ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
החרדים מגלים את נפלאות ה-mpeg 

החרדים מגלים את נפלאות ה-mpeg

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

העולם החרדי מאמץ את המחשב ואת פורמט ה-mpeg כתחליף לטלוויזיה ולקולנוע. כיוון שמחשבים אינם אסורים בבתים חרדים, מתפתחות בשכונות חרדיות ספריות פיראטיות של סרטים צרובים על דיסקים, שנחטפים כצפוי כלחמניות טריות. על אירוטיקה חל איסור חמור - על אלימות לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
באחד האמשים בחג האחרון, ביקרתי בדירת הוריי, אי שם באחת מהשכונות החרדיות בירושלים. כשנכנסתי לבית, שמעתי צלילים מוכרים עם מבטא איטלקי קל, צלילים שלא פיללתי לשמוע בבית חרדי. קולו המוכר של אל פאצ`ינו רעם מהחדר הפנימי. לרגע נבהלתי. משפחתי, כמשפחות חרדיות רבות אחרות, החרימה חרם מר את השיקוץ המכונה טלוויזיה, שלא לדבר על וידאו ודומיו. התגנבתי לחדר הילדים בלאט, ומצאתי את אחי הקטן, שבשנה הבאה יחל ללמוד בישיבה הראשונה בחייו, מרותק למעללי משפחת המאפיה האיטלקית בפורמט mpeg על המחשב.

מלחמתם של החרדים במחשב נחלה נכון להיום, כישלון חרוץ. החברה החרדית הצליחה לעמוד בגבורה בפרץ הרדיו, הטלוויזיה, הקולנוע ושאר שיקוצים שנועדו להסיח דעתו של בן תורה. בשנתיים האחרונות, החלה מלחמת חורמה של הרבנים וראשי הציבור במחשב האישי, אולם זה כבר היה מעט מדי, מאוחר מדי.

בתחילת עידן המחשב, שנות השמונים המאוחרות, נראה היה כי אין בפלא המכני החדש סכנה לציבור לומדי התורה. המחשב הציע אז שלל משחקים תמימים לילדים, אפשרות להדפסת כתבי-קודש ושיעורי תורה, גם הספורט הלאומי התורני של חיפוש רמזים בתורה בעזרת המחשב לא רמז על הבאות. משפחות רבות רכשו מחשב, בתחילה מדגמים ישנים, אחר כך לאט לאט התקדמו - בדיוק כמו בעולם החילוני. עם התפתחות המאיצים הגרפיים במחשבים, רשת האינטרנט, ולבסוף עידן הסי. די והדי. וי. די - החלו להבין בעולם החרדי שהגולם קם על יוצרו.

 
לאחר שסיים לצפות במעללי המשפחה האיטלקית החביבה, נאות האח הקטן להסביר את הפלא. לדבריו, בשכונת מגוריו כמו בשכונות חרדיות אחרות, קיימות מספר די גדול של "ספריות" דיסקים לא חוקיות. העקרון הוא פשוט: בעזרת מכשור פשוט יחסית, מעתיק היזם הזריז סרטי וידאו שהושכרו בספריות לתוך דיסקים בפורמט mpeg, ופותח "מפעל" עצמאי. הסרטים מושכרים, ולעיתים אף נמכרים במחירים שנעים בדרך כלל סביב 15-20 ש"ח, האיכות אמנם לא משהוא וגם התמונה מכסה בקושי חצי מסך, אך למה להתעסק בזוטות.

בדיסקים שנצרבו ב"מפעל" אפשר לצפות בכל מחשב ביתי רגיל, ללא שום תוכנה מיוחדת לבד מאלה שכל מחשב עם חלונות מצויד בהן. בשכונה של הוריי, כך אני למד, פועלות כיום בהצלחה שלוש "ספריות" דיסקים. ההבדלים בין ה"ספריות" השונות מתברר, תלויים בטעמו האישי של בעל המפעל: בזו יש יותר סרטי פעולה ובזו יש יותר דרמות. אגב דרמות, נראה שגם בנות ישראל החסודות בעסק.

את הספריה החביבה על שאר בשרי היקר מפעיל השכן מהבית הסמוך. המדובר בבחור צעיר יחסית, שעקב מוגבלות שכלית קלה לא הצליח להשתלב בישיבה. חוש לעסקים כך נראה, לא חסר לו, והבחור צורב מדי יום כשלושה ארבעה סרטים לתוך דיסקים. הוא גם שומר על טוהר המידות במחשב: לא יועתק שום סרט בעל תוכן ארוטי או פורנוגרפי, שלא לדבר על סרטים כחולים. יחד עם זאת, אברים המנוסרים במסור נוסח המאפיה האיטלקית קיבלו את ההכשר. אביו של הנער, איש עסקים אמיד למדי בזכות עצמו, מרוצה מהכיוון המסחרי שאליו פנה בנו, ואף מעודד אותו. שטויות כגון זכויות יוצרים ותמלוגים, מעולם לא הדאיגו את החברה החרדית.

נכון להיום, עדיין לא מחוברים רוב המחשבים במשק הפרטי החרדי לרשת האינטרנט. מספר עסקים חרדים החלו אמנם, בצנעה, להתחבר לרשת העולמית, אולם בבתים עצמם עדיין נזהרים מהפתח הרחב מדי אל התרבות החילונית. בניגוד לחבריהם מאמריקה, שהציפו את הרשת במאות אלפי אתרים על יהודים, יהדות ושאר יידישקייט, החרדים בארץ לא ממהרים להצטרף לאוטוסטרדת המידע. גם רשת תורה-נט שהחלה את צעדיה הראשונים ברעש גדול, נמוגה לאט בקול דממה דקה. הרבנים ממשיכים במלחמה האבודה נגד המחשב האישי, אולם בקרב הזה הם כבר הפסידו, או במילותיו של אחי וחבריו למחשב: אסטה לה ויסטה בייבי.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by