ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ספרי את זה לחייל במחסום 
 
 
דנה רוטשילד

משתתפת בפורום "מנסים להרות" ב-ynet חלקה עם המשתתפות את חוויותיה: התעברותה מעוררת התקווה וכאב עם לידת תאומות מתות; אתמול התברר כי מדובר בדמות פיקטיבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העולם הווירטואלי מבטיח כל כך הרבה – אפשרויות לאהבה, לחברות, לזיון אנונימי בשלוש בבוקר, אבל גם תמיכה נפשית, יצירת קהילות. נהוג להזהיר גולשים מתחילים שלא לפתח רגשות כלפי דמויות וירטואליות, שהפער בין המציאות לפיקציה הסייברית יכול להכאיב מדי כשלא מוכנים אליו כראוי. למרות הכול, אנשים עדיין מכירים זה את זה באמצעות פורומים וצ'טים, יוצרים קהילות, מתיידדים ובאורח פלא גם מתאהבים. קסם.

האכזבות האלה, התפוגגות האשלייה, יכולות להכאיב כל כך דווקא משום שלא ראיתם את זה בא. חברות וחברי פורום "מנסים להרות" ב-ynet, לזוגות או יחידים שמתקשים להיכנס להריון, חטפו את זה בגדול. מישהי השתתפה בקהילה התומכת שיצרו, תמכה באחרים, חלקה מעט מייסוריה וקיבלה הרבה אמפטיה על החוויות הקשות שתיארה. אתמול התברר כי הדמות התומכת והמיוסרת היתה פיקטיבית.
 
 
הכותבת, שכתבה תחת הניק "מאבי", פרשה סאגה טראגית למדי של ניסיונות רבייה כושלים. בהריון הראשון שלה היא נפגעה בתאונת דרכים, והעוברה מתה. לאחר מכן היא התקשתה להיכנס להריון, אך לפני תשעה חודשים הצליחו היא ובעלה לנפק זיגוטה יציבה – ואף בישרה בגאווה כי הם צפויים ללדת תאומים. היא המשיכה להשתתף בפורום, לחלוק חששות מהריונה שלה, ולתמוך במשתתפות אחרות.

אתמול (שני) לפנות בוקר הופיעה הודעה, שכותבה הציג את עצמו כבעלה של מאבי, "מאבן":
"כנראה שעשינו משהו מאוד רע למישהו...הגענו לבית החולים עם צירים יפים אבל עם ירידה בתנועות. חיברו את מאבי למוניטור כדי לבדוק מה קורה...ולא קרה כלום! לשתי הבנות לא היה דופק...מיד החל מרוץ של רופאים לחדר לבדוק, אולי המוניטור לא בסדר, אולי עם מוניטור יותר רגיש ימצאו דופק...אבל כלום.
בינתיים מאבי התחילה לדמם והיה חשד להפרדות שיליה ולכן היא הוכנסה לניתוח חרום. ובינתיים כל מה שאני חושב זה.. אלוהים אדירים לא שוב! הבנות נולדו כמה דקות אחר כך וניסיונות ההחיאה לא הצליחו. המלאכיות הקטנות שלנו, שנחנקו בטרם נשמו את נשימתן הראשונה, עכשיו הן בשמיים ביחד עם אודליה שלנו.
ואיך אני אמור לעזור למאבי לעבור את זה, כשלי בעצמי כל כך כואב שממש קשה לי לנשום? אנא חברות יקרות, שאו תפילה. תפילה למענן ולמענינו שנצליח לעבור את הגיהנום הזה בפעם השנייה. קטנות שלי, אנחנו אוהבים אתכן על כך תשמרו עלינו מלמעלה, בבקשה.
אבא ואמא שלכן"
 
ההודעה הזו קורעת לב, והיא קרעה במיוחד את ליבותיהן של מי שעקבו באריכות על ההריון, הקשיים, הכאבים. הודעות משתתפות בצער המבקשות לתמוך הופיעו בפורום כתגובה להודעה, אך בד בבד החלו להופיע חששות לגבי אמינות הסיפור. גילי, מנהלת הפורום, הציבה הודעה ובה תהתה האם מישהי נמצאת בקשר הדוק יותר עם מאבי.

במשך היום געשו הרוחות בפורום, ונחלקו ביניהן לגבי האמון בסיפורה של מאבי. מאוחר יותר, בצהרי היום, הופיעה הודעה נוספת, הפעם מכותבת שהזדהתה כאמה של מאבי:
"אני אמא של מאבי ואני מצטערת לספר לכם שכתוצאה ממשבר שנקלעה אליו, בדתה מאבי את הסיפור מליבה. (נודע לי על כך לאחר שראיתי שהיא בסערת נפש נוראית וביקשתי לדעת מדוע). מאבי נמצאת עכשיו בהליך טיפולי, ובהמלצת הפסיכיאטר, עליה להתנתק לחלוטין מהפורום. אני מתנצלת בשמה של מאבי על עוגמת הנפש שנגרמה לכם, ומבקשת בכל לשון של בקשה, למען בריאותה הנפשית, לא לנסות וליצור עמה כל קשר. ושוב סליחה, לדברי בתי זה מאוד לא מגיע לכן, ותודה על האיכפתיות".

משתתפות הפורום נפגעו, והתקשו להאמין שחברתן הווירטואלית, שחלקה איתן את הרגשות הכמוסים ביותר והכאבים, תמכה ונתמכה, וכל זאת במשך חודשים רבים. בעקבות האירוע פקד גל של חוסר אמון את הקהילה, והועלו השערות חשדניות גם לגבי משתתפות אחרות בפורום. היום התנהל דיון עם הפסיכולוגית יעל דורון בנושא, כדי לפרוק מתחים וללמוד להתמודד "עם סחטנות רגשית בפורום".

אמון וירטואלי הוא דבר חמקמק. בתחילה מאוד קל להאמין לפרטים שמוסרים לך, אחרי האכזבה הראשונה נעשים חשדנים במיוחד, ואחר כך לומדים להבחין בין שקרים פוטנציאלים לרגשות ואנשים אמיתיים שמסתתרים מאחורי המקלדת, בצד השני של המסך. בכל אופן, לקהילת ההריון ב-ynet ייקח זמן לשקם את עצמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by