ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לא בדיוק, אבל בערך 
 
 פה כתוב הכלב. הערך ``כלב`` באנציקלופדיה   
 
עידו קינן

פסק דין בבית משפט לתביעות קטנות התבסס על ערך באנציקלופדיה של ynet; האם המידע שם מספיק אמין, והאם מותר לשופט להסתמך עליו? עו"ד מרצה למשפטים: ערך אנציקלופדי הוא כמו כל עדות אחרת – אפשר לנסות להפריכו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם האנציקלופדיה של ynet היא מקור אמין דיו לבסס עליו פסקי דין? שופטת בית משפט לתביעות קטנות בת"א, חנה פלינר, חושבת שכן. אלא שהפסיקה שלה, שעסקה בקרב בין כלבים, התבססה באופן נרחב על ההגדרה האנציקלופדית הצרה והבלתי-רלוונטית לעניין של הערך "כלב", כך גילתה סוכנות הידיעות הלמו בניוזלטר "דואר חשמלי".

התובעת, מירית גולד, טענה שכלב הקוקר ספנייל של הנתבעת, טינה פרידמן, נשך את כלב הפודל הננסי שלה באשכיו וגרם לו לאבד את היכולת להעמיד צאצאים. היא תבעה פיצוי של 2600 שקלים, מחירם של שני גורים של הפודל שהיתה יכולה למכור (ובנוסף, עלות הניתוח והוצאות משפט).

"במקרה הנדון", כתבה השופטת פלינר בפסק דינה, "שני כלבים היו מעורבים בקטטה; האחד מסוג קוקר ספנייל, המוגדר באנציקלופדיה מתוך אתר ynet ככלב צייד בריטי; וכלב פודל, המוגדר באותה אנציקלופדיה ככלב ליווי. באותו אתר נאמר כי, רבים מכלבי השמירה והעבודה, כלבי הרועים והצייד, אינם משמשים כיום למילוי תפקידם המקורי אלא מוחזקים כחיית ליווי וככלבי תצוגה לתערוכות כלבים. לכן, חרף סיווגם השונה של הכלבים, לא מצאתי שוני ממשי בין שניהם ושניהם ידועים ככלבים ידידותיים ונוחים ולא מסוכנים, ולכן חובת הזהירות לגבי שניהם הינה שווה". בעקבות הדברים, פסקה פלינר כי הנזק לפודל הוא 2000 ש"ח, אולם היא בחרה לייחס לנתבעת רשלנות של 25 אחוז לאירוע, ועל כן פסקה פיצויים של 500 ש"ח (בנוסף להוצאות משפט).
 
 
אורי בקמן, מאלף ומומחה להתנהגות כלבים, אומר שההגדרה של ynet "מדוייקת אבל לא רלוונטית. השופטת לא ירדה לסוף הדעה של מה זה כלב. כלב זה חיית טרף". הוא מסביר שהנוהג של חלק ממגדלי הכלבים לשמור על טוהר הגזע (כלומר,לזווג רק בין זנים טהורים), גורמת למחלות ובעיות התנהגותיות אצל הכלבים. למשל הקוקר ספניילים, אף שהיום הם בעיקר כלבי תערוכות, סובלים מתסמונת זעם, תופעה שגורמת להם לתקוף ללא כל סיבה, ובלי שום התראה מוקדמת.

בנוסף, מסביר בקמן, לכלבים יש כללי מלחמה, במסגרתה הם לא נושכים איברי מין, אלא אוזניים וצוואר. הפניית איברי הרביה כלפי הכלב השני משמעותה כניעה. הרעיון מאחורי אמנת ז'נבה הכלבית הזאת הוא שלכלבים יש אינטרס לסיים את הקרב בלי לאבד את יכולת הרביה. עוד הוא מסביר, שמצד אחד, קוקר ספנייל ממוצע גדול פי שניים מפודל ננסי, ומצד שני, רבים מהפודלים הננסיים הזכרים הם דומיננטיים, כלומר שתלטניים ונוטים יותר לפתוח בקרבות.

"אני חושב ששופטים צריכים להביא עד מומחה, למרות שזה נשמע אינטרסנטי כי אני מופיע כעד מומחה", אומר בקמן. "כדי להבין מצב מסוים, צריך להבין את הפסיכולוגיה של הכלב, וזה לא מופיע באנציקלופדיה".

עו"ד מאיר קוגמן, מרצה במכללה למנהל בראשל"צ, אומר שלשופט, כמו גם לצדדים במשפט, מותר להתבסס על כל אנציקלופדיה, אינטרנטית או לא.

ואם האנציקלופדיה טועה?
קוגמן: "ומה קורה אם עד מומחה טועה? כמו בכל עדות, עורך הדין רשאי לנסות להפריך אותה, להגיד שהיא לא מהימנה".
 

עדכון 15.01.2004

הצגנו את המקרה לדוברת בתי המשפט, עו"ד תמר פול-כהן, והעברנו לה רשימה של שאלות עקרוניות בנושא:

• מהם הקריטריונים לפיהם מחליט שופט שאנציקלופדיה מסויימת, או כל מקור מידע אחר, הם אמינים דיים כדי להתבסס על נתוניהם לשם קבלת החלטה שיפוטית?

• תיקונים באנציקלופדיה מודפסת מתבצעים בכרכי מילואים או במהדורות חדשות. כיצד ניתן להסתמך על אנציקלופדיה שמתפרסמת באינטרנט, ואשר ההגדרות בה עשויות להשתנות ולהתעדכן בלי להותיר שום זכר להגדרה ראשונית?

• האם ייתכן מצב בו אנציקלופדיה מסויימת מכילה כל כך הרבה טעיות מהותיות, שייאסר על שופטים להסתמך עליה בפסיקותיהם?

פול-כהן מסרה בתגובה: "מדובר בהחלטה שיפוטית ואיננו נוהגים לנמק את שיקול הדעת של השופטים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by