימה. כך למשל, ההתקנה של freevo היא אחד הדברים הכי פשוטים שראיתם בימי חייכם, כל שעליכם לעשות (אחרי שהתקנתם לינוקס על המחשב שלכם. קשה אך מתגמל) זה לפתוח את הטרמינל ולהקליד:

lynx http://freevo.sf.net/install.sh -dump | bash


זהו. אפשר להתחיל להקליט ולשתף. גם דרישות החומרה, בניגוד לאלו של מיקרוסופט, זולות ובנות השגה. למעשה, אם יש לכם בבית איזה מחשב ישן, אפילו פנטיום 2 יספיק, כל שאתם צריכים זה להשיג כרטיס טלויזיה שנתמך בלינוקס, להתקין אותו, להתקין הפצה כלשהי של לינוקס ואז להתקין את freevo.

לפני שנתחיל לבדוק מה יש בה, בתענוג החינמי, רצוי רק לציין כי פריבו היא אינה המערכת היחידה בשוק שעושה את העבודה הזו. קיימת אלטרנטיבה לינוקסאית בשם MYthTV שעושה עבודה דומה, ובעלת מאפיינים קצת שונים. בנוסף, קיימות תוכנות שמיועדת לחלונות ומאפשרות הקלטה של תוכניות טלוויזיה למחשב האישי.
 

מה יוצא לי מזה?

 
הנה מה שאפשר לעשות עם הפלא. ברגע שתפעילו את פריבו תעמדו מול כמה אפשרויות בחירה:

1. טלויזיה – יאפשר לכם לראות את מדריך התוכניות, לבחור תוכניות להקלטה ולצפות בהן.

2. סרטים – יש לכם סרטים במחשב? המסך יראה לכם את הסרטים המצויים אצלכם כך שתוכלו לבחור ולצפות בהם.

3. מוזיקה – אני בטוח שלרובכם יש אוסף MP3, ככה תוכלו לשמוע אותו על המערכת ולנווט בין הקבצים בקלות יחסית.

4. תמונות – למי מכם שיש אוסף תמונות, גם בזה תוכלו לעיין בעזרת הפריוו.

לפריבו יש כמה מאפינים חביבים נוספים כמו למשל החיבור ל-IMDB, שיאפשר לכם לראות פרטים על הסרט/ תוכנית שאתם צופים בה, או פרטי ועטיפת הדיסק שאתם מאזינים לו, על המסך שלכם. אופציית השלט גם היא נתמכת בפריבו, ואם יש לכם חיבור אינפרא אדום למחשב (רצוי כסיריאלי ולא USB) תוכלו להשתמש בשלט על מנת לנווט במסך ולבחור את התצוגה הרצוייה לכם.
 

אז איפה הקץ', מון פיס?

בהיות הפריבו מערכת המיועדת למשתמשי לינוקס, המתכנתים יצאו מתוך הנחה שהמשתמשים יודעים לעבוד עם קודי מקור וכדומה. אי לכך כל מי שחשב שיוכל להתקין את המערכת וישר להנות מוידאו דיגיטלי ביתי טועה. ההתקנה הבסיסית תיתן לכם את האפשרות לצפות בסרטים, תמונות, ובמוזיקה שלכם, אך לא תוכלו לראות את לוח המשדרים או לגשת לנתונים של ה IMDB.

על מנת לעשות זאת, יש להיכנס עמוק לקבצי ההגדרות של הפריוו ולעדכן את הערכים הרצויים, לצערנו, אין לתוכנה תפריט הגדרות כך שיש למצוא את הקובץ עצמו ולערוך אותו. זהו קובץ טקסט פשוט שכל תוכנת כתבן ללינוקס תדע לערוך, אך עריכת שינוי לא נכון במקומות הלא נכונים, עלולה לגרום לכך שהתוכנה לא תעבוד כראוי או לא בכלל. בקיצור, מי שרוצה להנות, שיתחיל להתיידד עם גיקים חובבי קוד פתוח. הם אולי חנונים, אבל גם אנחנו.

בנוסף, נכון להיום לא YES ולא חברות הכבלים מספקות לוח משדרים אינטרנטי כקובץ XML אלא רק כמסגרת בדף HTML. אי לכך יש צורך לכתוב סקריפט שניגש לאותה מסגרת, קורא את לוח המשדרים וכותב אותו כקובץ XML.

בעיה שלישית שנתקלתי בה בעת עיון בתוכנה היא בעיית ההקלטה עצמה: בעלי כבלים אנלוגים יגלו שהם לא עומדים בפני הבעיה הזו שכן כרטיס הטלויזיה הוא למעשה טונר ומאפשר לקלוט את כל התחנות. לעומת זאת אם התברכתם בממיר דיגיטלי של הכבלים או של יס, תגלו שהפריוו לא יודע, ולא יכול גם להחליף ערוצים בממיר שלכם. אם חשבתם שתוכלו לצאת לשבוע חופש אחרי שתסמנו את כל התוכניות החביבות שלכם – טעות בידכם. נכון לעכשיו תוכלו להקליט אך ורק תוכניות שמוקרנות בערוץ הנוכחי בו אתם צופים כרגע – הווה אומר – אתם צריכים להיות בבית ועל הערוץ הנכון, או לחילופין, לדאוג שהממיר שלכם יבצע קפיצה לתוכנית בעצמו כשהיא מתחילה.

אבל לכל בעיה פיתרון. פרוייקט הפריוו הינו פרוייקט בקוד פתוח, כלומר, כל הקודים שלו חשופים לציבור וכל אחד יכול לגשת אליהם לערוך אותם וכדומה. אחרי שנוכחתי לדעת איזו עבודה יפה עשתה בארץ קהילת הקוד הפתוח עם תרגום של מערכות כמו PHPBB או nuke אני סבור כי לא תהיה להם בעיה להרים את הכפפה ולעברת את הפריבו כך שיעבוד עם טלויזיה ישראלית כמו שצריך. שאלה של זמן בלבד.

לסיכום, מנסיוני אני יכול לספר שהפריבו היא פיתרון חביב ביותר שלא דורש יותר מדי משאבים אך דורש ידע לא מועט. בעלי ידע תכנותי אפילו ימצאו בפריבו אתגר מרתק, ואני כולי תקווה שקהילת הלינוקס והקוד הפתוח יקחו את הפריוו כפרויקט, ויעשו לו את כל השיפורים הדרושים על מנת שיוכל לעבוד בישראל כמו שצריך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by